pisicile fac parte din modelismul feroviar?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
felippe a spus:
Nu tensiunea este marea problema in cazul electrocutarilor, ci curentul.


La o tensiune inalta e pericol de electrocutare, nu la amperaj (intensitate) mare. Incearca 1kV la 0,25A sau 25V la 1000A. Care crezi ca te trimite la Sf Petru? :skul: :skul: :skul: :fluierat:
 
la serviciu,imi iau o buna portie de socuri electrice de cca. 25 V cu 100-300 Amperi...o gadilatura mica,o injuratura si trece :p deci...de acord cu obiwan si cei 1kV,insa chiar la Sf. Petru ne-o trimite? :evil:
 
Am si eu o pisicutza frumusica pe nume CLEO. Nu "ataca" trenulete ci autobuze. :D Sper sa nu ma dati afara, deoarece eu nu am trenulete dar am pisicuta. :p





 
Ce autobuze DAC? :D Se comfisca! :lol: Nu de lata dar nici 1:1 nu prea mai vedem, macar sa salvam un 1:43. Apropo ar trebui sa iei o pisica mare, ca esti la o scara mare :D
 
ERA... ca acum este ditamai matza. A inceput (de ceva vreme), sa atenteze la geamurile machetelor, pe care le zgaraie... :D
 
obiwan a spus:
felippe a spus:
Nu tensiunea este marea problema in cazul electrocutarilor, ci curentul.


La o tensiune inalta e pericol de electrocutare, nu la amperaj (intensitate) mare. Incearca 1kV la 0,25A sau 25V la 1000A. Care crezi ca te trimite la Sf Petru? :skul: :skul: :skul: :fluierat:

Acum nu stiu ce rezistenta are matza dar omul are in jur de 50,000 ohms

Asta inseamna ca la 1 kV ne va strabate un curent de aprox. 20 mA. Iti garantez ca acest curent nu te omoara... :lol:
 
felippe,

la 1kv,la 110 kv,curentii sunt mici,pentru a evita pierderile in liniile de transport,de fapt asta e logica ridicarii tensiunii,amperaje mici la tensiuni mari si in statiile de transformare in joasa tensiune si amperaje mai mari aceste pierderi sunt insesizabile.
cand o fiinta umana este atinsa de fulger,se face referinta la voltaj (un 10 la puterea 10 sau mai mare-adica milioane de volti,amperajul este insignifiant)...pe capotele LDH-urilor avizul este despre voltaj(27 mii)...amperajul iarasi este ignorat...
 
off....haideti sa lamurim ceva! curentul este cel care ne omoara! daca ne strabate un curent mai mare decat nu stiu cati miliamperi (undeva intre 20 si 40 parca), atunci apare stopul cardiac si ne revedem stramosii.

si acum incepe discutia: ce treaba are tensiunea? pai daca rezistenta electrica a omului e constanta (si iar nu stiu cat e), si aplicam o varianta a legii lui Ohm, atunci I=U/R, sau altfel spus curentul care te parcurge este egal cu tensiunea la care te electrocutezi impartita la rezistenta electrica a organismului tau. cum am stabilit ca rezistenta este constanta, atunci se observa clar: cu cat tensiunea e mai mare, cu atat curentul e mai mare. Din cate stiu tensiunea safe sub care garantat nu mori (scapi cu doar cu tremurici) e 50 volti curent continuu.


Atunci de ce nu murim cand ne curentam la tensiuni mai mari? poi pentru ca nu facem scurt cu intregul corp intre faza si nulul traseului (sau + si -, dupa caz), ci intre faza si pamant, moment in care intervine izolatia (talpile de plastic/cauciuc ale incaltarilor), deci practic rezistenta "circuitului" e mult mai mare implicit curentul care strabate corpul e mai mic decat daca ai fi descaltat. exemplu: aia de lucreaza la intretinerea stalpilor de inalta tensiune "pe viu". daca apare o problema in izolatie.......... :skul:

Ce e cu traznetul? pai traznetul e energie electrostatica, si majoritatea descarcarii se face prin hainele ude de pe tine, moment in care ai sanse sa scapi doar cu arsuri (se mai poate discuta juma de pagina de ce, dar exista google). problema e daca apuca sa te strabata o parte din curent.

de ce nu se moare la 25 volti si cateva mii de amperi :confused: . pai cand te electrocutezi, nu trece toata tensiunea SI curentul prin tine. curentul ar trece DOAR daca cumva te-ai inseria cu circuitul. asa, pur si simplu se aplica a doua lege a lui Kirchoff si practic se deschide prin organism o cale de curent egala cu U/R aka 25 volti / rezistenta omului. tocmai ce spuneam mai sus, sun 25 de volti e safe. altceva e daca te inseriezi in circuit, moment in care organismul va fi strabatut de cele cateva mii de amperi si decesul e garantat. credeti pe cuvant si nu incercati pe pielea voastra!
 
Pai de aceea e masina cel mai sigur loc in caz de furtuna daca esti pe camp ca o strabate si la tine nu ajunge nici un pic de curent :D
Propun niste cizmulite care sa asigure izolatia la viitoarele sedinte foto la pisici sau inchiderea alimentarii la sedintele foto :lol:
 
Acesta este inginerul sef din Cornetu. Nu e pisica, si in consecinta scoate limba la acestea :D

 
apropo de arcuri electrice.. ati vazut cand e ceata sau umiditate mare cum se formeaza un mic arc electric peste izolatorii de catenara catre stalp? se aude un bazait caracteristic si noaptea se vede ca un firicel mic albastrui, destul de slab luminos.
 
Am observat ca acel bazait se produce si in zona izolatorilor dintre doua sectiuni de alimentare. adica izolatorii de pe firul de alimentare. Este destul de puternic bazaitul produs.

Apropo de curentul admis de corupul uman el este dat la 30 de mA. Se spune ca daca esti indragostit rezistenta corpului scade. Daca mergeti in magazinele de specialitate se pot observa sigurante dimensionate pentru acest curent, special pentru a proteja corpul uman la atingerile accidentale ale fazei la prize sau lumini. Teoria spune ca daca atingi faza si inchizi circuitul prin corpul tau, siguranta te protejeaza. Am testat la facultate si chiar functioneaza. Insa nu am folosit rezistente umane si nici nu vreau sa incerc pe pielea mea sigurantele acestea oricata incredere as avea... :lol:
 
in practica pt protejarea retelei electrice de uz casnic ...
pe panoul cu singurante dupa intrerupatoare si sigurantele (automate) principale sau de intrare a retelei se pune un releu de scurgere...
acesta are rolul de a intrerupe curentul pe tot parcursul panoului, deci si a retelei de uz casnic si are o valoare maxima de 40 mA. cade releul si gata...nu ai treaba cu curentul...chiar daca bagi mina in priza!!!