Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
cornel

Mesaj de cornel » Mie Oct 17, 2007 11:30 pm

Salutare
Nici nu stiu cu ce sa incep...nici mesajul si nici achizitionarea viitorului meu imperiu feroviar :))
Cert e un singur lucru : stau pe site si pe forum de vreo 2 ore(stiu -putzin) si nu ma mai pot opri ...imi place din ce in ce mai mult...in copilarie visam la asa ceva , dar mi-a trecut - acum simt ca vreau sa visez in continuare , dar in acelasi timp sa-mi si indeplinesc cate un vis cu aburi sau unul cu macaz de nu shtiu care....cred ca m-a cam luat valul putzin...sorry
So, felicitari fondatorilor...si voi reveni probabil pe alte topic-uri cu intrebari la inceput idioate pt ca nu shtiu nimic tehnic despre acest hobby ,dar imi place la nebunie...deja stiu primul decor...aaaa un sat din austria,mmm multi brazi,o gara specfica si un strudel cu mere :))
Gata ...trebuie sa ma trezesc...de fapt vroiam sa va salut si sa va anunt ca un novice o sa va streseze ..ha
bye
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mie Oct 17, 2007 11:33 pm

Bine ai venit !!!
Citeste pe forum si vei gasi multe raspunsuri la intrebarile pe care le ai.
E cel mai tare forum, cu oameni de valoare. Vei avea numai satisfactii.

Garantat !!!! ;-)
cornel

Mesaj de cornel » Joi Oct 18, 2007 12:00 am

Asa voi face !
Multzam.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Oct 18, 2007 8:58 am

bine ai venit in lumea noastra ,cornel.
problema nu este ca nu stii inca, ci ca nu mai ai scapare.
visele tale vor deveni cosmaruri daca nu le hranesti.
farmacia lui rally e deschisa non-stop. :lol:
[Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Joi Oct 18, 2007 10:24 am

Salve Cornele !!! Bine ai venit !
Suntem pe aceeasi frecventa la peisaj :grin: dar urasc strudelul cu mere :(
Vezi ca ai o rubrica de "faq incepatori" unde mai gasesti ceva raspunsuri.
O vizita la "depou" , si pleci alt om... :roll: De unde esti ?
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Oct 18, 2007 12:23 pm

Sa traiesti si bine ai venit printre noi! Daca ai timp te asteptam si pe la club.

Cu respect,
Cu respect,
Robert
cornel

Mesaj de cornel » Joi Oct 18, 2007 8:18 pm

Ok...merci de intampinare.
Sunt din Brasov.
Iar in loc de strudel cu mere cred ca ar merge un snitzel vienez sau/si o bere rece, la halba normal.
Sa inceapa joaca.......serios :)
rally

Mesaj de rally » Joi Oct 18, 2007 8:45 pm

:-D :-D :-D
cred ca ar merge un snitzel vienez sau/si o bere rece, la halba normal.
Sa inceapa joaca.......serios
Asa mai merge !!! :grin:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
alecs11

Mesaj de alecs11 » Lun Oct 22, 2007 2:40 pm

salut,ma numesc alex am 14 ani si sunt si eu cuprins de aceasta pasiune ! Inca nu am un start set dar doresc sa achizitionez unul de sarbatori !
rally

Mesaj de rally » Lun Oct 22, 2007 2:46 pm

Bine ai venit Alecs11 !
Daca esti la inceput , ai o rubrica "FAQ pt incepatori" care incearca sa raspunda la o serie de intrebari pt noii pasionati de modelism feroviar
rally
sandy

Mesaj de sandy » Lun Oct 22, 2007 7:41 pm

Salut! Propun sa ii uram "Bun venit"! lui Gabi Todoran zis si "Enciclopedia ambulanta",un om de mare valoare,fara de care intilnirile de la Cluj n-ar fi existat.Bun venit,Gabi!
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Lun Oct 22, 2007 8:25 pm

Bine v-am gasit!
Multumesc pentru primire. O sa ma prezint ceva mai incolo.
ASB

Mesaj de ASB » Lun Oct 22, 2007 9:28 pm

Urez bun venit tuturor noilor veniti :lol:
fantt

Mesaj de fantt » Mar Oct 23, 2007 11:45 am

desi urmaresc demult acest forum (ca si altele asemanatoare), nu am prea multe postari, din lipsa de timp/cunostinte prea avansate in domeniu; primul trenulet il am de prin 87-88, a fost un start set la scara TT cumparat de la Libraria de linga Obor, dupa o jumatate de ora de stat la coada :) ; dupa aceea , din diverse motive, nu am reusit sa mai cumpar decit o locomtiva si un vagon plus citeva macaze; dupa Revolutie, odata cu disparitia produselor BTTB, am renuntat pentru un timp la hobyy, pina acum vreo 3 ani, cind am reinceput sa cumpar linii si macaze pentru o proiectata diorama ; insa, din cazua spatiului redus si a dorintei de a avea u circuit cit mai complex (in sensul de cit mai lung, nu cu multe spatii de manevra), in aceasta primavara am renuntat la TT si am trecut la scara N, achizitionind de la Roco o locmotiva OBB Rh 1044 si doua vagoane Eurofima, plus niste macaze si sina flexibila; intre timp am facut si blatul dioramei, la dimensiunea 120x180 cm, pe care am reusit sa montez si ceva linii; lucrul inainteaza foarte greu insa din diverse motive i
- lipsa de timp
- necesitatea de a ma documenta inainte de a face anumite lucrari
- bugetul este alocat in transe
- lucru pe mai multe fronturi (iluminare vagoane, achizitie macaze, achizitie material rulant, achizitie diverse unelte necesare),
- accidente nefericite care au dus la arderea centralei digitale Roco si necesitatea de a cumpara alta;
- dificultatea de a gasi material rulant si linii
Totusi, incet incet lucrurile incep sa prinda contur, si sper ca in curind sa am macar un circuit functional

Preferintele mele se indreapta spre material modern, epoca IV-V, iar ceea ce ma intereseaza in primul rind este un traseu cit mai complex pe mai multe nivele, si nu spatii de manevra; de asemenea nu tin neaparat la detaliile modelelor, cel putin deocamdata, important e sa fie functionale; Traseul este complet fantezist, insa la materialul rulant incerc sa ma incadrez in epocle amintite, cu material european
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Oct 23, 2007 1:07 pm

bine ai venit fantt. te asteptam sa te desfasori intr-un topic propriu la Machete.
[Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”