Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Ian 17, 2009 11:39 am

Salut,

le urez tuturor noi sositilor pe corabia Lokomotiv,
Bun Venit! si spor la navigat.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
delly

Mesaj de delly » Lun Ian 19, 2009 9:33 pm

Salutare tuturor! Ma numesc Ovidiu, am 33 de ani si sunt din Aiud, AB. Sunt pasionat de calea ferata din copilarie, însa cu modelismul nu am avut nici o tangenta ...până acum. Prin luna noiembrie mă aflam la Muzeul Unirii din Alba Iulia, pt. niÂşte măsurători în vederea unui releveu sumar. La etajul doi, cînd aproape terminasem măsurătoarea, am văzut niÂşte modele drăguĂže de locomotive Âşi vagoane româneÂşti, precum Âşi o dioramă destul de mare. Efectul a fost ca al unei măciuci care te loveÂşte în cap! Am lăsat toate măasurătorile Âşi am privit modelele până s-a închis muzeul. Brusc, am redevenit copilul care Âştia cât e ceasul după trenurile care treceau, cel care mergea la gară in anii 80 să privească locomotiva cu aburi care făcea manevre Âşi... mă opresc aici. Destul pentru o primă postare, o să vă stresez puĂžin la rubrica pt. începători, mi-am achiziĂžionat un prim startset Âşi de aici...primele dileme. TotuÂşi, trebuie să mai precizez că, deÂşi sunt absolvent al UP BucureÂşti , Facultatea de Transporturi, profil T.E.T. - Telecomenzi Âşi Electronică în Transporturi, nu am lucrat niciodată in CFR , actualmente lucrez în domeniul restaurării monumentelor istorice .
gherghe

Mesaj de gherghe » Lun Ian 19, 2009 9:46 pm

bun venit @delly
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Ian 20, 2009 9:54 am

Salut,

Ovidiu Bun Venit ! printre noi
ne bucuram ca expozitia de la Alba Iulia mai aduna oameni ca tine :).
aturgen

Mesaj de aturgen » Mar Ian 20, 2009 3:32 pm

Salutare,

Ma bucur ca exista un forum special pentru modelismul feroviar,care ii ajuta foarte mult si pe cei incepatori , ca mine.Am prins o pasiune pentru modelismul feroviar in urma cu vreo 2 luni , vazand diorama functionala a unui prieten.Inca nu cunosc toate detaliile despre modelismul feroviar,inca mai studiez pe acest forum si prin cateva carti despre modelism.Am si un atu,acela ca am studiat la liceu electronica si automatizari,analogice si digitale.Urmeaza sa construiesc si o diorama ,datorita faptului ca nu stau in Romania momentan.In Belgia am posibilitatea de a alege dintre 5-6 magazine de modelism numai in Bruxelles ,plus numeroase ocazii pe site-urile belgiene si olandeze.
Va multumesc ca m-ati acceptat pe acest forum si sper sa revin cat de repede cu poze cu etape din contructia dioramei mele.

Lucian.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Ian 20, 2009 3:52 pm

Bine ai venit pe forumul nostru Lucian!

Stii cum se spune, omul cat traieste invata, cred ca putini dintre noi ar putea sa spuna ca sunt cu adevarat cunoscatori ai modelismului feroviar in toate detaliile. Tocmai asta e partea interesanta a unui asemenea forum, faptul ca ne permite sa schimbam intre noi impresii si informatii despre diverse lucruri. Faptul ca esti amplasat in Bruxelles iti permite intr-adevar sa alegi intre mai multe magazine. Tin minte vag un magazin amplasat foarte central, destul de aproape de "Galerie de la Reine" ... sper sa mai existe magazinul acela!

