Intalniri ale Asociatiei, imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
propunere postare poze pentru intalnirile din Bucuresti

<r>Am o propunere referitoare la postare de poze aici :<br/>
<br/>
<URL url="http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=520&highlight=&mforum=hobbies"><LINK_TEXT text="http://www.takeforum.com/hobbies/viewto ... um=hobbies">http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=520&highlight=&mforum=hobbies</LINK_TEXT></URL><br/>
<br/>
Orice pareri, intrebari, pe topicul de mai sus.<br/>
<br/>
Dupa ce ne hotaram asupra acestui fapt, voi sterge acest post de aici.<br/>
<br/>
<br/>
Viorel</r>
 
salut

<r>[<B><s></s>color=red]ANUNT<br/>
PREGATITI-VA PENTRU O NOUA INTILNIRE SAMBATA 24 Martie ora 17,00 STABILIM INAINTE CE SE ADUCE E VORBA DE MATERIAL RULANT ASTEPTAM SA VEDEM CINE CE ADUCE .<br/>
O SAPTAMINA BUNA TUTUROR.[/color]<e>
</e></B></r>
 
salut

<r><COLOR color="blue"><s></s><B><s></s>Samabata 24 martie are loc intilnirea noastra saptaminala ,urmatoarea intilnire va fii dupa pasti urmatoarae sambata pe 31 martie vom fii la romexpo .<e></e></B><e></e></COLOR></r>
 
PENTRU INTALNIREA DE SAMBATA 24 MARTIE LA ORA 17,00 VA ASTEPT CU PROPUNERI PENTRU REALIZAREA DIORAMEI (SAU A DIORAMELOR)NU VREAU SA NE APUCE TOAMNA PINA O REALIZAM PUNETI -VA MINTEA LA CONTRIBUTIE SI VENITI CU PRIMELE IDEI.
VA MULTUMESC RADU
 
Aha!

Interesant anuntul referitor la machete dar...

sigur vor fi doua si argumentez:

1.doua machete pot fi mai usor de demontat, de transportat si de expus

2.doua machete inseamna una in sistem digital si una in sistem analog fapt care permite abordarea de scheme diferite pentru automatizare, comanda si circulatie, un pas inainte spre acumularea de cunostinte

3.doua machete permit doua teme diferite deci munca diferentiata la creerea peisajului

probabil ca mai sunt argumente pro si contra pentru una sau doua machete dar consider ca cele expuse de mine sunt cele mai importante

O intreabare pentru a ne putea gandi la ceva cat de cat

care este spatiul (suprafata) alocata pentru fiecare macheta?
asta ca sa putem gandi un desen al liniilor

si nu in ultimul rand consider ca modulele ar trebui facute in conformitate cu normele NEM (MOROP) din considerente care nu mai trebuie mentionate

http://www.morop.org/fr/normes/nem943f_f.pdf

http://www.morop.org/fr/normes/nem909d_f.pdf

va astept cu comentarii
 
parerea mea

<r>Parerea mea, pe scurt : <B><s></s>doua machete, dar pe rand<e></e></B>.<br/>
<br/>
Ca motive :<br/>
<br/>
1. sa incepem direct cu doua machete, inseamna impartirea fortelor de care dispunem, deci automat vom avansa mai incet (eventual vom avea si dificultati in a conveni cum sa impartim resursele disponibile intre cele doua).<br/>
<br/>
2. dupa ce vom avea o macheta functionala, vom fi deja cu muuult mai destepti <E>;)</E>. In cea de-a doua macheta vom include deja toata experienta de la prima (asta insemnand atat tehnica, cat si chestii legate de colaborarea intre noi).<br/>
<br/>
Opinia mea ar fi sa incepem cu o singura macheta (care sa nu ocupe tot spatiul disponibil), pe care sa o alimentam atat pe digital cat si pe analogic (sa ne jucam pe rand).<br/>
<br/>
Daca mergem pe ideea asta, atunci, cred ca este prea devreme sa ne gandim la a doua macheta acum. Este suficient sa ne gandim la prima (oricum, ca orizont de timp, eu nu o vad gata inainte de un an si ceva). Dupa ce o terminam pe prima, putem incepe sa ne gandim la a doua.<br/>
<br/>
Viorel</r>
 
pai vezi!

