Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
romeoeisenbahn

Mesaj de romeoeisenbahn » Mie Mar 03, 2010 3:05 pm

Salutare si respect la toata lumea

Sint nou pe acest forum si ma bucur enorm ca in Romania modelismul feroviar si nu numai... nu mai este in ,,coma,,-citat rally-.Off ...modelism feroviar...Aceasta pasiune dateaza de la varsta de 7 ani.Nu pot uita toata viata cind atunci,la varsta aceea,mi-a picat in mana ,,renumitul almanah ,,Scinteia,, editia 1977 a fostului regim( il rasfoiam pt poze doar) si la un moment dat era un mic articol insotit de o poza de o jumatate de pagina,despre un doctor (din Sibiu era) care avea o diorama in H0.Asa de incintat de poza am fost si mi-am dorit un trenulet (pe vremea aceea cam greu de obtinut) incit am rupt pagina din almanah si am dormit cu ea sub perina mult timp.Visam la asa ceva.Incepusem sa visez cam cum ar fi si cum ar trebuii sa fie aranjate cladirile sau peisajul(asa cum gindeam eu ca un copil).Trecind anii,pasiunea nu disparuse dar gindul ca odata si odata o sa realizez ceva...traia in mine.Ideea ca nu am nici o sansa sa am un trenulet m-a facut sa i-au o alta decizie:sa fiu cfr-ist.Si asa a fost timp de 7 ani.Eram cu trenurile in singe.Norocul a facut sa fiu stabilit in alta tara si aici intr-adevar sa-mi creez visul.Cum spuneai si tu ,,nu banii sint problema ci spatiul ,, ...ai dreptate...Nu mai dureaza mult dar faptul ca modelismul feroviar.... ca trenuletele nu au ,,murit,, din mine i-mi da o satisfactie enorma acum.Pot spune ca sint mandru de mine si orice ,,trenulist,, trebuie sa fie mandru de sine la rindul lui.Speranta moare ultima chiar daca dureaza 30 ani (cazul meu)......trebuie sa fi nascut pentru asa ceva...si sa lupti pentru cauza ta.Spun ,,cauza,, pentru ca modelismul este o ,,cauza,, a fiecarui trenulist.Iar daca vrei sa o creezi trebuie sa muncesti pentru ea si cand o ai trebuie sa muncesti sa o intretii iar cand le faci pe amandoua trebuie sa ..traiesti sa te bucuri de ele....si ca sa traiesti trebuie sa fi sanatos...ceea ce va doresc si d-voastra domnilor trenulisti.....SANATATE si la mai multe trenulete.
Cu respect noul d-voastra prieten
sandy

Mesaj de sandy » Mie Mar 03, 2010 3:26 pm

Salutare,romeoeisenbahn!
Bine ai venit printre noi si asteptam din partea ta lucruri la fel de frumoase ca si cuvintele pe care le-ai scris.
Bafta!
sandy
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
pitzi

Mesaj de pitzi » Joi Mar 04, 2010 9:29 pm

Salutare sau HALLO cum spune neamtul
citesc demult forumul loc. dar acum sint in sfärsit membru al acestui forum. Sint un pasionat al mat. rulant din RO. Dela virsta de 7 ani am indrägit locomotiva cu aburi,
Am inceput ca vagonar, apoi am trecut la tractiune dupä acea la siguranta circulatiei
la CFR. Locuiesc in Germania. Am incercat si aici la calea feratä (DB) dar nu am avut norocul sä pot lucra la nici un domeniu al cäi ferate germane.
Asa cä ma-m apucat de modelism. Construesc de 4 ani in vers. HO Märklin si sint bucuros cä s-a inceput (mai demult) si än RO cu aceastä pasiune nu a copiiilor ci a copiiilor mai mari. Dar gindul si tot ce simt sint DA-urile, EA-urile sau LDH fie A,B sau C
in original.
Sper sä fiu un colaborator uti
cu respect si sänätate al Dvs Pitzi
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Mar 05, 2010 9:38 am

