Intalniri ale Asociatiei, imagini

Scrie răspuns
alexvusdea

Mesaj de alexvusdea » Dum Oct 14, 2007 2:03 pm

Pun si eu cateva instantanee.

Lumina in felinare

Imagine

Lacul care este de nota 20

Imagine

Gina la inscriptionari promotionale pt. expozitie

Imagine

Robert la masa

Imagine

"Mai am 2 unghii si termin pagina..."

Imagine

Am aflat ca Lupul alb vede cu ochii inchisi!!!!

Imagine
rally

Mesaj de rally » Dum Oct 14, 2007 2:53 pm

Salve trenulisti !!! :grin:
Intalnirea de ieri a "clubului" a fost un succes . Definitivarea DIORAMEI pt expozitie, cu atasarea "ciresei de pe tort" :lol: iluminarea.
Sincer sa fiu, in poze arata groaznic cu acele pete maro, dar in realitate e SUPER !!! Ca sa nu mai zic de acele efecte de weathering arta realizate de SSI.
Trebuie sa remarc o usoara tendinta de specializare a membrilor nostri, ceea ce nu poate fi decat bine.
Cuvantul zilei de ieri a fost "donatie" , si deja cu se s-a cumparat incepem sa stam bine la capitolul scule. Mai ales ieri, donatia lui Sesamcave o freza Kinzo ne-a fost de un real ajutor.
Dar trebuie mentionati si robert cu surubelnite si patent, lok cu becurile, Gina cu pahare si cesti "personalizate" cu numele noastre de forum (dar asta cu scopul de a-si lasa fiecare paharul curat ... :twisted: )
Set de pile si set de pensule de la alex vusdea si eu cu unele maruntisuri.
pcg a montat bancul de lucru pt taierea materialului de module. Mai multi am montat kiturile de lampi Viessmann.
Ce mai tura vura a fost o frenezie modelistica :!: :!: :!:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
costel2007

Mesaj de costel2007 » Dum Oct 14, 2007 6:48 pm

salut
asa arata bancul de lucru pt taierea materialului de module montat de pcg

[Link Removed for Guests]

si am sa mai postez si eu cateva imagini cu iluminarea dioramei

alte imagini

alexvusdea

Mesaj de alexvusdea » Vin Oct 19, 2007 9:39 pm

Incep prin a spune ca nu stiu daca am pus unde trebuie pozele. Daca nu e OK se pot muta in alt topic sau facut unul nou.

Prin urmare: Targul de turism 2007 (din pacate incepem cu poze din ziua a 2-a, inca le asteptam pe cele din prima zi)

Radu, Silviu, Robert

Imagine

Nelipsitii nostri admiratori

Imagine

Gina

Imagine

Robert si Silviu

Imagine

Standul

Imagine

Dezbracatu' n-a stat la poza...

Imagine

Si o poza cu G-urile

Imagine
alexvusdea

Mesaj de alexvusdea » Vin Oct 19, 2007 9:39 pm

Scuze pentru data si ora care apar in poze...am uitat sa le modific.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Dum Ian 20, 2008 1:11 am

Si astazi ne-am intilnit cei drept intr-o formula mai redusa ca data trecuta dar absentele motivate ale unora dintre noi au fost suplinite prin prezenta lui Amiel iar mai pe seara cu prezenta lui Dan CFR,astazi ne-am propus in afara de stringerea cotizatiei (intradevar Rally isi merita cu brio rolul de casier intrindu-si cu adevarat in rolul acestei functii,asa sa fi si pe viitor) si diverse discutii legate de activitatile clubului sa incepem amenajarea sediului clubului.Prezenta de astazi a fost urmatoarea:Alex Vusdea,Radu si Gina Sofran,Silviu20061,Rally,Pcg,Lok,Connector XP si cum am amintit mai sus Amiel si Dan CFR .S-au achizitionat lampile cu tuburi fluorescente ,prize ,intrerupatoare ,prelungitoare ,cabluri ,stechere ,aspirator ,OSB,scule si alte lucruri necesare pentru club,Pcg a adus un calculator ,tastatura ,maus ,Rally monitorul ,in concluzie astazi sau miscat lucrurile exceptional de bine ,sa instalat lumina necesara , veti vedea in fotografii dar va trebuii sa facem ceva cu fumatul ca era un fum de se taia cu cutitul ,probabil si praful care se ridica de pe sapa de ciment asa ca unele poze sunt neclare ,probabil ca si de la aparat ,data viitoare vom face poze mai cu rabdare si nu pe fuga .Ar mai fi de aranjat cite ceva ,de facut curatenie ,ceva pe la electrice de montat .Dar iata pozele .
Inainte de a se monta lumina si restul,cam asa arata spatiul destinat clubului nostru:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Intre timp ce eu ,Alex si Amiel eram la tirguieli ceilalti s-au apucat de treaba .
Imagine
Am aparut si noi cu prima transa de cumparaturi :aspirator ,saci pentru aspirator de rezerva din hirtie ,Osb de 9 mm si 11 mm.
Imagine
Dupa ce sau adus in sediu osb-ul sa luat o mica pauza dar imediat sa inaugurat noul aspirator de catre "Il Presidente"Radu si de catre Rally.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Intre timp am admirat intrerupatorul pus de catre "Il Presidente "-"El Lider Maximo"Radu

