Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
interesantul

Mesaj de interesantul » Joi Oct 11, 2012 10:37 am

Cool!
Dup㒠ce le gă’seşti, pune poze. Lucrurile vechi sunt frumoase...
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Vin Oct 12, 2012 12:51 pm

ca si mine... ca si altii...let there be light... stii cumva ce scara?
Cand trenul face ciu-ciu-ciu
Inima imi canta TT - TT - TT
[Link Removed for Guests]
docclaudius

Salutare

Mesaj de docclaudius » Sâm Oct 13, 2012 7:12 am

Un salut voios colegilor de "suferinta"!
Sunt Mihail, membru al Clubului Feroviar Crisana, si (probabil) ca multi pasionati de trenulistica am fost contaminat inca de mic de la tatal meu de aceasta pasiune, lucru pe care, intr-un fel, il regret acum...Nu tresariti, regretul este legat de lipsa mea de atentie la acea varsta frageda fata de unele modele. Cu toate acestea, au mai ramas cateva intr-o stare relativ decenta, care sa-mi permita un restart in aceasta pasiune chiar si la cateva zeci de ani dupa primul contact...
Urmaresc acest forum (si altele de acelasi profil) de mai mult de un an de zile, in tot acest timp incercand sa invat cat mai mult de la viitorii mei colegi.
Abia acum mi-am facut curaj sa ma prezint (chiar daca o parte din voi ma cunosc poate deja) si cu ocazia asta o sa incep sa prezint (atat cat timpul imi permite) si colectia mea (HO scale) precum si lucrarile mele. Din pacate atat timpul cat si job-ul nu-mi permit sa aloc atat timp cat as dori pasiunii mele, asa ca nu o sa ocup (deocamdata) prea mult spatiu pe forum.....
Inca o data va salut cu drag si ne revedem in alte sectiuni ale forumului.
Electricul

Mesaj de Electricul » Sâm Oct 13, 2012 2:20 pm

Bine ai venit si sa te bucuri de aceasta pasiune. Indiferent de timpul alocat este un hobby frumos si poti afla mereu lucruri interesante despre lumea feroviara. Dupa pararea mea intotdeauna este o bucurie cand colectivul pasionatilor feroviari se largeste. Asa ca din partea mea, numai urari de bine. Respect
Cu respect,
Cristian
AdrianG

Mesaj de AdrianG » Lun Oct 29, 2012 5:52 pm

Salutare tuturor
Ma numesc Adrian, din Bucuresti, am 37 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Ca multi alti colegi de suferinta m-am virusat cu virusul HO inca din copilarie. Parintii mi-au cumparat un start set Piko, apoi cu timpul setul s-a marit cu alte vagoane si cateva locomotive primite cadou (de Craciun sau de ziua mea). In liceu cu banii de buzunar mi-am mai cumparat alte cateva vagoane DR si DB epoca III si IV si multe sine profil U.
Apoi a urmat o perioada luuunga de pauza in care am avut alte preocupari, trenuletele fiind pastrate in dulap.
Acum de aproximativ 1 an am redescoperit pasiunea pentru trenulete. Am trecut pe digital cumparand o centrala Roco Multimaus.
2 locomotive vechi le-am digitalizat si le-am pus leduri in loc de becuri (E69 si VT135). Am cumparat 3 locomotive digitale V36 , BR132 si BR119. In general ma atrag garniturile germane, epocile III si IV, dar bineintales am si vagoane CFR (de marfa si calatori)
Imi doresc sa imi fac o diorama dar nu am spatiu (am observat ca e o problema de care se lovesc multi dintre voi).
atraian

Mesaj de atraian » Lun Oct 29, 2012 8:32 pm

Salut Adrian si bine ai (re)venit in lumea trenulistilor si pe forum!
Aproape toti de pe aici am patit la fel cand in copilarie am luat virusul, urmat de o pauza de cativa ani, ca apoi la maturitate boala trenurilor si trenuletelor sa revina. Te asteptam sa postezi cat mai multe lucruri interesante.
LeMans90

Mesaj de LeMans90 » Sâm Noi 03, 2012 10:07 am

Buna tuturor,

Mie intotdeauna mi-au facut cu ochiul trenuletele la scara numai ca nu prea am avut ocazia sa "ma joc " cu ele.
Pana acum, cand student in anul 4 la automatica fiind, m-am decis sa imi fac licenta in modelism feroviar : " Controller Fuzzy in modelism feroviar", - un fel de trenulet inteligent.

