Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Cum postam poze - Link-uri-miniatura

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
aulin

Mesaj de aulin » Mie Sep 09, 2009 9:54 am

mpursu scrie:Deoarece, dupa cate cred eu ca inteleg, "baietii destepti" de la Photobucket au injumatatit spatiul alocat pozelor si au inasprit conditiile de utilizare
De aprox.o saptamina am contul blocat pe photobucket,nu numai ca numai pot incarca nimic dar nu merge nici sa pun poze pe forum de acolo :-(
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Sep 13, 2009 4:12 pm

mpursu scrie:Deoarece, dupa cate cred eu ca inteleg, "baietii destepti" de la Photobucket au injumatatit spatiul alocat pozelor si au inasprit conditiile de utilizare, lansez aici un apel de identificare a altor site-uri gratuite de stocare a pozelor, cu spatii de stocare mai generoase sau, de ce nu, nelimitate :grin:
Am incercat Picasa si... n-a mers :-P
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 22, 2009 1:10 pm

Deoarece mi-am dat seama ca o demonstratie valoreaza mai mult decat o mie de cuvinte, va prezint efectiv fazele de introducere a unei poze stocata pe Photobucket.
Mai intai deschidem casuta de text in care vom introduce mesajul care va contine poza. Scriem textul dinaintea pozei, apoi aducem cursorul acolo unde dorim sa apara poza.
Intr-o alta fereastra, aducem pe ecran poza dorita din Photobucket, cu sau fara autentificare, trecem cu mousele peste ea si facem click pe continutul casutei "IMG Code". Scrisul din casuta se albastreste si, uneori, apare un dreptunghi galben "Copied", ceea ce inseamna ca a fost memorat direct in clipboard. Daca dreptunghiul "Copied" nu apare, atunci pur si simplu apasam CTRL+C pentru memorare in clipboard.
[Link Removed for Guests]
Dupa aceea revenim in casuta de mesaj a forumului si apasam CTRL+V; unde s-a aflat cursorul apare acum continutul casutei "IMG Code", memorat anterior:
Acum facem click pe butonul "Previzualizare" si admiram formula magica a linkului-miniatura, creata automat de softul acestui forum 8) :
Aducem cursorul dupa formula magica. Daca dorim sa mai aducem alte poze langa cea pe care tocmai am introdus-o, atunci aducem in continuare formulele magice ale celorlalte poze, separate prin SPACE.
Dupa ce am terminat cu linkul/linkurile-miniatura, tastam ENTER si scriem mesajul mai departe, facand din cand in cand click pe "Previzualizare". Cand mesajul arata asa cum ne-am dorit, facem click pe "Trimite". Asta-i tot! 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
srazvi

Mesaj de srazvi » Mar Sep 22, 2009 5:06 pm

mpursu scrie:Am incercat Picasa si... n-a mers :-P
Cred ca singura solutie e sa-ti faci mai multe conturi pe Photobucket ca macar sunt gratis chiar daca au spatiu tot mai mic :grin:
Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 22, 2009 10:39 pm

Cica acest site [Link Removed for Guests] ar oferi stocare nelimitata si gratuita pentru fisiere, poze, filmuletze si muzici, conform unei editii mai vechi a revistei CHIP. Voi ce parere aveti? Ati lucrat cu el? Cunoasteti si alte alternative?
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Sep 22, 2009 11:01 pm

mircea, photobucket-ul mie personal mi se pare ok, atat din punct de vedere al spatiului oferit, cat si a vitezei de transfer; au am urcat in ultimile zile foarte multe poze si nu am avut nici un fel de problema; oricum, mi-am mai creat la ei, de test inca un cont si iar nu am avit nici o problema. Intr-adevar, problema va fi atunci cand (sa speram ca acest lucru nu se va intampla) photobucket-ul se va inchide...

