Cum postam poze - Link-uri-miniatura

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
CristianG

Re: Cum postam poze - Link-uri-miniatura

Mesaj de CristianG » Dum Mar 13, 2016 12:59 am

Cum postam poze - link-uri-miniatura in noul format al forum-ului ?
Am incercat vechea metoda:
[img]direct%20link%20din%20photobucket.com[/img]
si apare poza in marime "naturala" din photobucket.
Multumesc pentru clarificari.
CristianG

Mesaj de CristianG » Dum Mar 13, 2016 1:02 am

adica:
Imagine
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Iun 30, 2017 2:46 pm

catalin

Mesaj de catalin » Vin Iun 30, 2017 4:54 pm

Sunt unul din cei care a gazduit 90% din imagini pe contul personal de photobucket, motiv pentru care o sa-mi cer eu scuze pentru ca posturile mele sunt acum fara continut.

In mod evident, sa editez ce am scris in 10 ani pe acest forum cu poze gazduite pe alt host e peste puterile mele.

Poate se reia ideea galeriei foto lokomotiv, asa cum s-a promis prin 2005. E singura cale ca sa nu mai avem asemenea mizerii....
All aboard !
bogdanra

Re: RE: Re: Cum postam poze - Link-uri-miniatura

Mesaj de bogdanra » Vin Iun 30, 2017 5:47 pm

catalin scrie:Sunt unul din cei care a gazduit 90% din imagini pe contul personal de photobucket, motiv pentru care o sa-mi cer eu scuze pentru ca posturile mele sunt acum fara continut.

In mod evident, sa editez ce am scris in 10 ani pe acest forum cu poze gazduite pe alt host e peste puterile mele.

Poate se reia ideea galeriei foto lokomotiv, asa cum s-a promis prin 2005. E singura cale ca sa nu mai avem asemenea mizerii....
Imi cer scuze, pe scurt... Nu mai avem voie sa facem link de pe fotogaleata (photobucket) pe forumuri?

Sent from my XT1033 using Tapatalk

Cand trenul face ciu-ciu-ciu
Inima imi canta TT - TT - TT
http://tt.bogdanra.ro
gid

Mesaj de gid » Vin Iun 30, 2017 7:48 pm

catalin scrie:
Vin Iun 30, 2017 4:54 pm
Sunt unul din cei care a gazduit 90% din imagini pe contul personal de photobucket, motiv pentru care o sa-mi cer eu scuze pentru ca posturile mele sunt acum fara continut.

Sau poate gaseste admin-ul de site de la lokomotiv o modalitate ca sa faca cumva o "conversie" la link-urile de poze.
dantm

Mesaj de dantm » Sâm Iul 01, 2017 2:58 pm

Si eu am probleme cu Photobucket, le-am scris si e mail.
practic se considera ca am depasit (desi cica mai am 10% liber) capacitatea si mi-au tot trimis linkuri unde sa fac plata pentru a se debloca conturile.

Mi-am facut cont pe flick si am incarcat acolo poze pe care apoi nu le-am gasit. Abia mai tirziu tot rascolind am gasit pozele care trebuie luate si duse intr-un fel de album de unde sa le postezi.
Ori e o procedura complicata acolo, ori nu am gasit eu pasii care trebuie facuti intr-o anumita ordine.
mpursu

Re:

Mesaj de mpursu » Dum Iul 02, 2017 1:51 pm

cosmin78 scrie:
Vin Iun 30, 2017 2:46 pm
Interesant, nu? :-x

http://photobucket.com/terms
Oare văd eu bine?!? Scrie acolo " The free account does not allow any image linking", respectiv contul gratuit NU permite linkuri către imaginile stocate?!? Atunci la ce bun să mai stocăm pozele acolo?!? Mă văd nevoit să repet rugămintea pe care am exprimat-o într-un mesaj anterior, cu privire la identificarea unui alt site (gratuit :grin: ) pentru stocarea pozelor, cu posibilitatea de a se face link-uri către acestea (dacă pot fi chiar linkuri-miniatură, cu atât mai bine).
Totuși... de o grămadă mare de ani am tot scris mesaje pe acest forum, cu linkuri către pozele mele stocate pe Photobucket, așa că această "schimbare de macaz" a respectivilor este cum nu se poate mai NEpotrivită :-x
Dar... SURPRIZĂ!!! Se pare că utilizarea opțiunii "IMG Thumb" mai este funcțională!!! :-D
Imagine Imagine
... și imaginile noastre, "mascate" de acel dreptunghi gri pe care scrie "Please update your account bla-bla" mai pot fi accesate dând right-click pe ele și dând click pe opțiunea "Deschide imaginea într-o filă nouă". Deci, pentru moment, situația este (aproximativ) salvată ;-)
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Iul 02, 2017 11:13 pm

Merg miniaturile si merg link-urile catre imaginea gazduita de site, insa stiu ca multora le este "greu" sa deschida link-ul.

O alta alternativa la photobucket ar fi site-ul https://postimage.io/ unde nu este nevoie de cont. Exista mai multe optiuni de postare a imaginilor, printre care si miniaturile :

Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Iul 05, 2017 11:59 am

Iată aici un link-miniatură foarte OK :aplauze:
Imagine
Este drept că miniatura nu reprezintă chiar toată imaginea redusă :grin: , dar click-ul este urmat de încărcarea FOARTE rapidă a imaginii, cu opțiunea de a se încărca la rezoluția maximă, zoom etc. Utilizatorii înregistrați pot încărca poze de maximum 16MB, nu văd să fie limitări ale numărului de poze etc., deci acest site pare să fie o foarte bună alternativă pentru Photobucket. Mulțumesc pentru pont, GFN! 8)
GFN

Mesaj de GFN » Mie Iul 05, 2017 2:18 pm

Cu placere Mircea.
Incet, incet cand o sa am timp o sa imi descarc albumele de pe Photobucket si sa le incarc in imgbb apoi sa reeditez posturile cu speranta nu sa faca aceeasi figura si astia.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Lun Iul 17, 2017 6:43 pm

Dupa aproape o zi de download de pe Photogaleata iar apoi upload pe ImgBB am renuntat de tot la contul de pe photogaleata nu inainte de a le bate obrazul si de a le ura ca toti userii sa faca la fel.
Pozele sunt acum aici
https://gfn10.imgbb.com/albums
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Iul 18, 2017 11:33 am

Salutare ,

Am observat si eu problema cu Photobucket-ul.

Am o nelamurire in privinta unui fapt. Am observat in topicul de aici : viewtopic.php?f=128&t=12355&start=60 faptul ca numai dupa un anumit moment au disparut pozele.
Practic link-urile vechi inca se mentin active , asta ar fi ul lucru pozitiv.

Cum s-a aplicat regula cu 3rd-party ? Pare ceva impartial, aplicata doar dintr-un anumit moment nu si retroactiv. Voi ce stiti ?

Am descoperit intre timp ca se face si o petitie contra acestui lucru, daca doriti sa o semnati . Hai sa salvam macar ce a ramas acolo pentur ca e pacat de articolele noastre .

https://www.change.org/p/photobucket-re ... e_petition
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Iul 19, 2017 8:33 am

Teste la galeria foto de pe forum.

2

3
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Iul 20, 2017 3:15 pm

S-ar putea face ceva pentru ca imaginea să se deschidă într-o fereastră nouă, astfel încât să nu se "piardă" mesajul din care ea a fost accesată?
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”