Pentru pareri, idei , sugestii sunteti bineveniti :[Local Link Removed for Guests].

Numai bine!
marian_6963

Mesaj de marian_6963 » Dum Noi 04, 2012 2:13 pm

Buna ziua!
Ma numesc Marian, va citesc de mult timp, dar am tacut pana acum. Despre mine ... dupa prima iubire locomotivele am ajuns inginer auto. Acum am in colectie cateva locomotive si alte elemente pentru diorame dar nu am timp sa ma ocup de ele, ma rezum la citit si admirat munca altora.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Noi 08, 2012 5:01 pm

Bine ati venit!!
landscape_approach

Mesaj de landscape_approach » Sâm Noi 10, 2012 11:35 am

Buna ziua tuturor,
Sunt urbanist peisagist, si ma bucur foarte mult ca am gasit acest forum, deoarece am gasit aici foarte multe informatii legate de istoria garilor,sau a cailor ferate- elemente care din perspectiva meseriei mele sunt legate strans de peisajul cultural al unei comunitati.
Apreciez postarile de pe acest forum mai ales datorita faptului ca acestea ar trebui vizualizate de mult mai multa lume. Peisajul infrastructurilor feroviare este foarte pregnant in tara noastra, si din pacate nu este suficient pus in valoare.
Felicitari pasionatilor si ma bucur ca m-am inscris si eu pe forum!
missa

Mesaj de missa » Sâm Noi 10, 2012 9:39 pm

Salut ma numesc Mihai(missa imi spun colegi de serviciu ca am boala dea a desena cerculete ),am cateva zile de cand am intrat si eu si stiu ca acum voi primi raspunsurile care cred ca ma vor ajuta sa fac o dioram in mansarda
nu dispun de multe trenulete (dar voi ma cumpara )dar dispun de multe masini 1,87 si vreau sa-mi lucrez o diorama pe doua nivele
voi reveni cu intrebari va multumesc
Meteor

Mesaj de Meteor » Vin Noi 30, 2012 3:52 pm

Salut,
Ma numesc Ionut. Colectionez jucarii vechi, in special romanesti dar si din fostele tari prietene. Am cateva garnituri vechi TT, Piko si Marklin, dar cel mai mult ma intereseaza trenuletele romanesti comuniste facute la IUPS Lugoj si la Bucuria Copiilor. Vad ca sunt cateva posturi atat cu piese originale cat si cu unele transformate asa ca... ma apuc de citit...
just_horia

Mesaj de just_horia » Sâm Dec 15, 2012 2:01 pm

Salut la toata lumea!

Numele meu este Horia sunt din Galati. Cautam un articol pentru un referat si din aproape in aproape am ajuns aici. M-AM INDRAGOSTIT INSTANT
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Sâm Dec 15, 2012 3:52 pm

Buna Horia,

Bine ai venit printre noi!

un alt
Horia
toate cele bune,
HR
just_horia

Mesaj de just_horia » Sâm Dec 15, 2012 11:40 pm

Horia_Radulescu scrie:Buna Horia,

Bine ai venit printre noi!

un alt
Horia

Multumesc de urare. Da inca un Horia. Nu e un nume prea comun si de aia sare in evidenta nu e asa...tizule

Ieri si azi cam toata ziua am stat si am cercetata pe forumuri, pe youtube etc si am vazut spre marea mea suparare ca sunt niste preturi foarte mari pentru mine. Nu ma asteptam sa fie ceva ieftin ca doar e Hobby dar cand am vazut ca o locomotiva este in jur de 300 de lei un vagon in jur de 50 de lei o diorama e in jur de 1000 de E asta ma descurajeaza foarte mult. Mai am si alte hobbyuri acvaristica si un proiect personal cu o Dacie dar parca acest nou microb e mai criminal :lol:

Ca sa nu imi para rau ca nu am incercat m-am hotarat sa fac ceva buget redus insemnand mult studiu individual si multe piese sa le fac eu si ca tren o sa iau o chinezarie si poate prind experienta (poate gasesc magazine cu accesorii mai accesibile). :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”