Intalniri ale Asociatiei, imagini

Moderatori: LDH, LDH

Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Ian 27, 2008 4:03 pm

La multi ani! Sa ne traiasca multi ani. Foarte frumos ce ati realizat ieri. Imi pare rau ca nu am fost si eu pe acolo.
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Mar Ian 29, 2008 10:05 pm

Sambata 02.02.2008 ora 14,00 intilnire la club
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 10, 2008 12:50 am

Si a fost sambata 9 februarie 2008 si ne-am intalnit la club.

Prezenti: alexvusdea, COObra, Gina, Iuliana, LDH, lok, pcg, Radu, rally, robertanasa, sesamcave, Silviu 20061 si Tchisake

Multi, putini astia am fost.

Ajunsi la locul faptei Silviu, lok si io ne-am apucat, cu manecile suflecate, sa "plantam" mesele si cele doua module in centrul camerei clubului cu ganduri bune, adica vin baietii si ne apucam de lucru.

Gandurile au fost dar lucrurile nu au decurs chiar asa cum am vrut.
Sa nu anticipam.

Cand au aparut si ceilalti ne-am apucat de lucru :grin:

Evident ca am inceput prin a vedea ce mai este nou, vechi si cum mai ruleaza modelele.
pcg-ul a pus in functiune o statie ECos-ESU, daca am retinut bine, care ne-a impresionat prin design, revenirea automata a butoanelor, baterii in caz ca se intrerupe curentul si tinutul in punga :grin:, al statiei evident, asta pana s-a convins ca nu poate butona prin punga.

Au existat discutii pro si contra calitatilor acesteia

Imagine

A aparut, tot din sacul lui pcg, un BR03 care a incercat sa ruleze pe R1 si R2 cu sunet, locomotiva cu sunet nu liniile. A reusit cat de cat cu tenderul inainte.
Interesant a fost ca ruleaza cu sunet nu numai in sistem digital ci si pe un circuit analog.
Daca ar fi sa puna un mecanic si un fochist probabil ca ar trebui sa-i puna pe carbuni in tender cu cate o telecomanda in mana ca in marchiza canci.
Acolo troneaza un maaaaaaaaaaaare difuzor.
Nu ne-am uitat in tender sa vedem daca are montat un subwoofer si nici nu am cautat CDplayer-ul.

Unii au preferat sa faca opinie separata.
Nu-i banuim ca ne-ar fi barfit si credem ca au dezbatut prbleme delicate ale clubului adica subiecte la ordinea zilei:
"Cine vorbeste primul duce gunoiul"
Altii s-au ascuns in spatele altora ca sa nu apara in presa

Imagine

Normal ca lumea este deranjata cand te vede ca umblii cu aparatul de fotografiat si incerci sa surprinzi personajele in diferite ipostaze asa ca si-au mai aprins cate o tigara de suparare :grin:

Imagine

Ei si cum ne desfasuram noi activitatea in cel mai grozav spirit de club ne trezim ca se face curent in camera.
Stiind ce am patit la ultima intalnire si cat am stat bolind tocmai ma pregateam sa ma lansez in folclor romanesc cand o voce de femeie pe niste tonuri inalte de credeam ca se sparg becurile si canile de plastic din cauza vibratiilor intreaba

"Al cui este Citroenul ala parcat ca nu pot sa ies?

Ma pregateam sa-i arat, daca vrea sa iasa, ca sta cu spatele chiar la WC dar mi-a luat-o inainte COObra ca deh mai tanar si uitand ca este si Iuliana acolo

"Citroenul ala Mitsubishi?"

Avand impresia ca este luata peste picior domnisoara mai urca doua octave determinandu-l pe COObra sa se poarte de o politete iesita din comun. Dupa ce i-a adresat un "Si nu mai tipa" nu mai stim ce s-a intamplat deoarece au inchis usa dupa ce au iesit pe scari iar noi am trecut la probelemele noastre modelistice.