o macheta mai mica ia mai putin tim si mai putin spatiu
daca incepem cu una mare (de felul celor de la Cluj) sigur o sa ne impotmolim

cat priveste resursele te contrazic

daca pe o macheta mare pun 4 linii pe una mica sunt obligat sa pun doua deci pe doua mici sunt tot patru linii
poate ceva mai multe curbe :D

deci?
 
@LDH
spatiul l ati vazut care este cel de la soba pina la perete
@s vio
daca ne gindim la un un si jumatate inseamna ca nu mai suntem machetsti,modelisti si niste incepatori o pot face mai repede ideile trebuie puse in practica imediat si inceput lucrul.
O sa vedeti si voi ca ne vom misca mai repede decit credeti voi.
Radu
 
neeeeeeeeee
nu ne vom misca deloc mai repede
am experienta de la munca
daca "bag" intr-un apartament sa-l finiseze 10 oameni doi lucreaza si restul stau

ideea cu doua machete poate conduce si la o competitie intre realizatori
- tematica
- desen linii
- peisagistica
- realism
- nu in ultimul rand rapiditate (sper ca nu asta este scopul)
 
@LDH

Da, sunt de acord cu tine (aproape) intru-totul, nici eu nu sustin ideea unei singure machete mari. Singura diferenta de opinie, este ca eu ma gandesc sa plecam pentru inceput doar cu una singura (mica), si sa lasam spatiu (gol deocamdata) pentru cea de-a doua. Sunt de acord ca per ansamblu iesim tot acolo cu banii, dar una e sa cumparam doar 2 sine la inceput (pentru una mica), si alta sa cumparam deodata 4 sine (pentru cea mare).

@Radu

Eu cred ca va dura mult (cel putin un an), si nu (neaparat) pentru ca nu se va munci la ea. Pur si simplu, eu sunt adeptul lucrurilor care se fac incet, incet :).

Asta este doar modul cum vad eu lucrurile...deciziile va trebui sa le luam cu totii.

Viorel
 
nu e vorba de realizarea ei f repede dar nici sa stam la proiectul ei 1/2 an cred ca daca sunt mai multe idei cu argumente sigur vom putea lua decizia corecta ,apoi trebuie sa stabilim ce vrem sa facem sa incepem procurarea materialelor care si asta va fii o problema avind proiectul vom stii atunci ce avem de facut
 
@ Radu

Nu munca o sa ne intarzie ci luarea deciziei privind desenul si peisajul
Ai vazut ca deja parerile sunt impartite: unii vor industrial altii trag pentru un circuit care sa includa cat mai multe

Asa ca sedintele vor fi la mare pret, multa vorba, pasi marunti in luarea deciziilor

Nu sunt pesimist dar trebuie avut in vedere ca nu vorbim de o macheta preformata unde vrei nu vrei ai stabilit traseul si peisajul si ramane doar sa continui ce au inceput altii (adica mai putin de 50% din treaba)

Pare cam mic procentul alocat muncii efective dar chiar asa este
Un proiect bun injumatateste timpul de lucru deoarece totul este clar

Sunt curios la a cata sedinta vom avea totul clar

Ma repet, nu sunt pesimist, dar hai sa privim in jur la cei ce lucreaza acasa si o iau de la ZERO
Cat le-a luat sa stabileasca un desen cat de cat?
De cate ori au modificat varianta initiala?

Si in cazul de mai sus deciziile erau luate de o singura persoana
Va fi greu sa multumim pe toata lumea, sunt constient de asta, dar va fi foarte foarte greu sa facem ceva care sa fie cat mai aproape de realitate

Ei!

