Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
Zoltan190D

Mesaj de Zoltan190D » Mar Apr 08, 2008 3:16 pm

Va salut pe toti si va multumesc pentru primirea facuta pe forum.Imi cer scuze ca am"intrat" pe forum prin postarea catorva poze la rubrica "galerie foto" insa nu am citit cu atentie rubrica:Bine ati venit.Sunt relativ nou in domeniul modelismului feroviar.Relativ in sensul ca am avut o "absenta" de multi ani in acest domeniu,tinand cont ca primul meu tren electric l-am primit la sfarsitul anilor ...60 pe la varsta de 3 ani,un dar facut de parintii mei.Crescand mi-am cumparat un BR-80,un Br-55 apoi frumosul-pe atunci-Br-52(Kondenstender).....Locomotivele cu aburi au fost mereu pasiunea mea.Insa mai incolo am trecut la un alt domeniu si anume modelismul aero,insa mai exact modelele statice,axandu-ma doar pe avioanele celui de-al doilea razboi mondial.La un moment dat insa am ajuns la camuflajul materialului rulant german in cel de-al doilea razboi mondial.Am aflat ca germanii au ajuns sa isi camufleze si materialul rulant feroviar si de aici a reinceput si pasiunea mea pentru locomotive... :lol: .Unii ma cunosc (indirect):acum un an ,la expozitia de modelism de la Cluj am participat cu doua locomotive germane camuflate,un BR-42 si un BR-44.Acum construiesc un BR-05,cu un camuflaj foarte elaborat.Cine este interesat de subiect sa stiti ca in curand o sa postez la rubrica de constructii pe aceasta tema... :grin: :grin: .Va multumesc inca o data(Zoltan190D)
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 08, 2008 3:19 pm

Bun venit Zoltan!

Ai drumul deschis pentru postare
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Apr 08, 2008 3:39 pm

Buna Zoltan!

daca te referi la 05.003 dupa ce-a fost transformata in locomotiva normala, cand a circulat cu placi de blindaj intre noiembrie 1944 si aprilie 1945 am ceva materiale care te pot ajuta! trebuie numai sa scormonesc bine! :)
toate cele bune,
HR
flore123

BUNA ZIUA

Mesaj de flore123 » Mar Apr 08, 2008 6:27 pm

Numele meu e Florentin,sint din Buc.,am avut trenulete PIKO de prin 1973 iar dupa anul 2000 am reinviat pasiunea. Am gresit ,la fel ca altii dupa cum am vazut,si am postat anunturi inainte de a citi regulamentul. Acum incerc sa achizitionez mai multe loco digitale si sint nevoit din pacate sa vind piese mai vechi din colectia mea. Personal prefer sa discut la tel. sau direct cu oamenii decit prin intermediul pc-ului unde pot sa scriu ca sint tinara ,blonda si cu picioare lungi si sa ma creada toata lumea. Am de recuperat destui bani de la
Ghinea ca sa intelegeti ca sint in tabara cealalta ( nu a teparilor). Cam atit si sa auzim de bine .
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Apr 08, 2008 7:56 pm

Salut

Bun venit pentru toti membri noi,

navigare cat mai productiva pe forum!

p.s. sau mutat aici toate mesajele de bun venit.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Apr 09, 2008 9:10 am

Salut

Bun Venit pentru @claudiu_ne2000 si @florin203!

Asteptam sa le cunoastem "suferintele" :lol:
Zoltan190D

Mesaj de Zoltan190D » Joi Apr 10, 2008 11:09 pm

raspuns ptr.Horia Radulescu.
Da,multumesc,este exact ce ma doare,astept cu nerabdare orice pe aceasta tema.Am deschis un topic nou pe aceasta tema la : Imbunatatiri, reparatii de locomotive, constructie de la zero
toate cele bune
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Apr 11, 2008 5:53 pm

Inca trei oameni noi pe forum,

speram ca autentici si ii asteptam sa se prezinte,

pana una alta le uram Bun Venit lui : mytrain, TT120 si tankman!
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Apr 11, 2008 9:06 pm

Ii urez bun venit si domnului @KAA!

