Propuneri pentru forum.

Anunturi asupra modificarilor ce apar pe forum. Propuneri de imbunatatire a forumului
Scrie răspuns
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Mar Feb 19, 2008 9:30 am

Florin, o propunere: fiecare membru sa aiba completata locatia. Multumesc
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Feb 19, 2008 9:48 am

E pe lista!, se va implementa.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
radubc

Mesaj de radubc » Mar Feb 19, 2008 2:10 pm

tyco scrie:Salut! Am o problema legata de forum. nu imi apar in pagina de start sectiunile unde au aparut mesaje noi. Deabia dupa ce intru pe o anumnita sectiune apar iconitele cu mesajele noi la diferite topicuri. Unde este problema?
Eu am rezolvat-o. Am intrat pe forum si undeva era un link catre pagina de start a forumului. Am dat click pe el si m-a dus in pagina de start normala cu cele 3 link-uri in dreapta. Am salvat-o la favorites si gata. Intru pe acolo de fiecare data.
interesantul

Mesaj de interesantul » Sâm Feb 23, 2008 6:40 pm

Salut mosu'

Daca te rog sa infintezi o sectiune destinata calatoriilor si experientelor cu trenul mi-o infiintezi?

Eusebiu
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Feb 23, 2008 6:52 pm

Salut domnu',

in primul rand ma bucur ca azi au crescut numarul de posturi ale tale cu 50% :-D , felicitari :-P

Pentru calatorii avem rubrica Jurnal de calatorie, te poti extinde acolo in voie, daca e cazul mai adaugam si altele, deocamdata sa terminam restructurarea forumului.

ciao.
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Feb 27, 2008 11:45 pm

nu inteleg logica faptului ca nu se sterg topicurile de la vinzari, care nu mai sunt valabile. daca s-a vindut, ce rost are sa ramina topicul?
nu face decit sa incarce inutil spatiul si subiectul. si mai incurca si pe un eventual scormonitor prin aceste postari de la vinzari care va pierde timp pretios ca sa descopere ce nu s-a dat si se mai poate cumpara. unde e eficienta?
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LDH

Mesaj de LDH » Joi Feb 28, 2008 12:02 am

Buna Dorin,

Logica este.

Se incearca sa se faca un fel de banca de date cu preturile.

Daca nu o sa mearga o sa se stearga subiectele.

Legat de problema "pierderii timpului pretios" este numai vina utilizatorului care, in general nu citeste, nu se uita sau citeste in diagonala.

Subiectele la care vanzarea a fost incheiata sunt inchise.
Daca este inchis nu intri decat daca vrei sa vezi pretul.

Sigur se va scrie traba asta la regulamentul de la vanzari/cumparari si, repet, nu este nimeni vinovat ca nu se citeste acel regulament cum nu se citesc multe altele.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Feb 28, 2008 9:59 am

LDH,

Pentru sectiunea vanzari, odata ce s-a vandut obiectul ar mai fi o varianta: sa se stearga topicul deschis de vanzator, insa sa ramana un topic general "blocat" la care are acces doar moderatorul si care sa fie in esenta o lista cu obiectul vandut, poza lui, data postarii, data vanzarii, pretul initial de strigare si pretul efectiv de vanzare, eventual si vanzatorul.

In felul acesta se poate "curata" topicul dar ramane totusi o evidenta clara a ce s-a vandut, se vede clar care sunt "vanzatorii de profesie" si totodata este un ghid de preturi pentru cei care vor sa vanda. Ce parere aveti?
LDH

Mesaj de LDH » Joi Feb 28, 2008 10:07 am

Nu este rau dar cu o precizare: pretul real de vanzare nu poate fi scris deoarece acesta face obiectul negocierii intre parti si nimeni nu o sa-l comunice
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Feb 28, 2008 10:20 am

Eu zic ca deocamdata sa ramana asa,

nimeni nu trebuie sa cumpere cu forta, nimeni nu trebuie sa vanda cu forta, si trei, nu suntem ocazii.ro.

Daca cineva chiar e interesat de ceva cauta ;).

Practic ai de urmarit titlurile subiectelor de pe prima pagina, nu cred ca necesita un efort asa de mare.

p.s. Victorian, nu este o idee reaa ceea ce zici tu, insa trebuie sa te gandesti ca punerea in practica a ideeii necesita un anumit volum de munca pe care cineva trebuie sa fie dispus sa il depuna.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Mar 01, 2008 5:17 pm

@Florinn

pagina generala a forumului este mai lunga decat initial,vad rubrici care se repeta
nu crezi ca ar fi bine sa mai muti din topicuri si rubrici?de exemplu,la "imbunatatirii
material rulant....." sunt 2 rubrici care de fapt se refera la acelasi lucru(una la
vagoane,cealalalta la locmotive)....rubrica "veche" de la atelier ar putea f bine sa
fie in cadrul rubricii Atelier de la modelism feroviar,intrebarile ptr incepatori sa fie
puse la informatii despre modelism etc...
cred ca astfel navigarea pe forum se poate face mai repede si mai usor :)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Mar 01, 2008 6:56 pm

Salut cosmin.

Mersii de opinii, totusi poate e putin gresit sa crezi ca totul decid eu, structura forumului a fost discutata cu mai multe persoane cu experienta.

De ce am facut 2 rubrici pentru material rulant, una pentru locomotive si una pentru restul? Pentru ca sunt enorm de multe subiecte, cele de pe paginile 2-3 nu ajung veci sa fie citite, se deschid subiecte noi pe aceeasi tema si asta nu e bine. Crede-ma ca sunt in plina restructurare a rubricii atelier, mai am 2 pagini de subiecte de mutat, sunt foarte multe extrem de utile uitate de lume si nebagate de nimeni in seama.

Forumul este inca in restructurare, mai sunt aproximativ 6-7 rubrici care trebuie sa dispara, din care subiectele inca nu au fost mutate.

Terminam restructurarea pe planul actual, apoi analizam rezultatul final si vedem ce se poate imbunatatii.

Exista un truck sa faci pagina principala mai mica, dai click pe numele categoriei care te intereseaza si ramane doar aceea deschisa ;).

Mersi de opinii.

ciao.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Mar 01, 2008 7:21 pm

pai am vazut ca tu esti "executivul" la restructurari....
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Mar 01, 2008 7:37 pm

Pai eu aplic modificarile care s-au decis intr-o sedinta care a avut loc imediat dupa preluarea administratii forumului. De atunci m-am sfatuit si cu altii de pe aici.

Eu zic ca deocamdata sa terminam restructurarea care e in plina desfasurare apoi sa vedem ce putem imbunatatii, asta nu inseamna ca nu puteti sa veniti cu idei si propuneri.
Clouseau

Mesaj de Clouseau » Sâm Mar 01, 2008 8:00 pm

nu stiu de ce, dar cu Vista + Firefox e cam problematic navigarea pe forum. Asa si "vizualizarea mesajelor scrise de la ultima vizita", iar pe pagina de start apare
"Warning: Cannot modify header information... blabla..."
Mai are cineva astfel de probleme?
Chefinspektor Clouseau

Reach for the stars, but keep your feet on the ground
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Anunturi si propuneri legate de forum”