Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Propuneri pentru forum.

Anunturi asupra modificarilor ce apar pe forum. Propuneri de imbunatatire a forumului
Scrie răspuns
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Iul 09, 2009 3:13 pm

@macleod nu e vorba neaparat de reclame, etc. E vorba de cine sa o faca. Eu unul iti spun sincer ca nu am timp sa ma ocup si de asa ceva.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
cheluarad

Mesaj de cheluarad » Sâm Iul 18, 2009 10:21 pm

credeti ca este ok cu regulamentul de la vanzari,eu implicit nu am notiuni de modelism feroviar ,din intamplare am aceste componente feroviare pe care am dorit sa le vand prin acest forum,nu cred ca as putea sa creez un subiect feoviar sau sa mentin unul sunt un habarnist in acest domeni si nu dorescca nimeni sa aiba tracuri cand apar pe la subiecte,doar ca sa pot posta la vanzari.credeti ca e bine sa bat campi-eu sau altii ca si mine prin forum inervand cu intrebari de ce este neagra o locomotiva cu aburi si nu galbena cand puteam posta ce aveam de vanzare si nu deranjam pe nimeni. :(
E forumul dumneavoastra si stiti poate cum e mai bine s-al coordonati ,dar parerea mea -nu tot ce zboara se mananca-
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iul 18, 2009 10:31 pm

Macar puteai sa te prezinti la rubrica dedicata si nu sa intrii, cum spune un vechi amic al meu, "direct in camara".

Regulamentul poate ca nu este ok pentru unii dar atata timp cat intreaga comunitate de aici il respecta consider ca este bun pentru acest forum.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
andreiul

Mesaj de andreiul » Sâm Iul 18, 2009 10:49 pm

@cheluarad: ceea ce voia sa LDH sa spuna este ca acest forum are un rol mai mult informativ, unde se discuta, se face schimb de informatii, se prezinta lucrari, sunt foarte multe rubrici interesante, de unde ai foarte multe de invatat (daca vrei); nimeni nu s-a nascut invatat, deci toti de pe acest forum au fost la un moment dat ca tine; rubrica de vanzari/cumparari este una firesca (zic eu) intr-o comunitate.

Insa, dupa cum observi, exista o multime de rubrici de informare si una singura de vazari/cumparari; aceasta inseamna ca acest forum este unul preponderent de informare si nu unul comercial.

Sper ca acest post al meu sa nu supere pe nimeni; daca am deranjat pe cineva, sa fiu tras pe roata!
Bafta tuturor! Andrei
felippe

Mesaj de felippe » Sâm Iul 18, 2009 11:00 pm

Salut Chelule,

Nu te pune nimeni sa bati campii aici. Pentru ceea ce doresti tu, exista okazii.ro.

Seara buna!
Valentin Voica

obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Iul 20, 2009 12:30 am

Vand camp. :grin:
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Iul 20, 2009 8:37 am

Nu vi se pare interesant ca tocmai de la ARAD apar "colectionari " :-? de trenulete direct la rubrica de vanzari? :-D :-D
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iul 20, 2009 9:04 am

hgdan scrie:Nu vi se pare interesant ca tocmai de la ARAD apar "colectionari " :-? de trenulete direct la rubrica de vanzari? :-D :-D
Nu, nu ni se pare cu ata mai mult cu cat cheluarad vindea un set Marklin

[Local Link Removed for Guests]

Nefiresc mi se pare sa vii la cineva in casa fara sa te prezinti, sa spui de ce ai venit pe forum si ce intentii ai si sa intri direct la vanzari/cumparari.

Au mai fost cazuri si nimeni nu a luat nicio masura.
Cel in cauza s-a prezentat la rubrica de intampinare si a spus cine este si ca a intrat pe forum doar ca sa-si vanda trenuletele deoarece nu asta este pasiunea lui.
Toate cele bune,
LDH
mixu

Mesaj de mixu » Lun Iul 20, 2009 9:53 am

@chelu asa e regula jocului si eu am propus sa renunte mai ales ca am vazut cat de obositor e sa tot citesti rubrica aia de vanzari si cat efort le ia sa o tzina curata dupa regulament.

da mai sunt si scapari...in general noaptea apar anunturile cand toti dorm :|
asa e regula si se pare ca forumul acesta de aceea e mai cautat ca are reguli bune.