Astept cu mare interes sa il cunoastem, "prietenii stiu de ce" :)
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Apr 12, 2008 11:34 am

Florinn scrie: Astept cu mare interes sa il cunoastem, "prietenii stiu de ce" :)
Vad ca e din Cluj, stii mai multe ?
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
sourcer

Mesaj de sourcer » Mie Apr 16, 2008 3:28 pm

Buna ziua tuturor!

Numele meu este Costel. Sunt din Slobozia. Sunt ziarist si prin intermediul ziarului meu l-am cunoscut acasa la el pe domnul Prognosis! Asa am ajuns sa reactivez in mine pasiunea pentru trenulete pierduta undeva in anii studentiei!
Deocamdata, stau la parinti pentru ca se lucreaza la casa mea. Dar de indata ce ma voi muta, am hotarat impreuna cu sotia mea, ca una din camere sa o folosesc in interesul acestui hobby minunat! Ce am vazut acasa la Arin m-a terminat. O minunatie, mai ales noaptea cand luminile Orasului din Sufragerie, cum ai place lui sa spuna, se aprind!
Deocamdata ma documentez si ma pregatesc sa fac ceva frumos asa cum am vazut si la Prognosis dar si pe forum. Adun pagini si notite si-mi fac planuri!
Sincer imi pare tare rau de domnul Arin! E un baiat tare de treaba insa boala sa al face foarte nervos in ultima vreme. Cand intra in crize nu te mai intelegi cu. Spun asta pentru ca am fost in vizita la el chiar aseara si voiam sa-i propun sa-l ajut cu cate ceva sa termine diorama. Era intr-o criza nervoasa si sotia lui mi-a zis ca mai bine sa renunt!
Oricum, eu cred ca ma voi axa pe elemente americane. Imi plac trenurile lungi americane, fara tampoane si cu locomotive puternice! Am auzit insa ca sunt foarte zgomotoase jucariile de la mehano! Este adevarat?
Oricum eu vreau ma inspir din ceea ce vad aici pe forum si pana la vara, cand o sa ma mut la mine acasa, o sa iau o decizie! Poate chiar o sa iau un trenulet sa-l rulez pe covor ca sa ma invat cu jucariile!

Bine v-am gasit si sper sa colaboram cu succes!
Adevarul este mai presus de noi!
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Apr 16, 2008 3:54 pm

salutare si bine ai venit printre noi!
ai fost informat gresit. locomotivele de la MEHANO sunt foarte silentioase. motoarele sunt puternice, consuma putin si au un zgomot slab si placut.
eu am mai multe locomotive de la MEHANO atit aburoase cit si diesele si stiu bine ce spun. un alt avantaj al acestor locomotive ar fi faptul ca pot fi tunate usor. eu am inceput deja sa montez decodoare pe ele deoarece de putin timp am trecut pe sistemul digital.
SUCCES!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
claudiu_ne2000

Mesaj de claudiu_ne2000 » Vin Apr 18, 2008 3:11 pm

buna...sunt claudiu, din Deva, de trenulete, vapoare, avioane...si alti "fluturasi"...sunt plin...

pana acum am mai activat pe alte forumuri, dar am luat "flit"...si am inteles ca aici lumea e mai de treaba...adica majoritatea care sunt si dincolo

In rest sa se invarta roata

:lol: :lol: :lol: :lol:
LDH

Mesaj de LDH » Vin Apr 18, 2008 3:18 pm

Virsli Claudiu, virsli!

Sa nu uiti de ei :grin:
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
claudiu_ne2000

Mesaj de claudiu_ne2000 » Vin Apr 18, 2008 3:19 pm

LDH scrie:Virsli Claudiu, virsli!