Diorama la N pe segmente a lui Sogard

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Intre timp ultimul modul prezentat in posturile anterioare si-a luat locul de onoare sub geam el fiind legat de celalalte module.

Podul de balsa nu era bine dimensionat pe latime, asa ca el a fost inlocuit cu o un altul realizat din plexiglass, cu detalii aplicate si gravura pe masura.



Mai sunt multe piese de adaugat, trebuie realizata cumva si partea de dedesubt a podului, adica arcadele despre care inca nu stiu daca au sau nu si ele imitatie de piatra. Daca o au, nu e bine pentru ca lucrez cu buget minim, adica 0... :|

o poza cu tot podul




O vedere cu modulul si podul montat provizoriu



O ultima poza cu vederea de ansamblu a modulului de colt, iar in dreapta se observa noul modul atasat. Si poate pe undeva pe jos pe sub scule se observa si arcadele de caramida aparena ce trebuie aplicate la pod.



Pana la noi poze si lucrari va doresc numai bine si spor maxim de lucru. :)
 
Mesieur le Graveur, riscant de precis podul! Trebuie sa-l amortizezi bine fonic, sigur are tendinta de amplificare zgomot. is curios cum va arata podul la final. :confused:
 
Nu am testat inca sa vad daca face galagie , oricum l-am proiectat cu 2mm mai jos astfel incat intre linie si pot sa pot pune pluta de 2mm. Ca si structura este foarte rigit fiindca am folosit plexi de 2mm pentru laterale iar intre acestea am montat plexi de 4mm.

Asa cum spuneam, mai este foarte mult de lucru la pod si la modul - module. Trebuie sa montez pluta peste tot. ;) Fiindca pe unul din module am uitat sa montez pluta, dupa ce am pus terasamentul m-am inchinat si m-am minunat cat de mult poate sa amplifice zgomotul intreaga structura. Si culmea amplificarea sunetelor vine de la relief care este facut cu fase medicinale si servetele "muiate" in aracet... :|
 
Pai se explica super logic:
orice volum delimitat de pereti rigizi e chitara rece in toata regula. daca dai un bobarnac pe catenara, ai un ''La" curat, diapazon. trebuie atent taiata zona audio

Ai subliniat ''servetele muiate'' ,
. Oare pot fi si muielite :D
aia la vama le mai au p'astea cu vaMUITU', 'ar mama lor ca fac copii idioti!

Sper sa n-am suprize-suprize (minus R) pe modulele mele, tinand cont de tehnologia fractura falsa cu gips. :x
 
Iti doresc sa nu ai necaz mare Obi, dar pentru siguranta ti-as recomanda sa pui pluta. Eu unul azi ma duc la cumparaturi pentru ca daca ma apuc si pun liniile nu le mai scot niciodata si asa am destul de reparat , asa ca prefer sa muncesc in plus acuma :( .
 
Ei bine dragi colegi pasionati uite ca se mai lasa ceva chef de munca asupra mea... ocazie de care am profitat si m-am intors putin la primul modul. Gara:

In fata depoului am montat cateva treceri peste linie , am pus si terasament:





Placile de lemn din kit-ul de la Kibri au ajuns pana in laterala canalului de acces sub locomotive. Le-am lipit cu hot-glue.

In zona unor macaze am montat si canale de cabluri respectiv cutiile asa ziselor actionari ale macazelor.





Dup[a montare a urmat evident vopsirea acestora





Dalele sunt taiate din plexiglass de 2mm iar cutiile de langa macaze sunt facute din plastic transparent de 0.5 cu cutterul.

Dupa uscare am pus balast in jurul macazului. Inca nu stiu ce sa fac cu zona de sub acele sale pentru ca imi este foarte teama sa nu ingreunez miscarea lor cu patrunderea inevitabila a aracetului.. ma mai gandesc ce o sa fac.



O vedere de ansamblu



Nu am avut mult timp sa lucrez, decat o ora sau doua in fiecare seara.
 
Am lipit paralel cu liniile din gara sipci de pin de 5mm peste care am pus balsa de 1mm, asa au rezultat peroanele garii.