Totusi, faptul ca ai multe posibilitati ar trebui sa iti dea mai intai de toate prilej de meditatie cu privire la scara pe care vei dori s-o practici (cele uzuale fiind G, H0, TT, N, Z, eventual scarile englezesti 00, N, 7mm, 4mm, 2mm) precum si epoca si zona geografica in care iti vei cantona diorama. Iti sugerez sa citesti mai intai ceea ce s-a scris aici pe forum, in felul acesta vei afla raspuns la intrebarile care ne-au framantat pe toti in momentul in care am inceput sa ne interesam de acest hobby.

Succes, si asteptam cu interes detalii privind desfasurarea "ostilitatilor"! :grin:
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
catalin

Mesaj de catalin » Mar Ian 20, 2009 7:37 pm

Bun venit pe forum lui CatalinGhita !!!
All aboard !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Ian 21, 2009 12:00 pm

Welcome Whitewolfcata! ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Ian 21, 2009 12:02 pm

Salut,

ii urez si eu Bun Venit ! lui Catalin,
se pare ca forumul incepe sa "ia" greutate :)
pisti91

Mesaj de pisti91 » Mie Ian 21, 2009 3:23 pm

Atunci ma prezint si eu :D

In primul rand va salut pe toti!

Ma numesc Doczi Istvan (pisti91), sunt din Oradea si inca elev in clasa a 12-a in liceul Mihai Eminescu, profil Mate - info. Pasiunea mea dupa trenuri provine din cauza ca am locuit mult timp intr-un bloc din fata garii, non-stop eram la geam si ma uitam la trenuri Pasiunea mea, inafara de trenuri, mai este si fotografiatul - de obicei fac poze despre trenuri dar am facut si multe poze cu natura -, muzica si ciclismul.

Nu demult "m-a lovit" si modelismul feroviar, asa ca incep sa caut cat mai multe informatii si detalii referitoare la modele.

Numai bine!
[Link Removed for Guests]
laur

Mesaj de laur » Mie Ian 21, 2009 5:27 pm

bine ai venit printre noi si navigare placuta
railroad

Mesaj de railroad » Lun Ian 26, 2009 10:06 am

Salutare tuturor!
De curand am inceput sa ii cumpar baiatului meu cate ceva din ceea ce atunci cand eram de varsta lui nu imi permiteam... si anume cam tot ceea ce tine de modelism feroviar.
Am ajuns la concluzia ca: "decat sa "frece" pc-ul sau dvd-ul cu filme sau desene animate... mai bine creeaza o mica lume (diorama.. evident alaturi de mine :-P ) fiind impreuna mici ZEI :grin: "!
Valoarea educationala a modelismului nu poate fi contestata niciodata!
Din pasiune, din placere si din generozitate... am achizitionat de la bun inceput cam tot ceea ce am fi avut nevoie pentru a incepe "lucrul" la propria noastra lume... dar am constatat la un moment dat ca achizitionasem mult prea multe pentru ceea ce aveam noi nevoie... si la preturi de "afara"... astfel am inceput sa ii ajutam si pe altii care nu isi permit sa cumpere la preturile din Romania... si sper sa o fac in continuare din tot sufletul!

Succes tuturor!... si spor la treaba!!!
shikanne

Mesaj de shikanne » Lun Ian 26, 2009 11:05 am

Salutare "vvanzari" si bine ai sosit printre noi....
navigare placuta pe acest forum si... asteptam cu mare interes sa ne prezinti "mica lume (diorama)" la care lucrati.
Pe curand....

[Local Link Removed for Guests]
Florin Tuica

Mesaj de Florin Tuica » Mar Ian 27, 2009 2:54 pm

Bun venit pe forum userului: Big-boy! Se pare ca e virusat un pic si el de modelism.
"Toate pantografele sus!"
catalin

Mesaj de catalin » Joi Ian 29, 2009 10:00 pm

Bun venit pe forum unui vechi si drag prieten: WeepingEye .

Vali, ma bucur sa te vad aici. Iti apreciez informatiile, valoarea lor, calitatea pozelor, si nu in ultimul rand , atasamentul fata de aceasta pasiune.
All aboard !
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”