Nu stiu nimic despre site-ul de care vorbesti tu; poate alti colegi de forum stiu ceva...
Bafta tuturor! Andrei
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 22, 2009 11:05 pm

Iata aici un link-miniatura de pe Divshare 8)
Va rog sa-mi spuneti daca este accesibil.
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Sep 22, 2009 11:08 pm

este accesibil; la prima afisare mi-a aparut un banner promo, apoi nu; de incarcat mi se incarca decent
Bafta tuturor! Andrei
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Mar Sep 22, 2009 11:10 pm

La mine merge super, superior ca imagine photobuket-ului !
Puiu
ImagineEu nu sufar de nebunie!
Ma bucur de ea in fiecare clipa !
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Sep 22, 2009 11:18 pm

da, depinde si de peering-ul cu site-ul respectiv; orcium, se pare ca e o alternativa ok
Bafta tuturor! Andrei
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 30, 2009 1:49 pm

Idee pentru utilizatorii Imageshack :grin:
In "formula magica" a linkului-miniatura se poate face o mica modificare astfel incat, la click, sa apara insasi imaginea si nu tot Imageshack-ul cu popup-urile lui cu tot. Ma voi folosi de o imagine de-a lui Alx :)
linkul-miniatura initial:
linkul-miniatura modificat:
Pur si simplu, am dat click pe "Full size", am memorat calea spre imaginea mare si am inlocuit-o in "formula magica" aici [URL=xxxxxxx]. Asta-i tot! 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Feb 02, 2010 10:41 pm

mpursu scrie:[Link Removed for Guests]
Iata aici un link-miniatura de pe Divshare 8)
Va rog sa-mi spuneti daca este accesibil.
Revin cu inca un link_miniatura de pe [Link Removed for Guests] , de data asta cu o imagine mare, la rezolutia originala data de aparatul meu foto :grin:
Este drept ca la accesarea linkului apare o imagine de dimensiuni medii, insa dedesubtul imaginii apare si optiunea "View Full Size" 8)
Linkul-miniatura se obtine dand click pe "Share", memorand formula magica din casuta "Forum" si inserand-o in mesajul in curs de editare.
Mai mult, acest site ofera 5GB (cinci gigabytes) pentru stocarea fisierelor :aplauze:, ceea ce este muuuult mai mult decat cei 500MB oferiti cu enorma generozitate de [Link Removed for Guests] :mrgreen:
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Feb 09, 2010 12:41 pm

Uite tocmai de-asta nu-mi plac mie baietii destepti de la galeata cu poze, si tot de asta prefer sa-i folosesc pe domnii de la site-ul: [Link Removed for Guests] care este deosebit de simplu de utilizat si impune doar o singura conditie: ca poza respectiva sa fie cu marimea maxima de cel mult 666kb. Cand am o poza mai mare de atata, o micsorez folosind optiunea "resize" a extrem de sofisticatului si performantului program "paintbrush" :grin:

Din pacate, site-ul 666kb.com nu permite folosirea de "icon-uri" reduse... sau cel putin nu stiu eu cum se face asta?

Atasez mai jos un exemplu de imagine inserata cu ajutorul site-ului mentionat mai sus. Am incercat cu o imagine mica pentru a nu avea probleme de paginare a mesajului. Imaginea apartine unui tramvai britanic etajat din Birkenhead:

Imagine
Ultima oară modificat Mar Feb 09, 2010 1:31 pm de către victorian, modificat 1 dată în total.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Feb 09, 2010 1:00 pm

Idee nastrusnica pentru linkuri_miniatura ale pozelor de pe [Link Removed for Guests] : se elaboreaza miniatura pozei mari pe propriul computer, cu Resize/Resample sau ceva asemanator, si se incarca pe site-ul respectiv ambele poze, cea mare si miniatura. Mai departe, formula magica a linkului_miniatura se "cladeste" folosind calea_spre_imaginea_mare si calea_spre_miniatura :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Feb 09, 2010 1:10 pm

De exemplu, iata aici linkul_miniatura catre poza de mai sus:
Pur si simplu am descarcat imaginea lui Victorian, am micsorat-o, am incarcat-o pe 666kb si am scris formula linkului_miniatura asa cum am descris mai sus 8)
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”