Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
natbl73

salutare tuturor

Mesaj de natbl73 » Sâm Ian 12, 2008 1:18 pm

De curind m-am inscris ca membru, si poate ca ar fi timpul sa ma si prezint.
Am 34 de ani, calificare profil eletronica. Pasiunea pentru trenulete am avut-o de copil, cind m-am pricopsit cu un clasic Piko Junior - loco cu aburi si 2 vag de persoane. In adolescenta s-au mai adaugat un set, 2 loco cu aburi, una diesel, un set de Lugoj...Asa ca am incercat sa fac si niste macaze (anii '80...). Au iesit cam patetic dar functionau.
Pentru ca simtul artistic nu e punctul meu forte, si prefer sa admir detaliile unui model decit sa-l vad rulind, nu voi incepe direct constructia unei diorame. Prefer sa mai invat, si cind va fi momentul o voi sti :-)
Ce vreau sa fac este insa o actionare electromagnetica la la un macaz simplu. Nu dau detalii pina nu incep lucrul sa vad daca ideea mea supertupeista are si sanse practice.

ne vom mai auzi deci pe la "machete/ automatizari"
cu respect
natbl73
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Sâm Ian 12, 2008 1:32 pm

Salut si bine ai venit ,te asteptam atunci la topicurile "Despre Machete"si la "Atelier".
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
[Link Removed for Guests]
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Ian 12, 2008 2:39 pm

Bine ai venit si succese depline! Asteptam sa vedem concret in ce consta ideea ta!
pepyxxl

Mesaj de pepyxxl » Dum Ian 13, 2008 10:14 am

Salut, ma numesc Sbingu Gabriel, din Ploiesti, am 29 de ani, sufar de mult de pasiune ptr modelism, trenuri in special de care nu prea am dus lipsa parintii lucrand la CFR. Am baiat de 3 ani care deja e inebunit dupa trenuri( are unul care il tot invarte de zor pe o linie de plastic) si cautand pe internet am gasit acest site. Forumul il citesc cu interes de ceva vreme.
Seby

Mesaj de Seby » Dum Ian 13, 2008 12:21 pm

Salutare Gabriel si bine ai venit!
sorinpetre

Mesaj de sorinpetre » Lun Ian 14, 2008 8:25 pm

Salutare
Ma numesc Sorin , din Bucuresti, pasiunile mele sunt mai numeroase dar intra si trenuletele, aeromodele si navomodele rc printre ele.
Alte pasiuni, radiocomunicatiile cu detalii pe situl [Link Removed for Guests] care imi apartine.
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 14, 2008 8:28 pm

Bun venit si te asteptam cu realizarile ca ... din ce am vazut la vanzari sunt
Poti scrie si despre aeromodele si navomodele. Daca intri la machete, desi nu este facuta o diferentiere ai sa vezi subiecte care nu au legatura cu trenuletele dar sunt ale modelismului.
In concluzie ce are legatura cu modelismul este bine venit
Toate cele bune,
LDH
rally

Mesaj de rally » Lun Ian 14, 2008 8:51 pm

salutari si bine ai venit Sorine !!!
Din pozele de la vanzare, nu te poti scuza ca incepator (desi asta ramanem toate viata... :oops: ) asa ca orice sfaturi si idei noi sunt binevenite .
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
sorinpetre

Mesaj de sorinpetre » Lun Ian 14, 2008 8:52 pm

Realizarile se vad, " in spate"
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 14, 2008 8:57 pm

Se vad, se vad dar cum au fost facute si cu ce?
Toate cele bune,
LDH
charly

Bine v-am gasit

Mesaj de charly » Mar Ian 15, 2008 11:21 am

Sunt Charly, nou venit in club!
Tocmai am vazut si eu intr-un magazin nou deschis machete cu trenulete si de atunci m-a apucat febra trenuletelor. Sper ca prin acest forum si cu ajutorul celor mai experimentati in acest domeniu sa aflu cat mai multe sa pot deveni si eu avansat.
Întrebari sunt multe sper sa aflu si raspunsuri!
Prima ar fi: Cu ce sa incep, ce ar fi cel mai bine sa achizitionez?
Un tren cu sine, analog, digital....?

Multumesc tuturor,
Charly
Seby

Mesaj de Seby » Mar Ian 15, 2008 11:43 am

Salutare Charly și bine ai venit!
Eu aș opta pentru modul digital, dar marea decizie nu o pot lua eu în locul tău, așa că recomand următorul link unde vei găsi informații:
charly

Mesaj de charly » Mar Ian 15, 2008 11:58 am

Ok, ramane digital, dar la capitolul machete, cu ce sa incep?
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Ian 15, 2008 2:19 pm

Salut charly,

Bine ai venit!

am si eu o rugamitne la tine, sa iti editezi la profil locatia, asa ne putem ajuta mai usor daca vedem ca suntem aproape 8)
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
georgeadryan

Mesaj de georgeadryan » Mar Ian 15, 2008 8:12 pm

Salutare!
Ma numesc George,am 17 ani,sunt din Bucuresti sunt pasionat de transporturi de orice fel,dar mai ales de trenuri.:D
De asemenea si jucariile teleghidate "imi fac cu ochiul" inca sunt mic.

Despre trenuletele elctrice pot sa spun ca nu stiu mai nimic in afara de faptul ca exista la mai multe scari :oops: si ca erau foarte scumpe.Dar spre norocul si uimirea mea am gasit aici ceva la un pret rezonabil care ma avantajeaza sa incep sa imi construiesc "propria retea de cale ferata":D
Asta inseamna ca m-am hotarat sa imi iau cat mai repede posibil "Sartset-ul ICE, HO MEHANO T742" care consider ca ma avatajeaza cel mai mult(mai ales din punctul de vedere al pretului si al faptului ca sunt incepator).

Probabil maine sau poimaine voi suna sa fac comanda si sper sa il vad in casa cat mai repede.

Voi reveni dupa ce inteleg mai multe despre acest"microb" si mai mult ca sigur ma voi apuca si o diorama dupa putin timp.
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”