Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Dum Ian 20, 2008 8:15 pm

bobbo scrie:vroiam daca se poate sami raspundeti la o intrebare din ce as putea sa construiesc o casa, o gara scara H0 :twisted:
Ei uite ca io, io personal, nu sunt in acord cu colegii mei care spun sa "iti faci mana" pe un kit ca sigur nu ti-o faci.

Sustin observatia lui rally "Depinde cum stai cu talentul lucrativo - artistic"

Legat de materiale poti folosi ce se gaseste prin casa: carton de dosare si cutii din carton pentru ambalaje sau sa cumperi materiale speciale pentru modelism: balsa, abs, forex si ce o mai fi pe acolo.

Daca vrei o cladire de pe la noi sigur nu o sa gasesti pe la producatorii de kituri.

Daca o faci de la zero munca este ceva mai complexa: desene de executie, materiale si, nu in ultimul rand, indemanare.
Satisfactia este pe masura.
Tu ai facut totul.

Tu alegi.

Si ... apropo...

Bine ai venit printre noi!
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Dum Ian 20, 2008 9:18 pm

Cred ca multi colegi de ani nostri , mai tineri, au sarit acea etapa de la 8-10 ani de montat chituri de avioane si vapoare... datorita acelui vacuum modelistic de dupa "89 :oops:
De aceea i-mi sustin ideea ca daca te apuci, pt prima oara, o faci cu kituri de-a gata sau da cu materiale gasite la librarie... DAR sub supravegherea unui "guru" in tr-un club de modelism sau alta forma de organizare didactica.
De capul tau, fara cunostinte elementare de desen, sau macar scheme dintr-o revista de specialitate risti sa scoti niste caricaturi de modele ... cum am vazut si pe aici, niste peroane, de ma infioram la gandul ca o sa le vada si modelistii francezi (astia fiind cu detalierea la NIT ) sau germanii (cei ce i-am vazut prin topicul "dioramele altora :-x )
Tinerii ce sunt atrasi de pasiunea modelismului, fara o indrumare "la sange" o chicsulesc :x si mai grav , le piere cheful jucandu-se cu cartoane de dosar.
Asa ca insist sa se "chinuie" cu un prospect de kit la gata, satisfactie garantata :!:
Peste ani , unii vor deveni acei super modelisti de fac din "rahat bici" folosesc te miri ce materiale casnice, in crearea unor mici opere de arta, in timp ce nevasta crede ca-i cu amanta, amanta crede ca-i cu nevasta, iar el ascuns in debara printre vrafuri de materiale "SE JOACA" :-D :-D
Asa ca
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
sandy

Mesaj de sandy » Dum Ian 20, 2008 9:43 pm

"cum am vazut si pe aici, niste peroane, de ma infioram la gandul ca o sa le vada si modelistii francezi (astia fiind cu detalierea la NIT ) sau germanii (cei ce i-am vazut prin topicul "dioramele altora :-x )"
Rally,daca ar mai trai,Dali ar fi mindru.E si asta o forma de exprimare.Mai bine ar fi daca am putea avea rabdare si cei care stiu sa le explice celor care gresesc.
Oare avem un topic despre constructii de la 0?(Daca este,iertati-ma)
Ar fi bun chiar un tutorial despre constructii de case din Kit-uri.
Uite,si eu,cal batrin,gafez monumental si mai uit sa pun hirtie neagra in interiorul constructiilor.Dupa citeva luni,cind sa pun becuri,muncesc acelasi lucru din nou :-(
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 6:57 am

stii cum e dupa 4 ani de arte cred ca ar trebui sa am indemanare dar oricum cand la cluj nu ai un magazin de prezentare si vanzare a machetelor, scuzama taxa aceeia de a curierat ti se pare enorma de acei bani iti iei 3 pungi de iarba daca e pana acolo, si cum studenti stau prost in acest domeniu cu resursele e mai bine sa crezi din rahat scuzama expresia oricum mersi mult de invitatie sandy la club nu stiu daca va voi putea onora cu prezenta fiind ultimul an am multe de munca pe acolo dar oricum sper....si LDH multumesc foarte mult de incurajare :-P
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 6:58 am

si staui calm rally ca nu am intrat pt ca e pe gratis dar fie daca te deranjez cu prezenta pot sa ies oricum foarte des nu voi posta
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Ian 21, 2008 8:47 am

Bine ai venit Bobbo.