Salut @pitzi

bine ai venit pe forum. Asteptam o prezentarea a dioramei :)
Cat despre DA, EA, LDH in ultimii ani am devenit norocosi si incet incet putem sa incropim o colectie CFR. Speram sa fie doar inceputul
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
tiamat

prezentare

Mesaj de tiamat » Vin Mar 05, 2010 6:58 pm

Salut toti membri forumului si toti simpatizntii trenuletelor din toate colturile lumii!
La virsta de 18 luni am primit un trenulet electric care se misca pe o sina ovala si...poate acel moment al vietii a declansat simpatia pentru trenuri, si faptul ca am copilarit in apropierea garii din Timisoara si am vizitat-o foarte des. Acum ma bucura faptul ca am descoperit acest forum si pot citi si inspira despre trenuri si sper ca in timp sa pot si eu prezenta ceva din micile mele lucrari .
Ma pasioneaza si drumetiile , si mocanitele din zonele montane.
Va doresc sanatate si spor la lucrari si sa ne auzim
Va saluta Tiamat din Timisoara :lol:
tzantzaru

Mesaj de tzantzaru » Sâm Mar 06, 2010 12:45 pm

Salut ! Ma numesc Bogdan aka tzantzaru si sunt "trenulist" .Sunt pasionat de trenuletele electrice scara H0 indiferent de epoca dar parca epocile IV si V au un mic plus. Am 27 de ani, si ca majoritatea dintre cei de-aici am primit si eu un trenulet cand eram mic. Eram atat de mic, incat l-am facut zob(stiu ca nu vreti sa auziti asa ceva) si nici macar nu mai stiu ce era...parca sa zic...un PIKO?! Sa-mi fie rusine! Dar sa trecem peste si sa ne apucam de trenulit. Pasiunea s-a aprins(sau reaprins) in mine in urma cu vreo 2 ani,cand am primit cadou de ziua mea de la iubita mea proaspata sotie,un start set Mehano...pe care l-am ingrijit,l-am udat,si acum a crescut maaaarrrreeee cat o diorama de 155/107 cm fara o tematica anume, ci doar rodul inspiratiei de moment plus ce aveam la indemana. In alta ordine de idei,desi computerul cu tot ce include el,nu mi-e deloc strain,spre rusinea mea...imi cam prind urechile pe forumuri.Rugamintea mea ar fi :daca cumva fac vreo greseala sau postez aiurea sa mi se atraga atentia.Va multumesc ca ma primiti in marea si frumoasa familie a trenulistilor romani si nu numai. Va doresc sanatate si multa bafta! tzantzaru 8O
relu3333

Mesaj de relu3333 » Dum Mar 07, 2010 1:07 pm

Bun gasit va spun si eu. Sunt Tudor din Sibiu (35 ani) si de citeva luni intru periodic si citesc posturile de aici. In toamna mi-am regasit trenuletele din copilarie si cred ca m-a prins microbul. Intre timp am mai facut si citeva achizitii, modeste ce-i drept. Deocamdata sunt aproape pe terminate la un modul la scara HO, marime A4, un segment cu 2 linii curbe si un macaz. As fi curios sa stiu daca mai sunt si alti pasionati din Sibiu pt a ne putea intilni si a face ce fac si colegii nostrii din alte orase mari. :evil:
dimitrov

Mesaj de dimitrov » Dum Mar 07, 2010 8:25 pm

"Relu 3333".....bun sosit pe plaiurile "Lokomotiv-ului" si viata lunga printre noi......La Sibiu ai o "gasca...pe bune si cu renume".....lucru pentru care cauta-l aici pe forum pe "utilizatorul Giuseppe"...ia legatura cu el si vei da de o grupa de "frumosi nebuni" ce lucreaza voluntar la pastrarea si conservarea liniei inguste Sibiu-Agnita. Este si o asociatie a lor, la voi la Sibiu.
Toate cele bune.
relu3333

Mesaj de relu3333 » Dum Mar 07, 2010 11:46 pm

Multumesc pt informatie. Ma uitasem sa vad cine sunt membri din Sibiu, dar activitatea lor era 0 sau se oprea anul trecut. De aceea pusesem intrebarea. Pe d-l Giuseppe e posibil sa-l cunosc, dar din alt context.
Rares

Mesaj de Rares » Mar Mar 09, 2010 3:49 pm

Salutare tuturor!
Sunt Rares, am 38 ani, sunt din Brasov, si, desii mi-au placut intotdeauna trenurile, experienta mea e 0 ( zero).
Imi place sa reproduc cladiri, si orice altceva imi atrage atentia, ( corabii si nave moderne, avioane, castele ... ) dar la "nivel amator".

In vara anului trecut, l-am dus pe fiul meu (5 ani) la expozitia feroviara de la Brasov. Am ramas placut impresionati.
De atunci, el isi doreste "un trenulet ca la exppozitie" iar eu imi doresc sa il daruiesc, sub forma unui proiect comun tata-fiu.