Revenim dupa o mica pauza :-P
Ultima oară modificat Mar Feb 19, 2008 12:29 pm de către LDH, modificat de 3 ori în total.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 10, 2008 1:16 am

Cum ziceam am trecut la treburile noastre modelistice care s-au rezumat, doar pentru putin timp, la facut cateva poze cu materialul rulant existent.
Rally a facut tot posibilul sa-i demonstreze lui pcg ca el, cu savoniera lui electronica, face poze mai repede si mai bine.
Asteptam pozele.
Eu de ale mele ce sa zic?
Au virat putin in albastru. Nu dau vina pe COObra care a venit albastru de jos. Probabil a avut un schimb foarte amical de cuvinte cu domnisoara. Ma intreb daca au schimbat numere de telefon , carti de vizita ca de amabilitati sunt sigur.

Si uite asa au aparut in prim plan

781 Malaxa, E44 si Croco

Imagine

Croco si BR118

Imagine

E44 in tandem cu 781

Imagine

Trei "de muzeu" E44, 781 si BR118

Imagine

Malaxa 781 singur si frumos

Imagine

Imagine

Imagine

Croco si BR03 tunat

Imagine

Iar in gara a venit un vagon platforma cu o incarcatura speciala

Imagine

Dupa pauza de foto am trecut la macheta clubului.
Nu aveam lumina suficienta asa ca mesterii COObra, pcg si alexvusdea au facut lumina. Ne-au luminat cu un neon pus deasupra meselor.
Toate au fost ok pana am constatat ca ne lipseste o incrucisare la 30 gr (de fapt doua dar numai de una aveam nevoie acuma) si o linie G..., nu stiu cat, de care ne tot amintea robertanasa.

Poze nu am de la evenimentul evenimentelor montarea primului tronson de linie pe primul modul dar sigur a facut cineva si o sa puna.
Dupa ce am pus liniile, provizoriu evident, ne-am asezat in jurul modulelor sa discutam ce si cum este mai bine sa procedam ca sa nu ne trezim ca desfacem linii cand vom continua cu lucrarile.
Cum au decurs discutiile si ce am pus la cale va spun in episodul urmator.

Va urez noapte buna!
Ultima oară modificat Mar Feb 19, 2008 12:43 pm de către LDH, modificat de 4 ori în total.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Dum Feb 10, 2008 9:45 am

Salut !!!
@ LDH,
Cu tot respectul,dar statia "butonata"cu atat zor de PCG :-D era o ditamai ESU ECOS . :-D :-D
Mda,ce sa zic,e o ditamai statie,si la propriu si la figurat,are si plusuri,multe plusuri,DAR,are si minusuri,PCG poate sa va lamureasca in aceasta privinta,asa ca,asaltati-l cu mesaje. :grin: :grin:
Marius.
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
http://caiferate.21.forumer.com/

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 10, 2008 9:51 am

Multam de corectura sesamcave.

Iti dai seama ca numele statiei a trecut pe langa mine ca rapidul printr-o halta la cat de pasionat sunt de digital.

Rugamintea este ca cei ce au intrebari legate statie sa le adreseze la Atelier unde este deschis un subiect ce trateaza problemele digitalului.

p.s.sesamcave, ai facut poze. Unde sunt?
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 10, 2008 10:24 am

O poza de grup, adica grupati in jurul lui pcg.
Asta nu ca sa vedem statia ESU ECOS :wink: ci doar asa sa aparem in poza.
Cei ascunsi au ramas tot ascunsi :grin:

Imagine
Foto Iuliana
Ultima oară modificat Mar Feb 19, 2008 12:44 pm de către LDH, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 10, 2008 11:18 am

LDH scrie: Cei ascunsi au ramas tot ascunsi :grin:

Imagine
Foto Iuliana
Si chiar daca LDH a aparut in poza, tot ascuns este dupa o sapca. :D
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Feb 10, 2008 12:22 pm

...de care nu se desparte niciodata,este deja marca inregistrata LDH... :-D :-D
LDH fara sapca nu e LDH :-P
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Dum Feb 10, 2008 12:25 pm

Cei care mai au poze facute ieri la intilnire va rog sa le postati :D ,se stie ca eu am fost primul care a "dezertat"si nu am apucat sa fac poze.
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 10, 2008 2:20 pm

Pana mai apar poze de la intalnire sa mai scriem putina istorie.

