Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@lok
Multumesc ,vor mai urma si altele sper in cursul zilei de astazi (trebuiesc lipite unele constructii) :D
 
BR218 cu garnitura de vagoane de calatori Balt Orient Expres si unele noutati la capitolul vagoane :D
IMG_0942.jpg

IMG_0944.jpg

IMG_0945.jpg

IMG_0946.jpg

IMG_0948.jpg

IMG_0947.jpg

IMG_0955.jpg

IMG_0954.jpg

IMG_0831-1.jpg

IMG_0828.jpg

IMG_0825.jpg

IMG_0823.jpg

IMG_0821.jpg
 
@LDH
Pai ce stii tu si eu nu stiu legat de BR218 ?Are COObra vre-un gind necurat? :twisted:
Intradevar frumoase achizitii dar cireasa de pe tort va urma ceva mai pe seara :twisted:
 
Pai sa speram ca dupa ce vine de la COObra de la tuning poate se gaseste cineva sa-i faca o revizie si sa o puna pe picioare :D
 
@Rally
De KIBRI ,daca ai stii de cind o asteptam cred ca din decembrie anul trecut :roll: :roll: a fost comandata
@Dorin
Sunt superbe ,nu am cuvinte sa le descriu ,pur si simplu sunt super lucrate :D
 
La gara noastra a mai sosit statia de sablare pentru aburoase iar la triajul de vagoane de marfa a sosit o platforma cu tarusi si incarcatura :D
IMG_1100.jpg

IMG_1099.jpg

IMG_1101.jpg

IMG_1102.jpg

IMG_1103.jpg

IMG_1104.jpg

IMG_1106.jpg

IMG_1109.jpg

IMG_1110.jpg

IMG_1112.jpg

IMG_1113.jpg

IMG_1114.jpg

IMG_1115.jpg
 
Frumoasa statia aia, dar ce e aia sablare la locomotive? (eu stiam ca e ceva tratament superficial cu improscare cu nisip a suprafetelor metalice)

Aditu
 
@aditu
Este folosita statia pentru a baga nisip in rezervorul de nisip al locomotivei care se afla cam pe la mijlocul cazanului deasupra acestuia iar prin tevi se trimite nisip la rotile motoare cele actionate de biele pentru a imprastia nisip pe linie atunci cind aburoasa pleaca de pe loc sa nu patineze :D
 
Pai in poza de pe cutie este cum am pus-o eu ,dar cred ca mai bine lada de nisip va sta intr-o parte la iesirea din remiza :D
IMG_1116.jpg

Asa este in poza pe cutie
 
Salutare baieti si pe noul forum ,pina simbata cind sunt programate noile constructii la montaj si noile vagoane la deja traditionalele poze (intr-un nou decor ,sper mai de calitate )pot sa va spun ca garnitura Balt Orient Expres a mai primit un vagon este vorba de vagonul cuseta Mav si asteptam de la atelierele de tuning COObra locomotiva BR 218 ce o va trage (garnitura amintita mai sus),au mai venit si primele vagoane ep. II de calatori pe osii :D ceva gondole pe boghiuri ep.III ,mai asteptam o cisterna pe boghiuri bineinteles ep. III ,la capitolul omuleti am populat cam tot ce se putea popula la constructiile existente dar avem omuleti si elemente de decor (butoaie ,paleti ,etc)pentru depozite si rampa de marfa ,deci intr-un cuvint sa achizitionat cam ce era programat pentru aceasta perioada dar lista ramine deschisa .
P.S. Poate vi se va parea ciudat sau morbid dar am achizitionat recent de la noch cele doua cimitire in vederea realizarii unui cimitir memorial militar ,sper ca va iesi ceva daca se poate spune si asa dar toate la timpul lor