Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
va salut pe toti si bine v-am gasit.
sunt pasionat de modelism feroviar si poate colaboram pt construirea unor machete de lok si vagoane la scara tt :roll:
sunt incepator in privinta forumurilor asa ca sper sa aveti rabdare cu mici greseli care s-ar putea strecura.
 
In primul rand sper ca am postat unde trebuie!
M-am inscris azi pe forum si sunt novice in domeniu,dar voi invata.
Am avut primul set starter acum 25-28 ani!!!M-am intors la vechea pasiune si sper sa invat cat mai multe si cu ajutorul vostru.
Toate cele bune si bafta la toti.
 
Salut tuturor.
Cu patima reaprinsa dintr-o "greseala" in timp ce cautam detalii despre cu totul alt subiect am nimerit aici.
Mi-am adus aminte de copilarie cand am vazut la cineva un trenulet care gonea pe sine singur, si la care am ravnit, dar pe care nu mi-a fost posibil sa-l obtin. Acum dupa ce am stat si am admirat operele de arta facute de pasionatii genului, am hotarat ca e timpul sa reiau aceasta patima, treptat cei drept deoarece sunt destule piedici dar ... pana la pensie poate voi strange destul pentru o diorama in toata puterea cuvantului.
Bine v-am gasit!
 
Bine v-am gasit!

<t>Salutare! numele meu e Razvan, sunt din Cluj-Napoca, si ma numar la randu-mi printre pasionatii de trenulete, diorame si alte chestii mititele. Am dorit sa fiu partas la acest impresionant grup al domniilor voastre din 2 motive: nevoia de sfaturi si sugestii legate de modelismul feroviar si pe de alta parte ,dorinta de a impartasi unele din reusitele/nereusitele legate de acest minunat hobby. De curand m-a apucat o ambitie, cred eu nebuneasca de a-mi realiza propriile cladiri si accesorii cu costuri cat mai reduse. urmeaza sa vad cat de multe voi reusi in cele din urma. Inca o data, bine v-am gasit si sper sa gasesc aici multe sfaturi bune, asa cum la randu-mi le voi da si eu in masura in care pot.</t>
 
Buna tuturor,

Sunt nou pe forum, de cateva zile citesc articolele voastre, si incerc sa ma pun la punct cu noutatile din domeniul modelismului feroviar. Vara aceasta mi-am recuperat trenuletele Piko, care stateau in pod de 30 ani, si sper ca incurand o sa-mi extind colectia.

Gyuri
 
:( buna tuturor pasionatilor de trenuri si trenulete
sunt un copil mai mare care nu si-a definitivat copilaria intrucat parintii i-au instrainat primul PIKO JUNIOR inainte de termen.
acum recuperez....poate si cu ajutorul vostru
 
Bine v-am gasit pe toti! Ma bucur ca am gasit un astfel de forum.Prin intermediul acestui forum,am descoperit ca exista numerooatesi pasionati de trenuri sau trenulete. Fiindca vreau sa-mi construiesc o diorama,am nevoie de ajutorul vostru.Toate cele bune!
 
Buna ziua,

Numele meu este razvan, am 43 ani,sunt din bucuresti si colectionez trenulete de la 10 ani. am inceput ca toata lumea cu TT si Piko pe vremea impuscatului.
Dupa 1990 am trecut pe N in special Minitrix. am doua machete pe 9 mm, una de 1,40 x 0,9 similara lui Silvretta de la Noch si una de 1,30 x 0,75 ceva mai simpla, dar cu relief mai frumos.
de anul trecut am inceput pe HO, pt ca acum am mai mult spatiu la tara. Vreau sa construiesc o macheta HO in forma de U de 4 metri latime si 2,9 m laturile U-lui.
Am deja 4 locomotive de la Roco, HAG si TRix si vreo 20 vagoane de persoane.
mi-a placut explicatia care am gasit-o pe acest site pt constructia releifului muntos.
Sunt fericit ca existati si sper sa comunicam cat mai mult.
 
CFF Voislova

<t>Buna, sunt un membru nou. Numele meu este Oprut Petre(Pepi). As fi interesat sa aflu cat mai multe lucruri despre Caile Ferate Forestiere de la noi din tara, dar mai ales din satul meu Voislova, com. Zavoi, Jud. Caras Severin. Aici a fost o linie ingusta care lega Voislova de Rusca Montana si Ruschita, pe care se transporta minereu de fier, lemne...<br/>
As vrea sa flu cateva lucruri pt ca in viitor sa tiparesc o carte cu privire la CFF. Daca poate cineva sa ma ajute cu informatii as fi recunoscator.<br/>
Va multumesc mult<br/>
Petre Oprut</t>
 
Ai nimerit unde trebuie pentru documentare, dar pe langa documentarea electonica, cea mai buna completare a documentarii o faci la fata locului. Ii poti intreba pe batrinii zonei, poti cauta pe cineva care a lucrat la acea CFF, sau la care te intereseaza, poate gasesti ceva fotografii facute de vre-un nepot venit de la capitala, etc.