@HGD ...relax ca nu de la arad is cele mai multe vanzari
si daca arfi cati crezi ca, cumpara pe forum ce e la oferta ,majoritatea de aici cumpara de ce are nevoie la colectie nu de ce-i ieftin
si ala care ia ieftinituri nu da da banii pe un Trix sau un BR01 fie el si cel mai ieftin de la tine.
Ultima oară modificat Lun Iul 20, 2009 6:16 pm de către mixu, modificat 1 dată în total.
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Iul 20, 2009 3:02 pm

@mixu

eu vorbesc doar de vanzatorii care au aterizat pe forum cu diverse nume direct la rubrica de vanzari , iar unii nici nu stiau ce vand... :-?

pe mine chiar nu m-a interesat ce vinde de aceea nici nu am vazut ca este un set Maerklin, care din pacate pentru vanzator este deosebit de greu de vandut :-?
Sunt multe lucruri interesante de citit si de vazut pe acest forum, nu doar rubrica de vanzari - cumparari.;-)
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Iul 20, 2009 5:34 pm

Pentru ca tot ati blamat aspectul comercial din modelismul feroviar...de ce nu va ganditi ca poate respectivii le-au primit de la cineva si nu le trebuie, nu-i intereseaza, de aceea le vand.
Este doar o presupunere si nu stiu daca se aplica pentru cazurile mai sus mentionate.
Dor de duca, sa te-aduca...
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Iul 20, 2009 5:51 pm

Radu161 scrie:Pentru ca tot ati blamat aspectul comercial din modelismul feroviar...de ce nu va ganditi ca poate respectivii le-au primit de la cineva si nu le trebuie, nu-i intereseaza, de aceea le vand.
Este doar o presupunere si nu stiu daca se aplica pentru cazurile mai sus mentionate.
asta nu este o problema, dar nu stiu daca aici este locul pentru asa ceva...exista site-uri pur comerciale pentru cei interesati doar de asemenea activitati , daca admini considera ca acesta este locul potrivit atunci imi cer scuze :(
interesantul

Mesaj de interesantul » Lun Iul 20, 2009 8:34 pm

Nu vreau sa dau cu bata in balta, dar nu ar fi interesant ca pe pagina de start, va punem 2 link-uri?

Unul catre forumul de discutii, iar altul catre bazar, ebay, sau cum se vrea a se numi. Asa poate se va vedea care sectiune este mai mare generataore de trafic si informatia o putem fructifica intr-un mod ingenios. Asta pentru ca se pare ca genereaza ceva trafic sectiunea de vanzari.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
mixu

Mesaj de mixu » Lun Iul 20, 2009 9:19 pm

da logic ca genereaza
atata timp cat tre sa vopsesc vagonu sa-l fac cfr ca fabrica nu-l face sau daca-l face are 7 usi logic ca ma uit spre ce e mai ieftin
daca nu sar cere nu ar fi sectiunea de vanzari
ea exista pt ca e cerere si oferta (mai ales cerere)
crezi ca aia ce vand se -nghesuie aici ca le place ce sriem noi
ei vor sa vanda aici pt ca aici e clientela lor ideala ..lasa-i sa vanda
si piatza se linistete la un moment dat nu mai au ce vinde ca ne iau si marunti aia de vagoane ieftine si atunci se linisteste toata lumea
asa cu cat interzici cu atat ii intaratam mai mult

un om mare zicea odata :

"Marimea cu care descreste intensitatea unei placeri este progresiva pina la saturatie daca aceasta este satisfacuta in mod continuu si nentrerupt "
EDUARD GOSSE

Ii valabila si la fete daca vrei sa le castigi interesu nu le fa pe placa sa ...

E valabil si aici daca este cerere dai oferta pana se stinge

(in plus efortu de a face curat la vanzari e urias ...eu ias lasa sa sa se inece in ofertele lor SI/DAR poate iau si eu un vagon ce se potriveste ff ieftin :)
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Lun Iul 20, 2009 9:46 pm

Chiar daca sunt mai nou pe forumul acesta ( dar nu si ca pasionat :| ), imi permit sa imi dau si eu cu parerea.

Eu cred ca odata ce administratorii unui forum au hotarat de comun acordca este bine ca forumul sa aibe si o astfel de rubrica de vanzari-cumparari, atunci de la sine inteles ca si-au luat angajamentul si pentru eventualele scandaluri, polemici, etc. Normal ca intotdeauna astfel de rubrici vor crea dispute ; e imposibil sa poti evita asa ceva.

Daca iti iei angajamentul sa ai asa ceva pe forum, in mod sigur vor aparea multi care vor dori sa cumpere, dar mai ales sa vanda. Iar cei care vor vinde, vor fi de multe ori oameni simpli, abstracti de domeniu.

Tinand cont ca forumul este totusi cu caracter privat, iar accesul nu este un drept ci un privilegiu care poate fi ridicat oricand, o solutie ar fi dupa parerea mea ca accesul la astfel de subiecte sa fie permis numai dupa ce membrii noi, au "la activ" un numar de N mesaje la rubrici serioase, si au contribuit cu un minim de material pe forum.

Desigur, nu sunt eu, cel in masura sa decid cum stau lucrurile, insa cred eu ca o astfel de solutie ar putea evita ajungerea la situatii precum aceasta.

O seara buna tuturor ! :wink:
Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi si propuneri legate de forum”