Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

"Orasul din Sufragerie"

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Vin Apr 11, 2008 10:36 am

Rabdare am LDH ca ma caracterizeaza asta, timp nu prea mai am! ;-)
[Link Removed for Guests]
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Vin Apr 11, 2008 11:11 am

IonutTrif scrie:
robertanasa scrie: Avand in vedere ca este o zona de munte si este un orasel mic eu iti sugerez ca oraselul sa se numeasca: Dealul Florilor
Bafta!
Nu stiu de unde ai scos numele asta dar eu de loc sunt din Baia Mare iar cartierul in care locuiam (si unde locuiesc parintii) se numeste Dealul Florilor :)
Pentru cei microbisti stiu ca orice transmisie de fotbal era de pe "stadionul dealul florilor" :D
Hai, bravo! Jur ca nu stiam de asa ceva. Mi-a venit numele asa pur si simplu. Draguta, faza!
Cu respect,
Robert
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Apr 12, 2008 7:40 am

Ma gandesc ca daca pun un nume romanesc nu se mai pupa cu materialul rulant pe care al am! Sau nu conteaza?
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Apr 12, 2008 8:00 am

Pai cam asa este! Cand ai construit diorama in principiu te-ai gandit la o epoca si o zona anume, nu? Daca e in Germania, ar trebui sa-i spui tot "Dealul Florilor" insa in germana, adica BLUMENBERG ;-)
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Sâm Apr 12, 2008 8:22 am

Daca nu ma insel un "Dealul Florilor" mai este la Dej. :roll:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Apr 12, 2008 5:56 pm

BLUMENBERG.....
suna frumos! Asta inseamna ca trebuie neaparat sa ma apuc de ... plantat flori in orash! :-D Victorian - sa traiesti naÂşule!
Prognosis

17 aprilie 2008 - evolutie

Mesaj de Prognosis » Joi Apr 17, 2008 4:57 pm

17 aprilie 2008 - evolutie

Pina o sa o vand, o sa incerc cat de cat sa mai fac cate ceva pe la ea! In limita puterilor mele!
Am refacut toate iluminarile la vagoanele de calatori, pentru a rezulta o lumina mai puternica si mai echilibrata! In acest sens am inlocuit acolo unde se putea, rezistentele de balast cu becuri de 12 V miniaturi! Acum iluminatul vagoanelor pare mult mai real si este mai vizibil. De asemeni am inceput dotarea cu lumini finale a unor vagoane de marfa, ce vor fi terminale in garniturile de pe diorama!

Am continuat cu balastarea terasamentului acoperind cu pietris amestec o mare parte din trasee. Mai am putin de acoperit dar nu mai am pietris momentan. Un amic din oras, pe care l-am molipsit de acest microb, mi-a zis sa am rabdare ca o sa imi aduca el niste pietris si alte minunatii. Abia astept ziua de maine ca sa aflu ce imi aduce!

Tot astazi m-a vizitat un alt amic cu o camera performanta cu care am facut poze noi de o resolutie extraordinara! Am pozat si diorama dar si cateva din jucarii! Locomotivele diesel BR 290 si G8 CFR! Super camera ce detalii poate sa scoata in evidenta!
Ultima oară modificat Mar Sep 16, 2008 11:28 pm de către Prognosis, modificat 1 dată în total.
Prognosis

21 aprilie 2008 - evolutia lucrarilor la diorama

Mesaj de Prognosis » Lun Apr 21, 2008 2:59 pm

21 aprilie 2008 - evolutia lucrarilor la diorama

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva dar eu din obisnuinta continuii sa postez date despre evolutia lucrarilor la diorama mea!

In prima parte a zilei am inceput sa pun tufisuri ca sa vad cum arata si cum se pot aranja crengile de la Noch.
Apoi am vopsit cu pamantiu terenul din zona prelugita ulterior in fata dioramei si pietrele cu cenusiu albastriu! Apoi am plantat iarba de-a lungul liniilor din fata si in terminalul estic!
Dupa masa voi continua cu plantarea tufisurilor de-a lungul partii frontale a dioramei!

Bafta!
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Apr 21, 2008 3:40 pm

Ei na, cum sa nu ne intereseze evolutia lucrarilor la Orasul din Sufragerie?! 8)
Ai dreptate, filmarea cu camera video specializata este net superioara celei facute cu camera telefonului :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Mi se pare mie sau pe coloana sonora sunt doua versiuni diferite ale melodiei "In tren"? :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Apr 21, 2008 5:31 pm

Sunt cele doua melodii diferite primite de la tine! :)
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Apr 21, 2008 5:32 pm

Si cine canta in versiunea a doua? :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Apr 21, 2008 5:35 pm

Cineva MPU! Nu stiu cine este! :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Apr 21, 2008 5:42 pm

Atunci in generic ar fi bine de specificat (daca se mai poate :grin:) astfel:

"In tren"
versuri: George Topârceanu
muzica: Mircea Baniciu
interpretare: Mircea Baniciu, MPU

In rest, nota 10-cu-stelutza-si-felicitari 8) :aplauze: atat pentru filmuletz, cat si pentru intreaga ta activitate!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Apr 21, 2008 5:45 pm

Multumesc Mircea! Voi modifica si genericul la film! Promit!
Prognosis

Ultimile fotografii ale dioramei de la Slobozia!

Mesaj de Prognosis » Vin Apr 25, 2008 10:58 am

Ultimile fotografii ale dioramei de la Slobozia! [Link Removed for Guests]

Din motive de sanatate si datorita evenimentelor nedorite si neplacute sunt nevoit sa vand aceasta minunatie!
Licitatia pentru vanzarea visului meu se desfasoara aici [Link Removed for Guests]
Socul emotional prin care trec cu accidentul sotiei mi-a provocat o serie de crize ce m-au legat de pat! Nu mai pot lucra!

La revedere tuturor si va rog din suflet sa ma iertati caci m-am destainuit si descarcat aici!
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”