Intalniri ale Asociatiei, imagini

Scrie răspuns
s_vio

standard

Mesaj de s_vio » Dum Mar 25, 2007 1:33 am

Recomandari interesante (FREEMO : 87). Inca nu imi dau seama care este legatura intre FREEMO si NEM.

[Link Removed for Guests]

Interesant in mod deosebit mi s-a parut modul de conectare electrica a modulelor, prin fire separate, si conectori intre fiecare modul.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Mar 25, 2007 4:06 am

atentie insa

FREMO este o alternativa

la normele NEM din cadrul MOROP care s-a infiintat in 1954

norme alternative exista si pentru cei de la scari mai mari de H0 care isi construiesc materialul rulant din chituri de montaj etc, etc

mai pe scurt este un fel de desprindere succesiva din grupul initial, dorinta de a fi sef :twisted:

in momentul in care ne hotaram samergem dupa anumite norme trebuie avuta mare grija
Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Dum Mar 25, 2007 1:03 pm

Salutare la toata lumea!
Cateva poze de la intalnire:
:arrow:
Cu respect,
Robert
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Dum Mar 25, 2007 1:15 pm

In continuare poze cu jucarele. Initial trebuia sa stam doar la o cafea sau suc (Apropo: Sa traiasca cine a facut cafeaua, ca tare buna a fost) ca sa stabilim un plan initial de diorama, dar cum unii din noi nu s-au abtinut, au venit si cu jucarele. :P

Din pacate doar pozele astea au iesit la developat. :P
Cu respect,
Robert
COObra

Mesaj de COObra » Lun Mar 26, 2007 9:36 am

vom incepe cu doua module de 610 mm / 1220 mm
800 * 1600
LDH

Mesaj de LDH » Lun Mar 26, 2007 12:29 pm

Da, vor fi, pentru inceput doua module 800 x 1600 mm
Asteptam schemele
S-a hotarat ca desenul liniilor sa nu fie prea incarcat
Toate cele bune,
LDH
s_vio

Mesaj de s_vio » Mar Mar 27, 2007 11:11 am

Ce fac altii, tot pe module.

Inca n-am citit ce scrie pe acolo, revin cu lucruri care mi se pare interesante mai tarziu.
alexvusdea

Intalnirea din 14 aprilie - gazda Radu Sofran

Mesaj de alexvusdea » Sâm Apr 14, 2007 11:38 pm

Intalnirea din 14 aprilie - gazda Radu Sofran

Bineinteles, ca absent deschid eu subiectul.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Sâm Apr 14, 2007 11:41 pm

Si intradevar la intilnirea de la RADU s-au fript la gratar ceva locomotive si vagoane iar BR 93 a ajuns la caile noastre ferate S&D poze in curind .
Poate spune cineva ce hotarire sa luat pina in final in ceea ce priveste actele pentru ca eu a trebuit sa plec mai devreme din pacate dar fericit de noua achizitie
Intilnirea a fost un real succes ,diorama lui radu fiind suprasolicitata de catre locomotivele noastre .
Multumiri gazdei noastre care si-a pus la dispozitie propria casa pentru noi ,sediul clubului nostru astazi fiind ocupat.Inca o data multumiri lui Radu si Gina .
Ultima oară modificat Sâm Apr 14, 2007 11:44 pm de către silviu20061, modificat de 3 ori în total.
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
alexvusdea

Mesaj de alexvusdea » Sâm Apr 14, 2007 11:42 pm

Motivatia absentei este implinirea a 32 primaveri.
Si ca sa vedeti ca am fost si eu cu gandul la voi va prezint TORTUL!!!

Sia cum astept poze sa vad cum v-ati jucat.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Sâm Apr 14, 2007 11:46 pm

La multi ani si multe trenulete
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
SSi

Mesaj de SSi » Sâm Apr 14, 2007 11:58 pm

Iata si prima sarja foto cu bijuurile:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat Dum Apr 15, 2007 12:39 am de către SSi, modificat de 3 ori în total.
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Dum Apr 15, 2007 12:08 am

LA MULTI ANI, FERICIRE SI TOT CE ITI DORESTI
ESTE O OCAZIE UNICA CU CARE NU TE MAI INTALNESTI IN VIATA NU TOT TIMPUL IMPLINESTI O ASA FRUMOASA VARSTA
CU TRENULETELE SI PRIETENII TE VEI MAI INTALNI
INCA O DATA LA MULTI ANI !
LDH

Mesaj de LDH » Dum Apr 15, 2007 12:15 am

:-D :evil: :-D :grin:

hai ca ne-am intins pe doua subiecte

ok, ramaneti aici ca transfer totul de dincolo
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Dum Apr 15, 2007 12:16 am

Salut la toata lumea!

Si a venit ziua de 14.04.2007 si ne-am intalnit, de data asta nu la club din motive obiective, ci la Radu acasa.
O gazda primitoare si foarte amabila ca intotdeauna si-a pus la dispozitie macheta, o parte terminata, o parte inca in lucru si o parte in...faza de proiect
La “apel” au raspuns prezent (in ordine alfabetica): cftt, Coobra, Gina, LDH, lok, pcg, Radu, Robertanasa, Silviu, SSi si...cred ca nu am uitat pe nimeni.
Nu am stat mult pe ganduri si am trecut la probe de rulaj pe macheta lui Radu cu ce am adus si cu ce am gasit: BR 218, BR 220, BR 216, BR 93, BR 50, BR 52, BR 80, Sobolanul, locomotiva din setul CSX si Ludmila

o poza de grup
de la stanga la dreapta: vagoane etajate DR, BR216, BR50, BR52, BR220, BR93 si Mehano CSX

Imagine

Imagine

De rulat au rulat cum sau priceput, au mai deraiat – linia in constructie si nerespectarea restrictiilor de viteza.
Am trecut usor peste micile neajunsuri si am ... trecut la o cafea, gogosi, suc si, cine a venit fara masina, bere si un vin.