Silviu, ai plecat ca a trebuit sa pleci si cred ca toti au inteles situatia.

Cum ziceam mai sus ne-am asezat in jurul celor doua module, ce aveau cele patru linii ale garii intinse si fixate provizoriu pe planseta, sa discutam despre viitorul machetei noastre.
Probabil ca multi s-au intrebat de ce nu am avut o gandire de ansamblu a viitoarei machete, nu am facut un plan cu toate zonele cum au facut colegii nostri de la Cluj.
Nu am facut deoarece am crezut, poate nu este bine, ca o tema bine definita restrictioneaza imaginatia si ne ingradeste putin si, de ce nu, poate deveni plictisitoare.
Am preferat sa gandim ca o mireasa in noaptea nuntii care stie ce urmeaza dar nu stie cum o sa fie.
Poate, pe parcursul derularii lucrarilor, unii dintre noi vor dori sa abordeze o anumita tema sau epoca sau o gara romaneasca sau un anumit tronson de linie cu un peisaj incantator si, in spiritul acestei idei, credem ca nu poate fi decat un real castig pentru modelismul CF o astfel de abordare.
Sigur trebuie sa avem grija ca modulele sa se poata lega unul de altul.
Asta a fost tema discutiei.
Continuind putin paranteza, ca sa fac o singura referire, au aparut date noi despre gara Burdujeni astfel ca a ramas in actualitate. Cu ajutorul colegilor de pe http://www.trains.ro/forum/ , forum pe care va invit sa-l vizitati, si, in special cel al lui mishu88 (Mihai Tudosa) din Falticieni, am mai completat documentatia. Poze, multe poze cu gara, poze de ansamblu si de detaliu care sunt o “nebunie” pentru o documentatie.
Iata numai o mostra

Imagine
Foto Mihai Tudosa (mishu88) - Falticieni

Mai multe fotografii de acelasi autor aici:

http://www.trains.ro/forum/viewtopic.php?t=110

In concluzie, ca sa inchid paranteza, avem o libertate deplina de exprimare in privinta modulelor viitoarei machete a clubului.

(va urma)

p.s.voi continua sa va povestesc la "Macheta clubului" adica AICI
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Mie Feb 13, 2008 12:32 am

Buna seara !!!
In completarea pozelor lui LDH,postez si eu cateva de la intalnirea din 09-02-2007:
---lumea adunata "buluc"asupra blatului viitoarei diorame :grin: :

Imagine

---pe blat se fixeaza in cuisoare "Planul triajului"
Imagine

---voila :grin:
Imagine

---planul triajului

Imagine

---Sa ne traiasca Lok,"negrul nostru" !!! :fluierat:
Serios acum,aici Lok imi repara o locomotiva BN 150 Piko/Gutzold.
Multumesc Lok !!! 8) 8)

Imagine

---Pe diorama Clubului au poposit "Malaxa" mea si "Krokodilul" lui Alex Vusdea

Imagine

Mentionez ca poze de la punere primelor linii pe diorama nu am.:(
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
http://caiferate.21.forumer.com/

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 12:42 am

Mai bine ca nu ai ca fara incrucisari nu fac doi bani si le dam afara ca mai trebuie batute niste cuie la module
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 17, 2008 11:01 am

si care au fost deciziile si realizarile intalnirii de ieri? nici un semn, nici un cuvant???
Scrie răspuns

Înapoi la “Asociatia Modelistilor Feroviari Bucuresti”