Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Aug 30, 2009 10:30 am

Salut,

Bun Venit pe forum!,

asteptam sa ne impartasiti si noua din "apucaturile" voastre modelistice :grin:
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Dum Aug 30, 2009 6:27 pm

buna seara la toata lumea!!!!...eu ca va spun sincer asa,sint amator in modele statice de vreo...15 ani... :-D :-D :-D ...nu am expus nimic niciodata deoarece consider ca ceea ce am facut nu este la cota competitiva...dar mie cel putin,imi place ceea ce am realizat...
acum cind am inceput modelismul feroviar...poate ca pot folosi cunostintele mele pt acest lucru (ma ocup in continuare si de modele statice 1/35)
sint putin cam departe de restul lumii de aici dar daca aveti si "apucaturi turistice" va astept in athena! :lol: :lol:
bogy

Mesaj de bogy » Dum Aug 30, 2009 7:42 pm

Salut leon!

Sa stii ca tehnicile de patinare pe care le-am folosit ani de zile la modelele statice (si le folosesc inca la AFV-uri - 1:35 si 1:72) sunt foarte utile si-n modelismul feroviar. Am vazut ca la feroviare uzura este destul de evidenta.

Inca nu am reusit sa postez poze cu lucrarile mele. Pe site-ul asta e mai dificil. Eu am cont si pe [Link Removed for Guests], acolo tot cu nick-ul "bogy" si acolo am postat destul de multe poze.

Inca nu m-am prins cum se pot posta poze aici dar mai incerc si poate voi reusii.
ionel

Mesaj de ionel » Dum Aug 30, 2009 9:21 pm

salut
ionel

Mesaj de ionel » Dum Aug 30, 2009 9:25 pm

unde gasesc si eu niste aburoase la mana a doua ca de cele noi nu imi permit ca sunt nou in domeniu .si stricate sa fie c le repar
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Dum Aug 30, 2009 10:21 pm

@ionel : Daca vrei da un tur pe okazii.ro vezi ce iti place.Dar e un risc sa stii...
Citeste rubrica vanzari a forumului chiar si postarile mai vechi ale membrilor ,au numere de contact si vorbesti cu oamenii direct.
vezi la link-ul lui Rally la jucarii.com.ro la reduceri are ceva, nu fac reclama dar depinde ce scara cauti.vezi trennet.ro vezi trenulete.ro sau liliputhobby.ro
Toate bune.
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
andreiul

Mesaj de andreiul » Dum Aug 30, 2009 11:38 pm

cauta pe ebay.de, insa in ultima vreme s-a cam scumpit...
Bafta tuturor! Andrei
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Aug 31, 2009 3:47 pm

salut bogy!!!
fiindca sint plecat mai de mult din tara si...m-am apucat de modelism in strainatate,explica-mi in 2 cuvinte ce este tehnica de patinare,caci nu mi-o pot traduce pt.mine ca sa inteleg ce este.se prea poate sa o folosesc dar sub alta denumire! :)
tyco

Mesaj de tyco » Lun Aug 31, 2009 4:42 pm

Weathering...Imbatranirea modelelor (rugina, uzura, etc)
[Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests]
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Aug 31, 2009 6:45 pm

aaaa....ok!!!am inteles!!! :lol: ce sa fac?!mai uita omul limba cind imbatrineste si nu o foloseste!!!!he he he he!!!
Cristy

Mesaj de Cristy » Lun Aug 31, 2009 7:28 pm

Salut!sunt Cristi din bucuresti.Am un set format dintr o locomotiva electrica si 3 vagoane de calatori,mi am achizitionat si o DA-060 si un vagon CFR.Am auzit ca in Brasov se organizeaza o expozitie de diorame,poate cineva imi spune cand este si unde mai exact.Multumesc
bogy

Mesaj de bogy » Mar Sep 01, 2009 7:18 am

Da, patinarea inseamna si weathering. Weathering-ul este urma lasata de intemperii (ploi, noroi, in cazul masinilor utilizate in desert avem sablarea, etc). Dar patinarea inseamna si uzura data de utilizarea masinilor de catre om (spre exemplu, la tancuri, vopseaua este luata si apare otelul negru - intr-o prima faza si d-abia dupa aia rugina - in jurul capacelor, trapelor, etc). Cred ca pe aceleasi principii se poate merge si la locomotive ( spre exemplu - si-i rog pe trenulisti sa ma corecteze daca gresesc - la modelul T 12, in lateralele boilerului, la rezervoarele de apa apar doua trape. Am vazut ca pe acolo locomotiva era incarcata cu apa. Pai mie mi se pare firesc ca in jurul acelor trape sa apara ceva uzura. Nu stiu daca neaparat rugina dar vopseaua aia verde merge luata de jur imprejur si lasat sa se vada metalul).
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Sep 01, 2009 10:19 am

Cristy scrie:Salut!sunt Cristi din bucuresti.Am un set format dintr o locomotiva electrica si 3 vagoane de calatori,mi am achizitionat si o DA-060 si un vagon CFR.Am auzit ca in Brasov se organizeaza o expozitie de diorame,poate cineva imi spune cand este si unde mai exact.Multumesc
Salut,

toate detaliile le gasesti pe forum la rubrica "Expozitii"!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
uhu

Mesaj de uhu » Mie Sep 02, 2009 8:17 pm

Salutari din Lugoj...

Desi sunt inregistrat de ceva vreme,numai acum mi-am facut vreme sa postez o prezentare. Ma numesc Dan Balica, am 25 de ani si locuiesc in Lugoj. Am terminat facultatile de Management al Firmei si Drept, iar momentan sunt avocat stagiar.
Am fost si eu atins de microbul modelismului, mai intai de cel al modelismului static (in special aero si blindate) iar mai de curand si de cel feroviar. Am inceput si eu "modelismul feroviar" la o varsta frageda cu seturile IUPS 9 Mai-Lugoj, facute cadou de catre bunicul meu cu ocazia unei zile de nastere. La momentul actual acestea se mai pastreaza, desi au cutiile ponosite, avand o valoare sentimentala foarte mare pentru mine.
In modelism sunt "specializat" in special pe blindate moderne, avioane germane din cel de-al doilea Razboi Mondial in privinta staticului, si trenuri nord-americane (cu cateva scapari DB epoca III-ce altceva) in special dupa anii '50 si pana in prezent la HO.
In incheierea acestei mici prezentari doresc sa urez tuturor modelistilor cat mai multe mile de diorama si vitrine care sa dea pe dinafara de modele...

Spor la modelit/colectionat tuturor...
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Joi Sep 03, 2009 12:29 am

bine ai venit pe acest forum..."frate in ale durerii"... :lol:
cam toti am inceput de la static si apoi am trecut la altceva!!!
sper sa gasesti ceea ce cauti pe aici si,cel putin pina in prezent si din experienta proprie...este un loc unde te vei simti mai bine ca la tine acasa!
C.G. LEONARD
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”