Aaaaaaaaaaaaa...uitasem de mititei desi nu trebuia deoarece asa cum au promis unii dintre noi carbunii din vagoanele lui Coobra au fost folositi la maxim.

atat a mai ramas dupa ce au fost facuti micii

Imagine

Desi am incercat sa rodam BR52 ne-a facut figuri si s-a cam incurcat putin la macaze deraiind fara sa-i pese de noi.
Ceva foarte ciudat!
Tot plimband locomotivele cu si fara vagoane pe acelasi traseu unele sau comportat fara probleme (BR 218, BR 216, Mehano, BR 93, BR 80 si BR 50) iar celalalte BR 220 si BR 52 au avut mari probleme de rulaj.
Am tras o concluzie care poate foloseste si altora: ATENTIE foarte mare la “calibrarea” liniei si aici ma refer la scimbarea de panta, curbe, macaze deoarece daca aceasta se face numai cu un tip de locomotiva si se reuseste obtinerea de rezultate bune la rulaj sigur daca se schimba modelul apar probleme.
Teoria asta este valabila si pentru vagoane: IC-urile nu prea au deraiat dar am avut probleme cu etajatele si, culmea, cu vagoanele pe doua osii Roco.
Pot spune ca circulatia locomotivelor pe traseu a fost invers proportionala cu calitatea executiei locomotivei. Cu cat coborai in gama cu atat mergeau mai bine.
Cele mai rezistente la incercarile de a le deraia au fost Mehano. Nu am reusit sa le dam jos de pe linii.
Mehano a castigat batalia cu Roco (Platin) si Gutuzold

BR218 si IC-urile in viteza maxima si fara probleme

Imagine

Imagine

intersectarea in gara CSX si BR218

Imagine

idem CSX si BR216

Imagine

Mehano vs Roco la sedinta foto (pe traseu CSX a fost imbatabila)

Imagine

Tot la sedinta foto BR93 si BR220 (pe traseu BR93 fara probleme)

Imagine

O fotografie cu protagonistele de azi - lipseste Ludmila si BR80

Imagine

O alta concluzie este urmatoarea: cu cat iti cumperi locomotive din gamele superioare, cu cat mai multe detalii si care incearca sa se apropie cat mai mult de modelul real cu atat mai mult trebuie acordata atentia maxima modului de asezare al liniilor, curbele si racordarea acestora, pante si schimbari de pante si, nu in ultimul rand, alegerea tipului de schimbator de cale si pozitionarea lui in cadrul machetei.

Pot spune ca tot raul a fost spre bine adica am mai invatat ceva.

"Sobolanul" trecand in viteza pe lanaga turnul de "apa"

Imagine

Radu, gazda noastra de astazi

Imagine

O noutate absoluta a fost prezentarea statiei digitale si, cu ajutorul unui program demo, legarea acesteia la calculator si efectuarea catorva manevre pentru exemplificare.
Se pare ca expertul nostru in digi va fi pcg pe urmele caruia calca cu pasi mari (poarta numar mare la pantofi) Radu, Coobra si parca am zarit ceva mustaceli pe la cftt,Robert si SSi
Legat de experimentul de mai sus, adevarul ca ne-a cam lasat ca la dentist, este ca macheta de la club va fi o combinatie intre digital si analog. Detaliile le vom stabili ulterior.

o discutie aprinsa pe marginea statiei digitale si a calculatorului (pcg, SSi si cftt)

Imagine

Imagine

cu ochii atintiti spre macheta (lok, Coobra, Silviu si LDH) ceeace inseamna ca se intampla ceva important acolo
o fi deraiat iar ceva?

Imagine

se mai scoate ceva de parca nu ar fi ajuns jucariile de pe macheta (Radu si Robert)

Imagine

si se dezbat probleme aflate pe ordinea de zi a intalnirii de astazi: gogosi, cafele, bere si vin - micii nici nu au apucat sa fie fotografiati (lok, Coobra Silviu si LDH)

Imagine

Coobra foarte satisfacut si cam in ceata (o fi de la fum) dupa cele petrecute mai sus, si lectiile lui pcg despre digital si tot ce tine de statie, program si lucrul cu calculatorul

Imagine

un vagon etajat (de fapt o garnitura compusa din patru vagoane cuplate) cu foarte multa personalitate - nu avrut sa ruleze pe linii Piko a deraiat numai ca sa ne faca in ciuda

Imagine

Nu am vorbit nimic despre viitoarea macheta desi era si asta pe ordinea de zi.
Poate saptamana viitoare venim cu schitele si le supunem dezbaterii pentru a alege varianta cea mai buna.
Ramane de vazut care va fi aceea.
Din punct de vedere administrativ mai avem unele mici schiopatari – nu a rezolvat toata lumea cu certificatul fiscal.
Se rezolva si asta.
Ce a mai ramas?
Cred ca am spus tot si daca mai este ceva astept completarile.

Multumim inca odata gazdelor noastre Gina si Radu pentru amabilitate.
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Asociatia Modelistilor Feroviari Bucuresti”