La iesirea din gara dupa cum stiti am montat o intersectie cu patru macaze. Deoarece macazele le-am achizitionat cu tot cu actionari, acestea le-am montat sub macaze. Problema este ca nu pot sa pun balast peste ele pentru ca aracetul ar bloca definitiv electromagnetii. Deocamdata nu stiu ce sa fac acolo pentru a nu patrunde lipici.... :(

Am pus balast pe unde am mai putut:



In perimetrul unde balastul este montat departe de sina voi pune un turn de control. Peroanele le-am vopsit cu vopsea de la Revell, este un gri mat daca nu ma insel 43.

Am pus un pic de vegetatie pe langa un macaz sa vad ce iese.. sincer nu prea ma pricep deci daca aveti vreun sfat pentru mine sunt numai ochi. :)





Peroanele vor avea borduri una alba una gri... acestea le-am vopsit de test cu o pensula foarte subtire si cu tempera. Rosturile au iesit foarte bine la trasearea liniilor cu un creion de 0.5

Iar in final o poza generala cu gara:



Imi pare rau pentru calitatea proasta a pozelor.. se pare ca stau prost cu cheful de reglat focalizari ,diafragme, expuneri, lumini etc...

Spor la treaba tuturor!
 
iti spusei si dincolo....pune hartie intre macaze si blat astfel incat sa acopere decupajul si aplica terasament peste :)
 
Un bun prieten m-a ajuat zilele trecute cu niste tego , din e filmat si trebuie sa il revopsesc. Cred ca o sa aleg o nuanta de maron inchis.

poze:

cutia



pe spate avem placaj de 9mm iar lateralele sunt de 7mm

rafturile taiate:



rafturile sunt tot de 7mm

acum rafturile montate:



Si un test de rezistenta... :D



Dupa vopsire o sa ii aplic o usa de plexiglass cu balamale si maner.

Spor la treaba.

PS: Andrei cred ca ma injura ca nu i-am terminat de reparat automotorul :D Nu te supara !
 
foarte marpha :D si eu vreau sa imi fac asa ceva :confused: ...cu sina montata pe rafturi sin in interiorul sinei
HO merge si o sina N
 
Nu merita sa iti pui sina in vitrina. Poti face un mic truc, montand doua bucati de placaj subtire de 2mm la distanta de 16mm sau 9mm dupa caz. Le pipesti pe raft dupa care le vopsesti astfel incat nu se vor vedea. Stiu ca am vazut la nemti alte nebunii isi frezau doua canale de-a lungul raftului .. tot asa la distanta potrivita 16mm sau 9mm...spor.
 
In jurul depoului m-am hotarat sa pun placi de beton din .. balsa. :lol: Momentan arata ca o tabla de sah... sper ca dupa o vopsea sa iasa mai real.





 
Te-ai chinuit ceva cu patratelele acelea, banuiesc ca le-ai dispus asa ca sa scoti in evidenta ca sunt placi turnate/puse una cate una? Dupa vopsire poate ar merge ceva fire de iarba bagate pe ici pe colo, pe la rosturile dintre placi, ca suntem in Romania unde ploua mult si nu avem oameni la intretinere :D
 
:D :D Clar, la firele de iarba mi-a stat gandul din prima. Deaia am pus bucata cu bucata ca sa iasa rosturile in evidenta. :D Ma gandesc si la ceva borduri neregulate si mancate tot asa de ploaie... mare mea problema este legata de gardurile cu care vreau sa inconjor curtea. De unde , cat, cum ? Idei ceva ?
 
http://www.trennet.ro/produs/3240 eu unu as pune gard din acesta...dar in loc de sarma ghimpata...eu ma gandeam la mn sa pun plasa de tantari vopsita cu alb...ceva gen gardurile de la armata :D
 
Mi-a placut foarte mult gardul de la Grivita. In partea de jos parca e facut cu ciment iar partea de sus este metalica cu profile patrate daca nu ma insel, dispuse perpendicular pe baza.
 
pune o poza sa vedem ce si cum e treaba cu gardul de la Grivita si apoi despicam firul in 7 sa gasim materialele potrivite :D