Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
aritonclaudiu

Mesaj de aritonclaudiu » Joi Oct 07, 2010 3:03 pm

Bine v-am gasit pe toti! Ma bucur ca am gasit un astfel de forum.Prin intermediul acestui forum,am descoperit ca exista numerooatesi pasionati de trenuri sau trenulete. Fiindca vreau sa-mi construiesc o diorama,am nevoie de ajutorul vostru.Toate cele bune!
razvan

Mesaj de razvan » Dum Oct 17, 2010 11:00 am

Buna ziua,

Numele meu este razvan, am 43 ani,sunt din bucuresti si colectionez trenulete de la 10 ani. am inceput ca toata lumea cu TT si Piko pe vremea impuscatului.
Dupa 1990 am trecut pe N in special Minitrix. am doua machete pe 9 mm, una de 1,40 x 0,9 similara lui Silvretta de la Noch si una de 1,30 x 0,75 ceva mai simpla, dar cu relief mai frumos.
de anul trecut am inceput pe HO, pt ca acum am mai mult spatiu la tara. Vreau sa construiesc o macheta HO in forma de U de 4 metri latime si 2,9 m laturile U-lui.
Am deja 4 locomotive de la Roco, HAG si TRix si vreo 20 vagoane de persoane.
mi-a placut explicatia care am gasit-o pe acest site pt constructia releifului muntos.
Sunt fericit ca existati si sper sa comunicam cat mai mult.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Oct 17, 2010 12:54 pm

Bun venit pe forum!
pepi

CFF Voislova

Mesaj de pepi » Lun Oct 18, 2010 2:43 pm

Buna, sunt un membru nou. Numele meu este Oprut Petre(Pepi). As fi interesat sa aflu cat mai multe lucruri despre Caile Ferate Forestiere de la noi din tara, dar mai ales din satul meu Voislova, com. Zavoi, Jud. Caras Severin. Aici a fost o linie ingusta care lega Voislova de Rusca Montana si Ruschita, pe care se transporta minereu de fier, lemne...
As vrea sa flu cateva lucruri pt ca in viitor sa tiparesc o carte cu privire la CFF. Daca poate cineva sa ma ajute cu informatii as fi recunoscator.
Va multumesc mult
Petre Oprut
interesantul

Mesaj de interesantul » Lun Oct 18, 2010 5:15 pm

Ai nimerit unde trebuie pentru documentare, dar pe langa documentarea electonica, cea mai buna completare a documentarii o faci la fata locului. Ii poti intreba pe batrinii zonei, poti cauta pe cineva care a lucrat la acea CFF, sau la care te intereseaza, poate gasesti ceva fotografii facute de vre-un nepot venit de la capitala, etc.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
060-DA-001

Mesaj de 060-DA-001 » Lun Oct 18, 2010 8:29 pm

Cateva imagini din 1970 la Voislova
[Link Removed for Guests]
Mopado

Mesaj de Mopado » Mar Oct 19, 2010 12:46 am

Salut, numele meu este Paul,sunt din Brasov si dupa expozitia care a avut loc in orasul meu a renascut in mine dorinta de a face parte din aceasta lume minunata a modelismului feroviar. De mic copil imi doream sa am si eu un trenulet cu care sa ma pot juca dar acest lucru nu s-a intamplat din diferite motive. Sad Insa cu ocazia acestei expozitii si cu acordul sotiei mele am reusit in sfarsit achizitionarea unui startset care n-a fost ieftin deloc tinand cont de situatia financiara actuala, insa a fost pentru o cauza nobila, implinirea unui vis din copilarie. Sper ca de-a lungul timpului sa reusesc si eu sa ajung sa detin o diorama proprie, construita dupa propria imaginatie si dupa sfaturile si recomandarile facute de membrii acestei comunitati care sunt extraordinar de utile!
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 19, 2010 7:49 am

Bun venit pe forum si navigare placuta!
Toate cele bune,
LDH
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Oct 19, 2010 10:53 am

Razvan ma bucur mult sa aflu ca mai este un colectionar de N-uri perintre noi. Ca orice copil mic ce este in sufletul meu mor de nerabdare sa vad machetele tale pe N spre surprinderea mea spui ca ai doua. Mare lucru ! Bine ai venit printre noi.

