Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut prieteni,ma numesc Lucian am 38 ani sant din Bucuresti dar stau in Sinaia ,mi-am dorit de cativa ani buni sa-mi fac o diorama dar nu am avut spatiu,acum am gasit spatiu intr-un demisol ,deoarece am facut o constructie noua si am mutat sculele in demisolul casei noi :lol: si desigur scumpa mea sotie mi-a spus ca unicul loc e acolo :( si stiti vorba BARBATUL E CAPUL IAR FEMEIA E GATUL CAPUL SE MISCA DUPA GAT :D momentan am putin timp de diorama ,din nefericire am avut timp decat de citi cu postarile o sa fie cand o sa am ce sa postez ,nu imi place sa postez aiurea,e adevarat sant incepator m-am apucat decat de o luna sa fac o diorama in forma de ,4m pe 1,25m si si am decat 5 garnituri,momentan ,cu toti care am vb pe privat super baieti cel care ma indrumat cel mai mult Radu(LDH)ii multumesc foarte mult ,lui si tuturor.
 
Buna! Sunt Victor am 20 de ani si am inceput sa colecti9onez trenulete acum 3 ani cand mi-am luat un start set Piko.Apoi am mai achizitionat cateva vagoane si locomotive. Am dorit sa ma apuc de o diorama dar din cauza l;ipsei de spatiu aceasta e in asteptare( poate dupa ce termin facultatea). Deocamdata ma multumesc sa citesc forumul si sa vad ce mai apare nou in domeniu.
 
Bun venit Budy si Victor, multe garnituri si diorame ample, spatiu pe masura!
 
Bine v-am gasit !
Sunt NOU de... 23 (pe un picior), topograf, pensionar, machetist altfel, imi plac "jucariile voastre" si as vrea sa incerc. Este un domeniu interesant, in care sper, cu ajutorul vostru, sa DOVEDESC.
Va multumesc pentru intelegere.
 
bine v-am gă’sit

<t>Bun㒠ziua şi un salut pentru toat㒠lumea. Pasiunea o am de prin anii 80 şi prima locomotiv㒠este un Nohab din magazinul Victoria (cred c㒠am cumpă’rat-o prin 1980 sau 1981 cu 300 lei). Am fă’cut o dioram㒠cu 8 locomotive şi 26 vagoane. Sunt pe TT, am uitat s㒠spun. Am s㒠pun şi nişte poze. O zi bună’.</t>
 
Va salut pe toti,

O parte dintre voi ma cunoasteti de pe alte forum-uri. Numele meu este Ovidiu, sunt din Bucuresti, am 37 de ani si sunt pasionat de masini. Colectionez si construiesc machete doar la scara 1/43.
Cu ani in urma imi placea sa desenez masini si de asemenea, faceam tuning si la aceste masini desenate. Am si realizari proprii (prototipuri) dar, ocupandu-ma din ce in ce mai mult de machete, am abandonat desenul.

Iata si o poza cu mine (alaturi de sotia mea).

 
Daca tot am ajuns la mesajul cu numarul 500 ar cam fi cazul sa ma prezint si eu, ca asa e frumos nu ? (desi dupa aproape un an jumate deja cred ca lumea ma mai cunoaste, pe ici pe colo). Asa ca cu scuzele de rigoare sa ma prezint, acum in mod oficial.

Deci, sunt Alex, din Bucuresti, am 32 de ani, si daca prin copilarie nu prea am avut parte de prea multe trenulete, ca deh, nici nu prea se gaseau, lasa ca recuperez acuma (vai de bugetul meu, daca voi avea candva curajul sa fac un total cred ca ma sperii). De un an si jumatate tot iau, mai si dau, dar vad ca se cam tot aduna prin casa :p.

Dupa cum "se stie", sunt pasionat de tot ce inseamna trenuri de mare viteza (am pe acasa cam tot ce inseamna TGV si ICE, din pacate varianta hobby, ca la profi, pe langa faptul ca nu le gaseam prin romania, mai dadeam si faliment). Ar mai fi un ICE de la roco de luat, ca in rest le avem pe toate. :D

Tara pe care am ales-o este DB (deutchland uber alles :-d), ca daca cu modelele din romania nu prea se poate face mare branza (desi sper ca in cateva luni sa pot sa desfiintez aceasta ultima propozitie, ca deja sunt semne clare ca modelismul din romania este luat in serios, si apar modele din ce in ce mai multe de la noi si pentru noi), macar nemtii au ce arata. M-am oprit la epoca III a nemtilor, cel putin in ceea ce priveste vagoanele de marfa, ca la calatori daca am zis de mare viteza clar ep. V. Stiu, daca as fi adevarat modelist poate ar trebui sa ma opresc asupra unei singure epoci, dar e mult prea greu sa ma decid, si pana la urma, nu strica nimanui 2 diorame diferite (cu conditia sa gasesc si locul in care sa le fac, ca momentan parchetist scrie pe mine).

Tin sa multumesc tuturor celor de pe forum, de la care am invatat multe in timpul asta, si sper ca intr-o buna zi macar unora sa le pot intoarce serviciul, contribuind si eu cu ceva la cunostintele celorlalti, ca doar asa e frumos. Deocamdata nu pot sa-mi pun la cv decat articolul despre TGV - realitate vs. model, sper sa fi fost macar cuiva de folos pana acuma. Poate cu putin noroc si cu ceva ajutor de la alti impatimiti, sa scriu unul similar despre ICE-uri, ca si ele "e" frumoase.

In final, sa ne auzim cu bine la mesajul cu numarul o mie :D.
 
Salutare!
Sunt Adrian din Iasi si pasiunea mea sunt tramvaiele, in special Tatra, de unde si numele de utilizator. Va voi prezenta lucrarile mele, marea majoritate machete statice, lucrate manual la scara 1:50. Doar o singura macheta am lucrat-o la 1:20, tramvaiul de epoca din Iasi, macheta care sta linistita in biroul directorului RATP Iasi.
Unii dintre voi imi cunosc lucrarile de pe TramClub Romania.
Numai bine de la Iasi!