Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

"Orasul din Sufragerie"

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Sep 15, 2008 7:29 pm

Pe 15 septembrie 2008, a fost inaugurat noul centru educational din orasul Blumenberg.
Cu aceasta ocazie, elevii si parintii au putut sa admire atat frumoasa fantana cu lumini din gradina institutiei, loc de recreere pentru elevi,
cat si numeroasele dotari ale cladirii anexa [Link Removed for Guests]
Pentru fatada, meseriasii din cadrul primariei au instalat o frumoasa copertina transparenta iluminata de doua felinare clasice dotate cu lampi SMD. Pentru aceasta lucrare am folosit felinarele ramase de la o alta lucrare, pe care le-am modificat si le-am adapatat la fatada acestei cladiri. Am folosit leduri SMD, alimentate la 5 volti inseriate cu un rezistor de 260 ohmi. Copertina este de la o alta constructie, piesa ramasa in plus pe cadrul de KIT. [Link Removed for Guests]
Va invit si pe voi sa vedeti ce s-a mai construit pe[Link Removed for Guests]
Ultima oară modificat Mie Sep 17, 2008 10:12 am de către Prognosis, modificat 1 dată în total.
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Sep 15, 2008 10:25 pm

dar linia de tren trece prin curtea scolii? si inca fara gard de protectie? nu prea cred ca relaxarea scolarilor o sa fie asa de placuta cum pare.
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Sep 16, 2008 12:41 am

Poate este SCOALA CFR :grin:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Sep 16, 2008 8:53 am

va urma

nu a fost timp si pentru asta dar nu se scapa din vedere.... daca am putea face totul deodata, unde ar mai fi farmecul? :grin: si apoi stim si noi cum se misca lucrurile cu constructorii astia bugetari :-P
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 16, 2008 9:30 am

da, dar a inceput scoala si copii se joaca pe liniile de tren. cred ca ar fi trebuit urgentata lucrarea.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Sep 16, 2008 10:59 am

Eu sper din tot sufletul ca pana la data plecarii la expo Brasov, sa pot termina diorama. Sunt atatea si atatea de facut insa starea mea de sanatate este din ce in ce mai rea. Abia daca mai pot face cate ceva. Nu stiu insa cat timp... Sper sa nu se intample nicio nenorocire cu copii pana vom monta gardurili! :grin:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Sep 17, 2008 1:05 pm

Astazi 17 septembrie 2008, am pus plasa la gardul de protectie care delimitea spatele curtii scolii. Gardul este lucrat din scobitori si plasa de tantari. Acum nu mai este pericol de accidente!. In rest am mai plantat ceva pomi si tufisuri. Voi continua sa fac tufisuri si arbusti pentru a impaduri si dealul de est.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Am facut si doua filmulete cu ultimul stadiu al dioramei!

Sanatate tuturor!
navigator

Mesaj de navigator » Mie Sep 17, 2008 2:17 pm

Stirile zilei:
Azi, in timp ce primarul oraselului Blumenberg repara la o motocicleta, mai multi cetateni, multumiti de activitatea acestuia in slujba obstei, au venit sa-i ureze La Multi Ani si multa sanatate, cu ocazia zilei sale de nastere.
Sai uram si noi!

La Multi Ani Prognosis, sa te inzdravenesti si sa ai puteri sa faci si in continuare lucruri minunate cu care ne-ai obisnuit pana acum!

P.s. am vazut acum si filmul doi si m-am intristat. Sper sa nu se intample asa.
De ce imi place N? Pentru ca pe N faci aproape tot ce poti face si pe H0 dar la costuri mai scazute si pe suprafete de patru ori mai mici!
AutoMotor

Mesaj de AutoMotor » Mie Sep 17, 2008 3:10 pm

Din ce in ce mai realista diorama aceasta. Nu stiu de unde iti vin ideile si de unde ai atat imaginatie. Sper sa ne revedem cat mai curand si sa admir diorama pe viu.
Uuuu! Uuuuu!
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Sep 17, 2008 3:17 pm

e! asa mai merge. acum pot sa-mi trimit copilul linistit la scoala.

LA MULTI ANI! Multa sanatate si spor la modelat.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Vin Sep 19, 2008 5:02 pm

tentatie

Astazi am fost tentat sa incerc aerograful. Inainte de a ataca locomotiva BB 15002 am decis sa fac teste pe niste masinute si un tanc, jucarii ce aratau jalnic. Iata ce a iesit.

Tancul comparativ cu ce era inainte si un camion transformat in army truck...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Vin Sep 26, 2008 5:35 pm

Aici se pot urmari transmisii non-stop cu cateva selectii ale filmelor evolutiei dioramei de la Slobozia. Sper sa va placa.
Pe acelasi link, voi incerca zilnic sa ma conectez on-line cate o ora pentru a transmite ultimile lucrari la diorama.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Sep 29, 2008 10:54 pm

29 septembrie 2008

Nu prea mai am putere la ora asta tarzie (22.30) sa scriu prea multe. Am plantat multe flori la ferestre, am mai pus tufisuri, semne de circulatie, am facut caruta morarului. Am reparat si reconditionat o epava de autobuz careia i-am pus sasiu, roti de la un camion, geamuri si omuleti si astfel primul autobuz a sosit in statia Gara Blumenberg in sfarsit. Transportul in comun functioneaza. In rest las imaginile sa vorbeasca de la sine.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Oct 01, 2008 7:20 pm

Ieri si azi m-am dedicat cosmetizari vegetatiei in zona de est. Folosind metoda buretelui de baie, am facut catva noi copacei.

Tot astazi am incercat realizarea unor copaci uscati.

Am cosmetizat putin zona de est a dioramei. Am inceput prin construirea unei stane pentru cele 6 mioare ale mele. Am folosit pentru stalpi, scobitori rotunde iar sipcile gardului le-am realizat din paie de matura. Folosit burete de frunzis Hoch am plantat numeroase tufisuri in aceasta zona. Pentru a lipi tufisurile am folosit amestecuri exact ca la balastare.

Maine voi planta copacii rezultati din opera de astazi. Sper sa iasa bine. Cei facuti asta vara arata excelent. Sper sa termin pana la Brasov. Stiu ca altii fac o diorama in trei zile si apreciez asta, dar eu sunt singur si nici prea sanatos nu sunt ca sa realizez astfel de performante, mai ales ca sunt oarecum suparat. Tentativa mea de a crea un Club la nivel ialomitean s-a dovedit un esec. Cei doi-trei membri ce reusisem sa-i adun pe langa mine au dezertat la primele greutati. E greu. Nu pot alerga singur sa fac atatea acte. Probabil ca raman singurul modelist consacrat din Ialomita. Tristete mare! Si singuratate!

Bafta!
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 01, 2008 11:55 pm

Iote! :x

Mai sunt oameni care lucreaza

Bravos nenea!

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns