Propuneri pentru forum.

Anunturi asupra modificarilor ce apar pe forum. Propuneri de imbunatatire a forumului
Scrie răspuns
rally

Mesaj de rally » Mie Feb 13, 2008 3:49 pm

Cred că o soluĂžie mult mai bună ar fi dotarea noului server cu capacitatea de a înmagazina imagini Âşi de a genera icoane pentru ele automat. Adică să existe un buton care să permită ataÂşarea imaginilor la mesaje, apăsarea căruia să genereze automat icoane pentru imaginile ataÂşate Âşi acele icoane să apară în mesaj cu legătură la poza de mărime originală...
Nu inteleg de ce va agitati, raspunsul e ACI
@POK
FORUMUL ARE O GALERIE NEFOLOSITA :!: :!: :!:
Cand vizualizezi imaginea mare, jos ai un link pe care doar il pui in text , apare un THUMBNAIL pe care dai click si VOILA!!! :-D
Exemplu :
[Link Removed for Guests]
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Feb 13, 2008 3:57 pm

E un pic mai complexa problema:

1. Nu ai posibilitatea sa pui un pic de ordine: adica fiecare user sa-si poata structura pozele pe directoare , articole etc totul este "la gramada"
2. Nu ai facilitatile de pe photobucket : upload masiv, prelucrare imagini, mutare dintr-o parte in alta
3. Si cel mai important , spatiu: un host e cam limitat la 1 GB. Forumul deja are 100 MB in conditiile in care de jumatate de an au inceput postarile mai masiv. Daca se incepe cu poze ma tem ca un-doi am umplut spatiu. Trebuie eventual sa ne interesam cum am putea obtine mai mult spatiu. Dar oricum raman primele doua puncte
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
felippe

Mesaj de felippe » Joi Feb 14, 2008 1:13 am

Sugestie: la mesajele de vanzare / cumparare, ar fi bine sa apara obligatoriu in titlu si subiectul vanzarii / cumpararii.
Valentin Voica

rally

Mesaj de rally » Joi Feb 14, 2008 1:22 am

Fratilor !!! Scapati-ma de stelele alea !!! Vreau simplu SOLDAT... carne de tun !!! :-|
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Feb 14, 2008 1:24 am

Rally. maine la prima ora te scap de ele, promit.
E tarziu, nu vreau sa fac prostii :P.

Noapte buna.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
rally

Mesaj de rally » Joi Feb 14, 2008 1:29 am

Tarziu :!: :!: :?: :?: :?: pt un admin cand canta cocosii e tarziu :!: :!: :-D :-D :-D :-D
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Feb 14, 2008 8:14 am

Cred ca utilizarea classika pe photobuchet este mult mai buna!
1. serverele dedicate upgrade-ului sunt de alt tip si asigura o flexibilitate a trafficului;
2. nu grevati si infranati forumul cu upgrade-uri tot timpul;
3. spatiul aferent pentru stocare imagini trebuie sa fie uriash (photobuchet de exemplu dispune de 220 de multiservere locate din diverse tari - depinde de IP cu care te loghezi te aloca automat pe serverul dedicat cel mai apropiat);
4. companiile care se ocupa cu stocarea pozelor iti fac si reclama automata si redirectioneaza traffic catre imaginile postatorilor si catre serverele de referinta ( in speta catre noi- de unde pleaca linkurile catre ei) :evil:

Imaginati-va ce s-ar intampla daca pe un singur server de forum, la o anumita ora, 30 de utilizatori ar uploada deodata cate 10 poze??? :-D
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Feb 14, 2008 8:31 am

De accord.

Totusi, luand exemplu railwayfan.ro care in vremurile lui bune nu era rau deloc, nu strica sa ne gandim si la alta posibilitate, chiar daca nu inseamna ca o si punem in practica.

Personal sunt incantat de optiunile pe care le ofera photobucket, bulk uploaderul e un tool care este extrem de util si nu stiu cat de usor e de implementat, plus, cum spune si @prognosis, sa mearga si bine cand 10 oameni fac upload.

Oricum, pana una alta, prioritatea numarul 1 este reorganizarea forumului, alte imbunatatiri majore le vom face in timp.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Feb 14, 2008 8:34 am

Propun alungirea frameului de rulare a scriptului pentru articolelele noi si de asemenea reducerea vitezei de rulare a textului! Obosesc asteptand sa reapara un articol pe care l-am ratat :-(
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Feb 14, 2008 8:42 am

ok, s-a notat.
o rezolvam la reorganizarea meniului din stanga.
LDH

Mesaj de LDH » Joi Feb 14, 2008 10:37 am

Florinn,

Ce ar fi sa nu mai apara cursiva din stanga?
Nu de alta dar asa esti obligat sa te autentifici si autentificarea, zic io, este un castig pentru forum.
Daca esti membru si esti abonat la un subiect iti vine mesajul pe mail si intri direct.

In concluzie nu prea vad rolul cursivei ca sa nu mai zic ca ocupa si spatiu.
Cand a aprut noul format, acum 'jde ani, era interesant, era o noutate dar acuma mi se pare un lucru in plus.
Cine vrea sa citeasca banuiesc ca apasa butonul "ultimele postari" si le are pe toate in fata.
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Feb 14, 2008 11:04 am

Discutam si luam o decizie, mie personal imi place, altora nu, deci parerile sunt impartite.
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Joi Feb 14, 2008 12:04 pm

Personal votez pentru pastrarea cursivei. Oricum spatiul pe care il ocupa este minor.
Razvan
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Feb 14, 2008 6:43 pm

@lok:

daca mi se permite, cred ca, din partea unei persoane pe care nu am avut ocazia sau onoarea sa o cunosc inca si in fata careia nu am nici un fel de a priori, negatic sau pozitiv, aceasta reactie care denota animozitate si, cel putin, lipsa de simpatie nu se justifica. :(

mi-ar face mare placere daca mi s-ar putea explica sensul textului de mai sus, de preferinta intr-un mesaj privat pentru a nu ii ofensa sau inoportuna pe ceilalti useri.

de asemenea, cred ca nu ma insel spunand ca nu exista nici un motiv pentru a sterge mesajul de mai sus.

o seara buna,
H
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Anunturi si propuneri legate de forum”