Excursie pe Valea Vaser-ului

Aici se prezinta intalniri organizate ale pasionatilor de trenuri, reportaje foto/documentare realizate cu ocazia expeditiilor pe o anumita ruta in acest scop.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Mar 26, 2008 7:44 pm

Salutare,

Numai ce am vorbit la o pensiune din Viseu pentru cazare. Eu am rezervat in perioada 1-3 mai. O camera dubla cu micul dejun inclus costa 100 lei. Din pacate am rezervat ultimele 7 camere.

Dar ce e mai important e ca omul cunoaste pe cineva la mocanita si poate rezerva un vagon in plus pentru pensiunea lui. A spus ca va fi aglomerat pe 1 mai. Biletul dus intors costa undeva la 30 lei. Noi vom merge pe 2 mai.

Mai am un numar de telefon de la alta pensiune. Camera costa 100 lei cu mic dejun inclus. Sunt 4 camere libere.
lapuseanul

Mesaj de lapuseanul » Mie Mar 26, 2008 9:08 pm

Salve!
Nu vreau sa fiu carcotas, dar intrebarea nu prea se potriveste cu variantele de raspuns......Argumentez: Cine nu-si doreste sa faca o excursie pe Valea Vaserului?
In alta ordine de idei, imi cer scuze...pentru ca din graba si emotii cu gandul la Vaser :) am ales sprima varianta de raspuns.......voiam a doua. E greu de zis" DA, VOI VENI SIGUR"....pentru ca la toti ni greu, da` nu la toti deodata si nu la toti la fel.
Lapuseanul
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Mar 26, 2008 10:15 pm

Gam3 scrie:Salutare,

Numai ce am vorbit la o pensiune din Viseu pentru cazare. Eu am rezervat in perioada 1-3 mai. O camera dubla cu micul dejun inclus costa 100 lei. Din pacate am rezervat ultimele 7 camere.

Dar ce e mai important e ca omul cunoaste pe cineva la mocanita si poate rezerva un vagon in plus pentru pensiunea lui. A spus ca va fi aglomerat pe 1 mai. Biletul dus intors costa undeva la 30 lei. Noi vom merge pe 2 mai.

Mai am un numar de telefon de la alta pensiune. Camera costa 100 lei cu mic dejun inclus. Sunt 4 camere libere.
Salut,
poti conta si pe mine in acea perioada pentru o camera dubla.
vb la telefon :)
ciao.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Mar 27, 2008 12:34 pm

Fratilor, care se mai anunta?

La cealalta pensiune sunt 4 camere duble.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Apr 02, 2008 11:43 am

Fratilor, cei care mi-ati spus pe privat ca vreti sa veniti, daca nu va hotarati in cel mai scurt timp posibil aveti toate sansele sa nu mai gasiti cazari.

In cel mai fericit caz o sa fiti impartiti fiecare la alta pensiune, asa ca va rog sa va decideti cat de repede cei care vreti sa veniti.

Ciao.
dimitrov

Vaser.....

Mesaj de dimitrov » Joi Apr 03, 2008 10:44 pm

Salut baieti.....
1 Mai este joi....... 2 Mai este vineri....... 3 Mai este simbata....... 4 Mai este duminica........ In functie de zilele libere proprii si ale sotiei, tare ma "maninca" sa vin....sa mai gasesc pe cineva sa facem benzina jumi/juma......Bogdaneeee,esti acasa ???? De la Brasov,cu sperante,Daniel :grin: l
P.S. Sighetul Marmatiei nu-i decit la vreo 40 km distanta....
P.S.1.......Pastele fiind in 27-28.04......e totusi o saptamina foarte aglomerata,cu multe concedii "prelungite"........
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Apr 04, 2008 8:58 am

Salut Daniel,

mai sunt locuri de cazare, eu am gasit o pensiune (cu ajutorul lui Florin) chiar langa gara, cu locuri libere,
ar fi fain sa vi :)
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Apr 04, 2008 8:58 am

Buna Daniel,

Pe 1 mai va avea loc deschiderea sezonului turistic pe Valea Vaserului.

Noi vom merge cu mocanita vineri, 2 mai.

Daca o sa fim peste 20 de persoane o sa avem un vagon numai pentru noi. Bogdan e acasa si acolo va ramane :( deci nu prea se potriveste cu benzina jumi/juma.

Pentru doritori iata unde mai sunt locuri(erau ieri)

[Link Removed for Guests]
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Mai 02, 2008 9:52 am

Florin si Florin va saluta din tren :-P
Pozele zilele viitoare
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Vin Mai 02, 2008 12:17 pm

asteptam cu interes! :)
toate cele bune,
HR
interesantul

Mesaj de interesantul » Vin Mai 02, 2008 2:00 pm

Care e treaba cu circulatia trenurilor?

Am citit in evenimentul de ieri, ca traseul este inchis la km. 14 datorita unor caderi de stanci, si de aceea trenul a fost oprit la jonctiunea cu linia de pe VAlea Novatului.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Mai 02, 2008 6:54 pm

Salutare,

trenul a circulat pana la Faina,

deocamdata doar o poza cu trenul de azi, restul zilele urmatoare:

Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Mai 05, 2008 10:46 am

Salut,

voi incepe eu prezentarea celor 3 zile petrecute pe Vaser, va completa si Florin (gam3).

Din cei 5 care vin sigur si alti 7 care au zis ca spera sa poata veni, am ajuns 2 pana la urma, dar asta este.. la totzi ni greu :).

Ar fi fost frumos sa fim mai multi, la capat de cursa sa mancam un mic la o discutie feroviara, dar asta este, putini cati am fost ne-am bucurat la maxim de excursie.

Va voi prezenta mai intai imagini din depou, imagini facute in seara zilei de 1 mai, cand impreuna cu Gam3 si alti prieteni, ne-am perindat prin depou, la vanat material rulant.

Asadar, intrarea in depou, in prim plan "garajul" drezinelor:

Am reusit sa pozez printre usi, una dintre drezine:

La alta usa era un "TV" pe care nu am reusit sa il fotografiez,
iata aici o inima de macaz:

Patrundem in interiorul depoului si pozam tot ce ne iasa in cale:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] O drezina Toyota, chiar nu mai conteaza starea "trenului" de rulare, suspensii, bucse, amortizoare.., acum e echipa cu roti de tren :-D
Mai jos, un LDH care nu stiu daca va vedea zile mai bune vreodata:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Ultima oară modificat Lun Mai 05, 2008 10:52 am de către Florinn, modificat 1 dată în total.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Mai 05, 2008 10:46 am

Alte poze, material rulant..., Florin pozeaza tot:

Descoperim niste vagoane de pietris in stare foarte buna, banuim ca au fost utilizate la intretinerea liniei, unele sunt proprietatea CFI Brad.

Un boghiu ca multe altele aruncate pe ici pe colo, Cozia 1 - inca "in calduri", o transmisie terminata, multe roti:

Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Mai 05, 2008 10:47 am

O locomotiva parasita, vagon de muncitori si altele, Elvetia, care a revenit de curand in depou cu trenul turistic, si ea inca sub presiune,:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

O locomotiva ldh la reparatii, un boghiu este scos, iar in pozele de mai jos remarcati compresorul extern, atasat de sasiul locomotivei:

Alte poze:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Intalniri ale pasionatilor din tara, expeditii pe diverse rute”