Propuneri pentru forum.

Anunturi asupra modificarilor ce apar pe forum. Propuneri de imbunatatire a forumului
Scrie răspuns
rally

Mesaj de rally » Lun Dec 31, 2007 1:39 pm

Eu am 2 abonamente la internet, retea de cartier si ADSL.
De mai bine de o luna, nu pot accesa forumul decat prin ADSL.
Pt cine e mai priceput , si eu as fi fericit sa primesc o explicatie a fenomenului... :oops:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 9:43 am

Asteptam aici propunerile voatre legate de forum.

@LDH te rog fa acest subiect lipicios (anunt), mersi.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 10:30 am

IonutTrif scrie:O sa vedeti curand noua structura a forumului. Este muuult mai organizata si speram ca fiecare va gasii usor informatii utile. Asa cum propuneati vor aparea articole blocate in sectiunea Tips & Tricks . Putintica rabdare...
Reiau ce am mai scris

Eu zic sa nu blocati subiectele gen Tips & Tricks si sa faceti cum au facut cei de pe cartula.
Dupa ce un subiect cu informatii utile a fost intors pe toate fetele, cu deraieriele inerente de la tema - sarea si piperul ca mai trebuie sa si radem - subiectul se ia se "perie" si se transforma intr-un articol care este de sine statator adica nu mai poate interveni nimeni decat sa-l vada, sa-l copieze, sa-l tipareasca fiind in format PDF.
Rubrica de ARTICOLE pe bara din stanga unde sunt Galerie si celelalte sau unde o sa fie fie puse in functie de noul desen al paginii forumului.
Zic ca este mult mai util si mai elegant altfel o sa se caute prin forumuri dupa informatii ca pana acuma. Nu le poti trece pe toate la anunturi sau lipicios si sa tina "fruncea" unui capitol ca tot nu se vad in pagina de start.

p.s.Este vorba inclusiv de subiectele care prezinta realizarea de modele sau machete unde se face vorbire de la kitul de baza la modificari, asamblare, tehnici de realizare pana la finalizare.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 10:41 am

@Ldh propunerea ta este foarte buna, anumite subiecte le vom face articole, spui foarte bine in ceea ce zici, insa nu cred ca e bine sa le facem pe toate. Daca le facem pe toate va fi totul mult prea stufos si va fi la fel de greu de cautat in ele.
Trebuie sa selectam foarte bine informatia.

Consider ca ele trebuiesc foarte bine puse pe categorii, astfel incat un om nou sa gaseasca usor informatiile utile pentru un incepator.

Unul mai avansat sa gaseasca chestii noi pentru el la rubrica corespunzatoare, etc.

Avand in vedere ca weekendu asta va fi foarte plin la Cluj, nu vom putea lucra chiar zilele acestea la noile modificari, insa ele se vor vedea incepand de saptamana viitoare.

Asteptam si alte propuneri ;).
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 11:02 am

Nu a zis nimeni pe toate ca sunt subiecte si subiecte dar cele ce au valoare informativa pentru incepatori si nu numai ca, daca stau sa ma gandesc bine toti suntem incepatori pe anumite segmente din modelismul feroviar, merita puse la categoria articole.
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 11:07 am

ok, hai sa lucram la asta, sa ne gandim care subiecte si ce trebuie ales din ele.

De exemplu cel cu "de citit pentru incepatori" mi se pare foarte bun insa sunt de parere ca trebuie spart in mai multe bucati.

Exemplu banal (nu neaparat asa):
-teraformare
-montajul liniilor
- etc
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 11:14 am

Corect

Si poate trebuie inceput cu inceputul adica alegerea scarii si, de ce nu, a modelelor ce urmeaza a fi achizitionate
Toate cele bune,
LDH
felippe

Mesaj de felippe » Mie Feb 13, 2008 11:22 am

Nu va bate gandul sa renuntati la bara din stanga?