Mai intai o observatie. Cred ca te-ai imbufnat depomana pe Rally. Citeste mai atent raspunsul lui, fiindca cred ca nu l-ai inteles la prima citire.

In al doilea rand, mult succes in creativitate si asteptam sa vedem rezultatele cretiei tale. Spor la invatat si toate cele bune.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Ian 21, 2008 9:08 am

Bobbo, daca ai intreba poate ai si afla :-D

Ca uite, spre surprinderea ta, este magazin si in Cluj, pun pariu ca nu stiai, si doi, Rally nu se supara ca iti spun, ce zici de asta?
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 21, 2008 9:42 am

Mai baieti,

Hai ca l-ati luat tare de nu mai intelege omul nimic.
Face si el primii pasi in modelismul feroviar. Informatiile cad gramada pe el, intrebarile pe care le are nu are timp sa le scrie pe toate. Timp neavand nici nu poate citi tot. Probabil iar o sa o luam de la capat cu raspunsurile daca nu s-a speriat si nu a fugit de pe forum.
Sper sa nu.

Stiti foarte bine ca sunt partizanul cititului pe forum si pe urma a pusului intrebarilor dar se pare ca lucrurile nu sunt chiar atat de simple. Informatiile sunt amestecate uneori si greu de gasit.
Toate cele bune,
LDH
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Lun Ian 21, 2008 10:04 am

Pai in cazul lui s-ar rezolva foarte usor toate cu o vizita de 2 h la club , si l-ar scutii de ore de cautat pe forum (si asa se plange ca nu are timp :P)
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
sandy

Mesaj de sandy » Lun Ian 21, 2008 11:37 am

Bobbo,daca esti student la Arte,stii precis sediul din Marasti de linga pod.Stii cine sint vecinii de linga,la nr 23?
Ai ghicit!
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
rally

Mesaj de rally » Lun Ian 21, 2008 12:09 pm

Bobbo, nu stiu ce ai inteles tu, dar eu cred ca ti-am dat un sfat pertinent pt incepatori, arata-mi mie textul din care sa rezulte ca m-ai deranja. Esti nou pe aici, citeste cat poti de mult si ai sa observi ca in "casa" asta nu se accepta atacuri la persoana, deci cu atat mai mult eu sunt primul care n-as face-o.
Expresia "Hop si Io ca e pe gratis" e o expresie de prin regat care inseamna "intru si eu in vorba ca nu costa nimic" :grin: Recunosc , nefericita in context, tu crezand ca ma refer la tine ... :-( sorry de confuzie ...
RALLY
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 7:10 pm

lok a scris:
fa si tu o traducere in limba romina a frazei de mai sus. eu, personal, nu am inteles ce ai vrut sa spui.
ma refeream ca Rally sa stea calm ca nu am intrat doar ca e pe gratis
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 7:13 pm

pt Florinn
Ca uite, spre surprinderea ta, este magazin si in Cluj, pun pariu ca nu stiai, si doi, Rally nu se supara ca iti spun, ce zici de asta?
uite ca stiam ca e unul in manastur pe Campului si unul pe Motilor inca nu am foat sa vad am aflat doar joi de ele dar voi merge in cercetare nu maine ci cred ca mircuri ms oricum de ele dar daca stii altele in afara de Central cu cea mai mare placere si in afara de Dinolnad din Polus
Ultima oară modificat Lun Ian 21, 2008 7:18 pm de către bobbo, modificat 1 dată în total.
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 7:17 pm

pt Florinn
uite ca stiam ca e unul in manastur pe Campului si unul pe Motilor inca nu am foat sa vad am aflat doar joi de ele dar voi merge in cercetare nu maine ci cred ca mircuri ms oricum de ele dar daca stii altele in afara de Central cu cea mai mare placere si in afara de Dinolnad din Polus
Pt Ionuttrif
la numar 23 nu e centrul La monde pt bolnavi de handicap si magazinul de la Napolact
Pt Rally
scuye ca mam imbufnat dar nici bine nu mia picat oricum scuze o mie sper sa reusesc sa fac ceva treaba dar amu vreau sa va intreb ceva cum fac io pe o suprafata de 70 de cm latimea ce ma fac ca nu am mai mult, in lungime nu am probleme cumva cunoasteti ceva linie care sa fie mai arcuita? ca ce am eu curba fac cam 90-100 de cm :-( :-( :-(
o seara buna
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”