Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Propuneri pentru forum.

Anunturi asupra modificarilor ce apar pe forum. Propuneri de imbunatatire a forumului
Scrie răspuns
Andu

Mesaj de Andu » Sâm Mai 21, 2011 12:11 am

Eu activez pe un forum de masini si vreau sa spun ca avem un topic destul de cunoscut/cautat/folosit numit donatii. Oricine are o piesa de masina(si nu numai) ce nu ai mai trebuie si nu vrea sa o vanda o trece acolo si o da celui ce are nevoie de ea.

Pe lokomotiv nu am gasit un asemenea topic si as fi facut eu dar dupa ce m-am uitat cu atentie am vazut ca ar intra doar aici "Oferte - Schimburi (va rog sa va limitati comentariile strict la vanzare cumparare schimb )" si aici numai adminii pot umbla.

Daca va place ideea ar fi interesant de implementat.

Bafta.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.
macleod

Mesaj de macleod » Mie Iun 22, 2011 5:08 pm

Ca tot am inceput sa ma joc in firefox cu app-tab-urile, acuma de abia am observat ca forumul pare sa nu aiba niciun icon de favorite. Nu gasim si noi un ico reprezentativ cat de cat sa-l punem pe server ? Partea cu serverul se face in maxim 2 minute, mai greu e cu alesu ... ca aici mereu ies discutii.
Pentru maniacul din tine:
macleod

Mesaj de macleod » Mie Iun 22, 2011 5:13 pm

Si ca sa nu zica lumea ca nu sunt si constructiv, uite o propunere care din cate vad ar putea fi legal folosita (cel putin asa am inteles eu din pagina respectiva):
[Link Removed for Guests]

Oricum trebuie ceva simbolic, pentru ca la dimensiunile care sunt foarte mici degeaba vrem noi sa punem poza cu EA, DA, TGV-u ceva ... iese o mare varza. Trebuie ceva creat special sa fie pictograma, cu cat mai putine detalii posibile.
zolaadi

Mesaj de zolaadi » Mie Iun 22, 2011 10:22 pm

Se poate ca cei care pun in vanzare un produs sa si faca un update (produs vandut) atunci cand acel produs s-a epuizat din stoc?nu stiu daca a mai fost scrisa chestia asta, dar mi s-a intamplat sa vreau sa cumpar un produs si nu mai era disponibil.

Multumesc!
nelutu

Mesaj de nelutu » Joi Apr 26, 2012 7:52 pm

Salutare,
Propun realizarea unui astfel de portal pentru modelele CFR sau operatori privati romani:

Ar fi interesant de realizat astfel incat sa ne putem aduce cu totii contributia adaugand fotografii (decente benenteles) informatii etc.

Dupa cum puteti vedea acest site este inca in constructie si contine inclusiv realizarile in serii mici cum ar fi cele realizate de Trains-Addicted.
johann07

Rubrica cu ultimele 50 de mesaje

Mesaj de johann07 » Lun Iun 25, 2012 10:09 pm

Seara buna,
Nu stiu daca s a mai propus asta dar o mai propun eu odata..
Se poate face o rubrica cu ultimele 50 de mesaje?

Multumesc,
Johann
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Iun 25, 2012 11:28 pm

Cum adica?
Exista in lateral o casuta cu ultimile topicuri unde s-a scris.
Dor de duca, sa te-aduca...
johann07

Mesaj de johann07 » Lun Iun 25, 2012 11:33 pm

Radu161 scrie:Cum adica?
Exista in lateral o casuta cu ultimile topicuri unde s-a scris.
O lista cu ultimele mesaje.
Imi permit sa fac referiri la un alt forum ca sa ma fac inteles:
sau

Zic ca asa poti sa vezi mai usor evolutia subiectelor
Johann
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Iun 25, 2012 11:36 pm

Am inteles....dar mi se pare mult mai eleganta varianta cu afisarea ulotimelor topice, nu a mesajelor. Dupa cum vezi, acolo jumatate de pagina e ocupata de chestia asta.
Dor de duca, sa te-aduca...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Iun 25, 2012 11:37 pm

asta poti sa o faci accesand butonul "Vizualizarea mesajelor de la ultima vizita", si iti vor apare toate posturile de la ultima ta vizita, scrise in absenta ta.
Alta solutie...intri pe forum, il iei de sus in jos sau de jos in sus si acolo unde ai mesaje noi (casuta din stanga de culoare portocalie) intri si citesti.
Cosmin
felippe

Mesaj de felippe » Lun Mar 04, 2013 4:52 pm

Care ar fi efortul intelectual in a pune o iconita diferita de cea implicita in adresa web a forumului?

Adica acea reprezentare a unei pagini din fata 'forum.lokomotiv.ro' din imaginea de mai jos:

Valentin Voica

macleod

Mesaj de macleod » Mar Mar 05, 2013 10:31 am

e banal, trebuie pus doar un favicon.ico in directorul radacina al site-ului (recte in cazul asta forumul)
mai greu e de facut icon-ul, daca e ala cu locomotiva de care vorbeam poate fi gasit la [Link Removed for Guests]
nu mai stiu daca l-am luat eu gif/jpg si l-am facut (cel mai probabil undeva pe net) in ico, sau pur si simplu l-am gasit direct ca ico (cred ca mai probabil)
oricum mai sus am dat si linkul sursa al pozei, ca daca la mine e strict de test si mi se cam rupe de copyright, aici pe forum trebuie verificat mai intai daca se poate folosi poza respectiva si in ce conditii
si ca o observatie, am vazut (parca in chrome) niste ciudatenii, de genul intr-un subdomeniu care nu avea favicon a aparut cel din domeniul principal (nu stiu daca e 'bug' sau 'feature', si inca nu m-am lamurit exact logica dupa care functioneaza acest bug/feature, ca uneori merge, alteori nu merge); dar in cazul forumului (fiind un singur domeniu cu un singur director radacina) chiar nu conteaza
felippe

Mesaj de felippe » Mie Apr 24, 2013 9:05 pm

In topicul cu regulamentul pentru vanzari ar trebui pus un link catre instructiunile de postare a pozelor pe forum.

Cum postam poze - Link-uri-miniatura
Valentin Voica

dac

Re: Propuneri pentru forum.

Mesaj de dac » Lun Feb 22, 2016 6:30 pm

Nu stiu daca a mai fost sugerat, dar as propune un buton de Like in dreptul fiecarui mesaj postat. Am simtit de multe ori imboldul de a aproba atitudinea sau continutul unor mesaje, si un astfel de buton ar fi util, cred eu, inlaturand mesaje inutile de aprobare, etc.
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
crystyv
Site Admin

Re: Propuneri pentru forum.

Mesaj de crystyv » Lun Feb 22, 2016 9:14 pm

Nu stiu daca pentru varianta phpb 3.0.X exista asa ceva, ce am gasit nu ii up to date. Dupa ce se aseaza lucrurile si acest forum o sa fie upgradat la phpbb 3.1 iar acolo cred ca se poate implementa.
Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi si propuneri legate de forum”