La rezolutii de 1024 x 768, daca mai sunt si pozele postate la dimensiunile originale (fara thumbs), scroll-ul pe lateral este inevitabil si foarte incomod la citit...
Valentin Voica

Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 11:31 am

Salut felipe,
nu cred ca vom renunta la meniul din stanga, avem nevoie de el.
in privinta pozelor cu dimensiuni mari, nu prea sunt de accord cu ele, adica
daca este un subiect unde cineva pune 10 poze mari, apoi de fiecare data cand cineva adauga un mesaj la subiectul respectiv, eu trebuie sa astept sa se incarce acele 10 poze ca sa pot sa vad noile mesaje din josul paginii.

Oamenii vor invata cu timpul sa foloseasca pozele in miniatura, daca altii pot, trebuie sa poata si ei ;).
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mie Feb 13, 2008 11:42 am

Salut,eu zic ca postatul pozelor in link miniatura ar trebui sa fie piatra de capatai al acestui segment, dar nu toti vor putea sa puna pozele in acest format(linku-ri miniatura), cred ca ar fi bine daca rubrica "cum am putea posta poze"ar fi pusa undeva sa se poata invata repede de cei ce vor a posta poze,explicata pas cu pas mai ales ca photobucket are un meniu foarte simplu(dupa parerea mea)de a posta poze in linkuri miniatura,cred ca la acest capitol va fi necesara o explicatie foarte amanuntita si cred ca se va putea pune poze in acest format foarte usor,dar atentie trebuie explicat pas cu pas incepind de la a spune celui care doreste sa puna poze ca va trebui sa se inregistreze la acest sait de gazduire si dupa aceea sa urmeze pas cu pas totul pina ajunge sa posteze pozele in acest format.Banda din stinga eu ramin la parerea ca este utila.
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 11:45 am

Florinn scrie: Oamenii vor invata cu timpul sa foloseasca pozele in miniatura, daca altii pot, trebuie sa poata si ei ;).
Sau nu vor comenta la posturile unde sunt "timbre". Cunoastem cazuri. Motivatia este simpla si pertinenta. Se incarca greu pozele, adica devin mari, si sunt lipsiti de rabdare ca in cazul in care sunt puse la rezolutie mare.

Rezolvarea problemei este alta si mult mai simpla ca sa fie impacate si capra si varza.

Sa se renunte la a se pune, intr-o prezentare, toate fotografiile mai ales daca sunt multe - vezi colectiile cu material rulant.

O pagina suporta un numar limitat de postari si atunci cu cat partea scrisa, fara poze, este in balanta cu posturile insotite de poze pagina se incarca mai repede.

Mai pe romaneste. Daca vreau sa-mi prezint o garnitura iar pozele vreau sa le pun la rezolutie mare si am facut 20 de fotografii din fata, profil, sus, jos etc, etc nu le pun pe toate.
Prezint un model sau doua care au 2 -4 poze maxim si astept, la rand, ca sa mai se posteze ceva. Pot face vorbirea despre modele intr-un post separat sau in posturi separate pentru fiecare model in parte si atunci este clar ca numarul pozelor va fi mai mic.

Parca suna altfel.
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 11:48 am

Am mai descoperit ceva pe un forum, asta ca fapt divers.
Indiferent la ce rezolutie incarci poza pe forum acesta ti-o reduce automat iar in momentul in care treci cu sageata soricelului peste poza imaginea se mareste pe tot ecranul.

Interesant
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mie Feb 13, 2008 11:52 am

Uite si exemplul, cat se poate de concludent.
Poze la o rezolutie acceptabila. Pagina se incarca repede iar cand treci peste poza cu soricelul aceasta devine mare :grin:

Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 11:55 am

Super ideea!
sandy

Mesaj de sandy » Mie Feb 13, 2008 11:56 am

Salutare,
LDH,mi-a placut sistemul pe care ni l-ai comunicat.Si chiar ca pozele se vad mai mult decit acceptabil.Intervine desigur si tipul de aparat.
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Anunturi si propuneri legate de forum”