:-D ,lasind gluma la o parte este bine ca au pus mina sa faca ceva mai toti indiferent ca se pricep sau nu .
Imagine
Imagine
Imagine
Intre citeva montari de prize ,intrerupatoare si lampi fluarescente sa instalat si noul calculator ,noroc cu Lok care se pricepe la instalatiile electrice care a dus tot greul montajului lampilor dar si Pcg care a montat si el prize ,intrerupatoare si corpuri de iluminat ,bineinteles ca nu putea lipsi de la montaj ghiciti cine :Radu si Rally
Imagine
Imagine
Amiel si Rally intr-o mica discutie pe diferite teme:
Imagine
Imagine
Pcg efectuind deja primul service la noul calculator ,respectiv curatarea acestuia .
Imagine
Alex prin zona calculatorului dupa ce a efectuat un mic studiu asupra acestuia.
Imagine
O poza de grup.
Imagine
Imagine
Iata si sculele cumparate :
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Iata si pe al doilea invitat al nostru Dan CFR
Imagine
Imagine
Imagine
Evident ca nu se putea ca si la aceasta intilnire Lok sa nu mestereasca ceva legat de trenulete
Imagine
Imagine
Cam asa ar fi despre intilnirea de astazi ,daca mai sunt ceva completari de facut sau am omis ceva va rog pe cei care ati participat sa interveniti.
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Ian 20, 2008 11:03 am

Bravo baieti!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Sâm Ian 26, 2008 10:20 pm

Salutare la toata lumea!

Am avut mare intalnire mare!

Azi l-am serbat pe Radu pentru ca maine e ziua lui. LA MULTI ANI!!!
Imagine

I-a priviti ce minunatie de tort a avut
Imagine

Imagine

Mie mi-au placut cuplele, frate! Super gustoase!
Imagine

Dupa ce-am petrecut un pic, pcg si Radu au demontat un BR 218
Imagine

Apoi am avut sedinta.
De la stanga la dreapta: lok, sesamcave, alex, silviu si gina
Imagine

SSI, cristi_tren, pcg
Imagine

costel, lok, Iuliana, gina si Rally
Imagine

Coobra
Imagine

Dupa aceea Coobra si lok s-au apucat de primele module ale clubului
Imagine

Bineinteles sub stricta supraveghere a lui Rally
Imagine

Dragi colegi, am rugamintea sa mai puneti si voi poze de la intalnire pentru ca din cate am vazut cand am ajuns acasa, n-am facut prea multe poze.
:wink:

Pa!
Ultima oară modificat Dum Ian 27, 2008 10:29 am de către robertanasa, modificat 1 dată în total.
Cu respect,
Robert
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Dum Ian 27, 2008 12:13 am

Salut,iata ca astazi am avut mai multe motive pentru a ne intilni la club ,l-am serbat pe "El Presidente Lider Maximo"Radu ,sa ne traiesti si La Multi Ani ,am pus la punct citeva probleme ,sa strins cotizatia si in sfirsit sau luat liniile cu care vom face primele module si bineinteles ca ne-am apucat de constructia primelor module ale clubului 8) ,dar iata si poze de la aceasta intilnire care a fost foarte productiva .

@robertansa
Iuliana este numele sotiei lui coobra :wink:
Imagine
Imagine
Imagine
Casierul Rally facindu-si meseria ,adica colecta de bani pentru club aferenta cotizatiei
Imagine
Imagine
Si o raritate ,un vagon de mijloc CFR ,felicitari noului proprietar :grin: ,asteptam sa vedem si capetele :wink:
Imagine
Imagine
Imagine
Si daca la o intilnire nu se depaneaza ceva inseamna ca ceva nu este ok :-D
Imagine
Evident ca unde sunt doi puterea creste si .......boghiul iese fara probleme
Imagine
Ceva material de studiu pentru club ,foarte interesant si util
Imagine
Imagine
Apare si lok
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Evident astazi in centrul atentiei a fost Radu
Imagine
Imagine
Si in sfirsit se incepe constructia primelor module
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Si a aparut si materialul de cale de rulare PIKO
Imagine
Imagine
Imagine
Rally la treaba
Imagine
Imagine
Si primele doua module la gata ,mai sunt ceva mici retusuri de facut dar pentru inceput este bine ce sa realizat
Imagine
Cam atit pentru intilnirea de astazi .

Numai bine si ne vedem la proxima intilnire sa continuam lucrul la module .Mai avem de luat cite ceva ,letcon ,fludor,lame pentru fierastraul pendular ,ceva cusaci de brad uscat ca cei luati astazi si daca o mai fi ceva de luat sa spuneti si voi .
Ultima oară modificat Dum Ian 27, 2008 1:20 am de către silviu20061, modificat de 3 ori în total.
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Asociatia Modelistilor Feroviari Bucuresti”