Cam lung postul

Eu ma opresc aici si astept si alte pareri

@s_vio

Cred ca ai vrut sa spui ca iti place sa faci lucrurile foarte bine nu foarte incet (de altfel se vede din ce ai lucrat pana acuma)

toate cele bune

p.s. inteleg ca sambata venim cu blocnotesuri, creioane, liniare, cataloage cu linii, calculatoare, compase si...foarte foarte multa rabdare :D

se iau decizii importante deci ... lasam trenuletele acasa
 
Cred ca mai intai trebuie sa stabilim suportul/suporturile pe care vom creea traseul si restul. Din ce material si dimensiunea dioramei/dioramelor. Construirea si fixarea lor, apoi in functie de spatiul disponibil putem creea si traseul. Parerea mea!
 
LDH a spus:
Aha!

si nu in ultimul rand consider ca modulele ar trebui facute in conformitate cu normele NEM (MOROP) din considerente care nu mai trebuie mentionate

http://www.morop.org/fr/normes/nem943f_f.pdf

http://www.morop.org/fr/normes/nem909d_f.pdf

va astept cu comentarii
[/quote]
 
radu sofran a spus:
@LDH
spatiul l ati vazut care este cel de la soba pina la perete
@s vio
daca ne gindim la un un si jumatate inseamna ca nu mai suntem machetsti,modelisti si niste incepatori o pot face mai repede ideile trebuie puse in practica imediat si inceput lucrul.
O sa vedeti si voi ca ne vom misca mai repede decit credeti voi.
Radu

Indraznesc sa spun ca te inseli, sa fi modelist nu inseamna sa faci o macheta rapid, ci sa o faci in timp si foarte bine, o lucrare de calitate nu se poate face repede, indiferent ca e mare sau mica. L-a Cluj s-a optat pentru o diorama mare pentru ca ne saturasem de trasee mici intinse pe covor si vreau sa spun ca ceea ce am facut noi nu e mare deloc, iti dai seama asta cand pui o garnitura cu 4-5 vagoane de calatori si vezi ca nu incape in gara.

O spun inca o data, sa nu crezi ca vei reusi o lucrare buna in timp scurt.

Noi ne-am propus sa terminam diorama in 1,5-2 ani de zile.
 
salut

<t>Florin tu ai dreptate sa nu crezi ca nu stiu ce inseamana eu vorbeam de alte lucruri la noi spatiul este generos avem cam 4-5 m si lat de 2-2,5 m in acest spatiu incercam sa construim una doua diorame .<br/>
cand am spus ca nu vreau sa nu ne apuce 1 an si jumatate ma refeream la proiectele ce urmeaza sa le facem in acest spatiu noi ne intilnim de obicei cam 12-15 persoane o data si fiecare poate veni cu o anumita idee si asta incercam sa facem sa punem cap la cap toate si sa facem ceva.<br/>
Stiu sigur ca nu se vor supara colegii pe mine dar eu sunt mai insitent de felul meu si mai cicalitor cind e vorba de realizarea unor lucruri .<br/>
Incercam sa ne organizam si sa ne mobilizam pentru realizarea unor lucruri utile noua.<br/>
Inca o data multumiri Radu</t>
 
LDH a spus:
LDH a spus:
Aha!

si nu in ultimul rand consider ca modulele ar trebui facute in conformitate cu normele NEM (MOROP) din considerente care nu mai trebuie mentionate

http://www.morop.org/fr/normes/nem943f_f.pdf

http://www.morop.org/fr/normes/nem909d_f.pdf

va astept cu comentarii
[/quote]

Avand in vedere ca nu sunt cunoscator de franceza nu ma pot pronunta. Am sa incerc sa deduc un pic din aceste documente.
Multumesc frumos!
 
@LDH
Iti spuneam ca am ceva materiale despre CFR
am gasit aseara o carte cu multe gari dinainte de 1900 o aduc sambata la club am si ceva timbre cu locomotive