Propuneri pentru forum.

Anunturi asupra modificarilor ce apar pe forum. Propuneri de imbunatatire a forumului
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 12:01 pm

Tipul de aparat?

O banala savoniera electronica depasita ca tehnologie de cand am cumparat-o.

Este adevarat ca poza este facuta in sistem manual deci fara blitz, cu o sursa chioara de lumina agatata in tavan, incandescent de 100W.

Desi fac poze ca sa fac si nu stiu ce este aia artisctic, vezi pozele de la club care au virat in albastru, totul tine de setarea apartului.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Feb 13, 2008 12:50 pm

Nu stiu ce sa zic, eu sunt pentru linkurile in miniatura. Oricum vad ca toti au pozele pe photobuchet si pun linkuri deci vorbim de o banala modificare la fiecare link.

Programator fiind ma gandesc ca nu e foarte greu sa se faca din soft toata treaba asta la postare (adica codul din spate sa ia linkul normal si sa-l transforme in link miniatura)

Cu rabdare invata lumea, la urma urmei nu trebuie invatati 100 de membri ci doar cei 20-30 care posteaza mai regulat din care multi stiu deja
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 12:59 pm

Ionut ca softisti putem face multe, insa trebuie sa avem o lista de prioritati ;)
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Seby

Mesaj de Seby » Mie Feb 13, 2008 1:00 pm

Uite codul sursa pentru rollover image, dar i-am facut o proba si e cam prost.
Subscriu ideii lui IonutTrif cu linkuri miniatura.
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 1:03 pm

Problema care se pune nu este ca nu stiu.
Sunt sigur ca cei care pun poze stiu sa puna si miniaturi si am vazut ca dintre cei noi veniti pe forum cu asta au inceput - poze miniatura.

Problema este aceea pe care o ridica multi dintre forumisti fiecare cu argumentele lui

- nu puneti poze mari ca se incarca pagina greu

- nu puneti poze miniatura ca pana le deschid i-mi pierd rabdarea

Din aceasta dilema nu puteti scapa :-D ca sa parafrazez un citat celebru.
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 1:32 pm

@LDH, cine va considera imaginile utile pentru el sau interesante le va deschide ;)

Omului nu trebuie sa ii dai nimic cu forta.
Pok

Mesaj de Pok » Mie Feb 13, 2008 1:37 pm

Am Âşi eu observaĂžii :grin:
- sunt de acord cu Felippe: banda din stânga este inutilă Âşi mă Âşi enervează: ocupă spaĂžiu Âşi ocupă degeaba. InformaĂžiile care apar acolo apar toate Âşi în alte locuri. ÂŞi numai de informaĂžiile alea nu are cineva nevoie cănd citeÂşte postările. Admit că este "cool" treaba cu auto-deplasarea textului... dar e inutilă. AcelaÂşi efect - mult mai prietenos pentru utilizator (nu-Ăži "fuge" textul "de sub ochi") - se poate obĂžine apelând legătura "Vizualizarea mesajelor scrise de la ultima vizită";
- ar trebui rezolvată treaba cu autentificarea în mai multe locuri: faptul că te poĂži autentifica în 3 locuri diferite este un pic băgător în ceaĂžă :(; în acest moment sus în centrul paginii scrie "IeÂşire [ Pok ]", în banda din stânga scrie: "...SunteĂži utilizator anonim. Vă puteĂži..."; adică întru-un loc scrie că eÂşti autentificat în celălalt loc scrie că nu. Acuma pe care este adevărul?
- faza cu mărirea imaginilor are niÂşte "bube" ascunse: nu funcĂžionează în navigatoare care nu au JavaScript sau îl au dezactivat (de fapt acest lucru este recomandat :grin:) Âşi imaginea mare de fapt se încarcă oricum. Cea ce se întâmplă este că imaginea este (numai) afiÂşată (iniĂžial) micÂşorat. Dar de adus de pe server se aduce imaginea în toată mărimea ei originală;

Cred că o soluĂžie mult mai bună ar fi dotarea noului server cu capacitatea de a înmagazina imagini Âşi de a genera icoane pentru ele automat. Adică să existe un buton care să permită ataÂşarea imaginilor la mesaje, apăsarea căruia să genereze automat icoane pentru imaginile ataÂşate Âşi acele icoane să apară în mesaj cu legătură la poza de mărime originală...
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Feb 13, 2008 1:42 pm

Sincer nici mie nu-mi place meniul din partea stanga.
Personal niciodata nu urmaresc banda cu ultimele mesaje ci ma uit dupa icoana cu noutati.
Ai dreptate totul in banda stanga este duplicat se gaseste ori jos ori sus. O sa vedem cum facem cu ea pana la urma.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Feb 13, 2008 1:45 pm

Si eu subscriu la ideea scoaterii benzii de pe stanga.
Eventual continutul ei ar putea fi adus in josul paginii.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 1:56 pm

Florinn scrie:@LDH
Omului nu trebuie sa ii dai nimic cu forta.
Nu ma refeream la asta si aici, daca tot ai spus, sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine.