Mopado asemenea bine ai venit printre pasionati, fie ca vremurile sa se schimbe si in timp sa iti imbogatesti colectia. Felicitari pentru achizitionarea startsetului. E un inceput foarte bun. :)
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
iactm

Mesaj de iactm » Joi Noi 11, 2010 12:18 pm

Buna tuturor, numele meu este alin si sunt din timisoara. in urma cu ceva vreme m-a apucat rau dorul de trenulet si am zis sa reincep....si uite-ma aici
lagren

Mesaj de lagren » Dum Noi 14, 2010 1:29 pm

Buna tuturor,
Sunt Zsolt din Sighetu Marmatiei, de-o vreme m am apucat din nou de modelism, inceputurile fiind in copilarie cand am primit un set de marfa la HO si doua locomotive, si doua seturi la TT si o locomotiva (acest lucru fiind in anii '80), ... si iata-ma aici
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Noi 15, 2010 12:03 am

Salutari noilor veniti! Uite-asa vom fi mai multi, cu bune si mai bune ;-)
Lagren, sper ca postezi si bass-ul ala de metal, ca tara geme de manele, ofofof!
marcelbanu

Mesaj de marcelbanu » Joi Dec 09, 2010 11:41 am

V㒠salut trenulişti !
Nu am gă’sit unde s㒠m㒠„ară’t” şi eu la faţ㒠decît aici la „Noută’ţi”,
c㒠sînt nou, nu ? Și sînt din Deva.

Deci m-a „că’lcat” trenul de cînd eram puştan dar m-a „că’lact” mai abitir în vară’
cînd am ajuns în Cluj Napoca şi am gă’sit pe net o adres㒠de „magazin de trenuleţe electrice”
şi anume hgd.ro de unde am luat primul meu vagon de marf㒠(frigorific).

Pe voi v-am „gă’sit” ră’scolind netul şi am dat peste un anunţ cum c㒠voi organizaţi
o expoziţie în gara Cluj Napoca. Cam tîrziu pentru mine s㒠o mai pot vizita. Serviciul...

Pentru început „arsenalul” meu se situeaz㒠modic la 4,5 m de şine şi o locomotiv㒠Taurus Br 182.

încerc s㒠fac o dioaram㒠analogic㒠cu automatizare pentru semnale şi macaze.

îmi exprim dorinţa de a deveni membru simpatizant.

C㒠se apropie să’rbă’torile, v㒠doresc Cră’ciun fericit şi un An Nou cu bucurii.

PS. Vreau s㒠pun o poz㒠la avatar, dar nu m㒠las㒠decît 10 Kb. Am modificat poza pîn㒠la 47 Kb, mai jos nu se mai vede nimic din ea.
costas

Mesaj de costas » Joi Dec 09, 2010 6:45 pm

Sunt de putin timp membru pe acest forum ,si am sa incerc sa vorbesc sumar despre mine.Am trecut bine de prima tinerete ,si sunt la fel de fascinat de trenulete ca in copilarie.Atunci in urma cu ceva timp nu se putea face mare lucru in acest domeniu fata de situatia de acum .Am lucrat o diorama HO cu comenzile
in analogic,toate modulele electronice:semafor,comanda macaze,trecere nivel cu bariera,sunet locomotiva etc le-am construit eu.Pe diorama ruleaza doua garnituri simultan.Sper sa mai am timp sa lucrez si alte diorame .
Doresc numai bine pentru toti cei care au aceasta pasiune.
visi

Mesaj de visi » Dum Dec 12, 2010 10:48 pm

Va salut dragi colegi de salon!
Si eu am simptomele acestei boli, pe care am contactat-o dupa niste vizite la fabrica Fleischmann, din Arad. Dupa cite observ, este o boala incurabila si de aceea m-am adresat acestui sanatoriu.
Ma bazez foarte mult pe ajutorul vostru pentru a-mi face suferinta mai usoara.
Despre mine:
Aradean din nastere, timisorean prin adoptie, 43 de ani si cu planuri de a construi o diorama HO, fara catenara, analogic, epoca IV-V.
Sanatate si un an nou mai bun! :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”