Aici, mi-am propus sa invat si sa "ma laud" cu realizarile noastre.
Sper ca veti fi ingaduitori cu noi !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Mar 09, 2010 4:03 pm

Salut

Bun Venit pe forum tututor!

Va invit sa prezentati dioramele la care lucrati si bineinteles colectiile personale :grin:

Spor!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
rastel

Mesaj de rastel » Mie Mar 10, 2010 7:22 pm

Salutare tuturor. Ma numesc Romulus, am 38 de ani si sunt din Cornetu, dar la origine sunt hunedorean. Pasiunea pentru trenulete o am din copilarie. Am avut primul meu trenulet prin 1978, un start set de la Marklin. De atunci am avut mai multe locomotive si vagoane de la Piko si Berliner TT bahnen, dar in urma cu vreo 15 ani am renuntat la acest hobby. In sfarsit, m-a apucat boala din nou si vreau sa fac o diorama cu material rulant TT, complet digital. Noul inceput l-am facut cu BR 234 digital de la Roco si cateva sine de la Tillig... in timp vor mai urma si altele.
adi_alter_ego

Mesaj de adi_alter_ego » Joi Mar 25, 2010 8:03 am

Salut!

Numele meu este Arhire Adrian, sunt din Galati, si incerc sa intru cu pasi marunti in lumea frumoasa a modelismului feroviar.
Am mai cochetat cu acest frumos hobby cand eram foarte mic, si se pare ca "microbul" a ramas. Daca pana acum m-am multumit privind pe viu trenurile , vazand ce ati reusit voi sa faceti aici, colectii impresionante si diorame la care te-ai uita ore in sir, mi-am propus sa incep si eu.
Primele achizitii dupa cum vad pe pielea mea te pot coplesi, mai ales lucrand sub un buget de criza. Dar nici nu vreau sa-mi iau ceva la care in mod sigur voi renunta in cateva luni, asa ca...
Am decis sa cumpar un MZ Nohab/DSB H0 de la Roco, ceva sina si sa il pun pe digital.
Macar atat pana ce o sa ii pot forma o garnitura potrivita.
Sunt interesat mult de diorame, nu as vrea sa le rulez pe covor... dar o diorama necesita spatiu si bani, deci probabil va dura o vreme pana o sa am ce posta aici.
Prefer in mod deosebit realismul, nu sunt adeptul dioramelor preformate, cu munti ce ies din campie si rauri, lacuri si toate cele inghesuite pe un spatiu mult prea mic.
Poate gasesc pasionati si in orasul meu sau in apropiere, sa schimb informatii sau sa ma holbez la modele :grin:
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Mar 25, 2010 9:05 am

Bine ai venit pe forumul nostru Adrian,
Asa cum bine spui, in moment de criza sau nu, e un hobby unde nu e bine sa te grabesti sa iti arunci banii pe fereastra. Studiaza intai piata sa te lamuresti ce modele exista si ce ti-ar placea cel mai mult sa ai. Studiaza cele trei scari disponibile si lamureste-te singur care ar fi scara potrivita pentru tine. Studiaza epocile si lamureste-te daca vrei o locomotiva cu aburi, una diesel sau una electrica. Studiaza zonele geografice si lamureste-te daca vrei sa-ti situezi colectia in Germania, in Marea Britanie, in Romania sau un SUA, sau poate in China, in Austro-Ungaria sau in alta parte. Fiecare optiune este valabila si are deschiderile si limitarile ei. Odata ce te-ai decis asupra unei zone, pe urma e mai greu sa schimbi zona geografica, epoca, scara etc. Nu ca nu s-ar fi vazut cazuri :grin:

Navigare placuta alaturi de noi!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
ionel32

Mesaj de ionel32 » Joi Mar 25, 2010 8:02 pm

Salut tuturor pasionatilor de modelism .Ma numesc cusmulescu ionel sunt din dr tr severin am 32 de ani si ma pasioneaza foarte mult modelismul feroviar deoarece tatal meu a fost ceferist .Nu am o situati materiala asa de buna incat sa imi permit permit un start set dar totusi am facut un efort si am cumparat o locomotiva noua si doua vagoane din targul de vechituri sa pot incepe si eu o diorama pe care am mai avuto prezentata pe acest forum dar din cauza ca nu am avutr timp sa intru in fiecare zi am fost exclus .Nu stiu daca in tr severin se mai afla pasionati de modelism feroviar .
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”