Decodor Made in Romania

Lucrari in aria DCC
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Oct 18, 2008 11:59 am

deci merge pana la urma :grin:
nuami ca ludmila mea are un motor de kakao, fara volanta, care nu pleaca imediat.....nu stiu exact ce sa-i fac.
decodorul merge, nu a avut nici o problema, a fost vina mea.
[Link Removed for Guests]
hgdan

Mesaj de hgdan » Sâm Oct 18, 2008 12:09 pm

Daca nu pleaca imediat si vibreaza pe loc, mareste Vmin (CV 2 ) incearca cu 10 - 15
COObra

Mesaj de COObra » Sâm Oct 18, 2008 12:12 pm

am piko si nu pot programa cv-urile individual (dupa cate stiu eu), plus ca banuiesc ca daca cresc vmin inseamna ca o sa plece brusc........si nu vreau asta, vreu sa mearga incet.
[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Oct 18, 2008 12:14 pm

Dupa dotarea ei cu un ESU LokPilot v3.0, nici Ludmilla mea Piko nu a binevoit sa functioneze frumos de la prima incercare :grin:
Asa ca am luat frumos prospectul decodorului, unde am gasit niste seturi de valori ale CV-urilor optimizate pentru diverse locomotive, si am introdus respectivele valori in decodor. De atunci Ludmilla digitalizata se comporta ireprosabil 8)
Uite aici valorile recomandate pentru Piko (sper sa se potriveasca si la decodorul tau):
CV2 = 6
CV53 = 40
CV54 = de la 10 la 14 (se testeaza)
CV55 = 30
Mult succes!
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
hgdan

Mesaj de hgdan » Sâm Oct 18, 2008 12:42 pm

Decodorul nu are compensare de sarcina , asa ca CV 53 ...55 nu sunt implementate.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Sâm Oct 18, 2008 6:33 pm

unde se gasesc detalii despre CV-urile despre care vorbiti voi? adica ceva de genul ce face fiecare? exista vreun document pe undeva ,vreun standard? un link ceva ?
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
dac

Mesaj de dac » Sâm Oct 18, 2008 7:22 pm

Uita-te [Link Removed for Guests].

In general primele 46 CV-uri sunt universale (au aceeasi semnificatie la toti producatorii) dar multe sunt optionale si nu sunt implementate. De la 47 in sus sunt specifice fiecarui producator, ba mai mult pot avea semnificatii diferite pt. decodoare diferite ale aceluiasi producator (decodoare cu sau fara sunet, etc.)

Cel mai bine este sa studiezi cartea tehnica a fiecarui decodor cu care lucrezi... :cafea:
dave

Mesaj de dave » Dum Oct 19, 2008 9:37 pm

Totusi, hgdan. ai incercat sa faci si o compensare de sarcina la acest decodor? Intreb, deoarece eu am facut asa ceva si stiu ca nu e chiar o problema grea. Eu mi-am facut propriile decodoare, dar metoda de telecomanda nu e DCC, ci am folosit niste modemuri pe zigbee. Chestia cu compensarea de sarcina mi se pare utila, si nu pot spune ca a fost o provocare foarte mare.
hgdan

Mesaj de hgdan » Dum Oct 19, 2008 11:47 pm

Nu mai este loc si pentru compensarea de sarcina cu acest procesor. Decodorul este asemanator cu Piko din start set si Tams. Acum ma preocupa sa-l fac mai mic...
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Digital”