Vorbeam de cu totul si cu totul altceva.

Sa ma dau exemplu pe mine ca sa nu supar pe altii.
Sa zicem ca intru intr-un astfel de post si timbrele ma enerveaza ca se deschid greu.
Desi as putea ajuta cu ceva la problema pusa de utilizator, legat de un model sa macheta evident, nu am s-o fac deoarece am reusit sa ma enervez ca pozele se deschid greu.
Eu sunt batran si stii cum este cu batranii, se enerveaza usor :grin: iar tinerii nu au rabdare :grin:

Da, eu trec peste timbre si daca o imagine chiar ma intereseaza o deschid daca nu ramane nedeschisa.
Toate cele bune,
LDH
dac

Mesaj de dac » Mie Feb 13, 2008 2:21 pm

Am incercat si eu link-ul dat de LDH, cel cu micsorarea automata a pozelor, si am urmatoarea problema: imi place o poza mica si vreau sa o vad in detaliu; duc mousul pe ea - se face mare (si nu incape in ecran), iar daca iau mousul ca sa derulez se face iara mica... :(

Raman fan al pozelor miniatura; o sugestie buna ar fi insa gazduirea pozelor pe un server local in loc de photobucket, s-ar incarca astfel mult mai repede, dar spatiul poate fi un impediment; inainte de upload ar trebui redimensionate de fiecare, de ex. la 1024/768.
Pok

Mesaj de Pok » Mie Feb 13, 2008 2:28 pm

Acest lucru poate să-o facă serverul cu ajutorul PHP. Astfel s-ar îmbunătăĂžii Âşi aspectul forumului: ar exista o anumită uniformitate în cea ce priveÂşte mărimea imaginilor... Iar utilizatorii ar fi scutiĂži de orice griji cu privire la inseĂžia corectă a imaginilor ca timbrelor în mesaje.
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mie Feb 13, 2008 2:45 pm

Si eu am aceasi problema pe care o are si dac! Poza se mareste dar nu o poti vedea la adevarata ei valoare.
Cu respect,
Robert
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Feb 13, 2008 2:49 pm

LDH scrie:
Florinn scrie: Oamenii vor invata cu timpul sa foloseasca pozele in miniatura, daca altii pot, trebuie sa poata si ei ;).

Sa se renunte la a se pune, intr-o prezentare, toate fotografiile mai ales daca sunt multe - vezi colectiile cu material rulant.

Mai pe romaneste. Daca vreau sa-mi prezint o garnitura iar pozele vreau sa le pun la rezolutie mare si am facut 20 de fotografii din fata, profil, sus, jos etc, etc nu le pun pe toate.
Prezint un model sau doua care au 2 -4 poze maxim si astept, la rand, ca sa mai se posteze ceva. Pot face vorbirea despre modele intr-un post separat sau in posturi separate pentru fiecare model in parte si atunci este clar ca numarul pozelor va fi mai mic.

Parca suna altfel.

Nu sunt de acord cu tine.Nu ca pun eu multe poze.

Dar nu este treaba mea ca cine intra la topicul x si vede 20 de poze din toate pozitiile nu are rabdare sa se uite la ele.

Eu unul sunt pentru pozele miniatura.Daca majoritatea dintre cei ce pun poze deja o fac asa nu inteleg de ce trebuie sa schimbam acest lucru.

Daca cineva nu stie cum se pun pozele miniatura poate pune numai link-ul.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 2:54 pm

Ok, fratilor, am inteles cum stam cu pozele, unii vor asa, altii altfel, si unii si altii au argumente foarte bune, e bine ca am vazut parerile voastre, o vom rezolva pana la urma sa fie bine, acum rugamintea mea este, sa trecem peste problema cu pozele sa nu ne mai lungim acum cu discutii pe tema asta, si sa venim si cu alte propuneri utile.

Merci.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Anunturi si propuneri legate de forum”