Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
sunt cu ochii pe tine :D ....ce va iesi pana la urma?linie dubla..simpla?da-ne si noua un indiciu :p
 
As vrea sa stiu si eu cum va arata viitorul "santier". Nu am facut pana acum nicio schita, ce vreau sigur e sa am line dubla, exact cum am plecat la drum acum 3 ani, sa pot sa invart tot timpul 2 garnituri fara sa am grija lor.

Daca am sa merg in continuare pe placa standard de OSB (2.5mx1.25m) o sa am o varianta inbunatatita a vechiului traseu, as mai putea "lipi" la lungime inca 1m. Daca imi fac in forma de L pe langa perete trebuie sa ma gandesc la ceva. As opta pentru ultima varianta. As avea la dispozitie 3mx2.2m. Si mai am o varianta, reproducerea unei statii din Romania dupa niste planuri. Multe idei, trebuie sa aleg cu grija.

Cand am sa ma hotarasc am sa va anunt, asa, dupa ce se va topi zapada. Aaaaa, vreu neaparat si Faller Car System.

Degeaba nu o sa stau, am un proiect in derulare. Daca ati sti cum ma mananca degetele.....
 
am vazut ca tu ai integrat bine turnanta aceea in diorama ta. spune-mi si mie cum ai prins sina pe placa turnanta si cum ai facut egalizarea nivelului cu sinele din jurul turnantei, in cazul tau cele 2 sine...
 
scuze ca ma bag in discutie, iti raspund eu , si eu am montat turnanta respectiva. se lipesc traversele cu adeziv pe turnanta, citiva stropi de picatura rezolva problema, iar egalizarea sinelor din jurul ei se face cu niste placute de plastic , placute care vin in kit. spor!

salutare si respect! Ginel
 
Ma scuzi Dorin ca raspunnd asa tarziu.

Am lipit sina pe placa cu un adeziv universal de la Bison.
Cum sina cu tot cu terasamentul de la Noch era mai inalta decat sina de pe placa am scos o bucata de 15 cm din teresament inainte de a ajunge in placa, prin testare am gasit o bucata de plastic care pusa sub sina imi aducea sina la acelasi nivel cu sina de pe placa. La urma acei 15 cm numai de sina au fost acoperiti cu formula magica apa aracet si pietris. Din pacate nu pot sa iti arat poze, nu am tinut mult timp placa. A disparut imediat de la mine.

Acum, de bine ce am stricat tot ce aveam, am luat munca de la capat la Brasov. Cu cate ceva din materiale pe care le aveam am facut 2 module pentru expozitia de la Brasov. Dimensiune modul 1000x600mm.



 
lupule, te-ai imbatat prea devreme :D

pe astea nu le demonteaza, ca de aceea a facut module... cev imi spune ca o sa vada multe expozitii de acum incolo... 8)
 
abia sunt facute, e prea devreme sa ma gandesc la stricat. mai am putin de treaba la ele, cum expozitia batea la usa nu toate sunt ok pe acolo.
 
Salut,

cate ceva din cadrele filmate de cei de la protv. La cateva zile dupa reprtaj am demontat si am mutat la Brasov aproape tot pentru constructia modulelor folosite la expozitii.

http://www.youtube.com/watch?v=x9OuUS8fbKk


Stie cineva de ce nu merge codul "Embed" ca sa apara imagine generata si nu link? Mentionez ca pe alt site nu am aceasta problema.

Iata cum e afisat codul Embed:

<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/x9OuUS8fbKk&hl=en_US&fs=1&rel=0&color1=0x006699&color2=0x54abd6"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/x9OuUS8fbKk&hl=en_US&fs=1&rel=0&color1=0x006699&color2=0x54abd6" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>
 
Nu merge embedded code pentru ca forumul Lokomotiv este setat sa nu accepte de la useri cod HTML ... (practic tag-urile HTML introduse de tine sunt filtrate si inlocuite cu entitati < > care afiseaza aceleasi simboluri < > pe ecran, insa codul HTML original este destructurat)
 
Pai atunci insemana ca mai exista un nivel de restrictii (posibil ca politica la nivel de server) care blocheaza codul HTML introdus de useri. Ca o observatie, codul embedded este destinat utilizarii de catre webmasteri si nu de catre userii obisnuiti!
 
Cateva poze de sambata si duminica, am mai bibilit putin modulele, au suferit mici stricaciuni de la atatea plimbari.

Garnitura CFR epoca IV cu lumina, am avut o dambla, sa am lumini ca in realitate. In compartimentele unde nu sunt calatori este lumina de veghe, stopurile lumineaza, la baie este lumina. Este anul 1984, vagoanele sunt noi si totul functioneaza.









Stiu ca lumineaza putin cam tare, se va rezolva problema.


Garnitura epoca II CFR:





Acceleratul 345 Iasi-Timisoara in anul 1989.Mai am nevoie de 10 vagoane pt o garnitrua autentica.




Varianta de modul scurt a rapidului "Moldova" Iasi-Bucuresti in anul 1989.
4 vagoane cl 2, 1 vagon cl 1 si un restaurant. Pentru garnitura autentica mai am nevoie de 2 vagoane de cl a 2 a si 2 vagoane de cl 1.


Un IC:







"Ister" in gara Budapesta in anul 2005. 2 vagoane dormit de la Roco, vagon cuseta Sachsennmodelle si 3 vagoane AVA 200 A.F. :



Detasata de la Bucuresti locomotiva Trix BR 96:

 
@macleod
Ramele TE sunt in plan, modelul facut de Tillig nu ma multumeste asa ca astept Rivarossi.

@danezu
o combinatie de revell 84, AGAMA RUST / acrylic matt si AGAMA - RED BROWN / email semimatt.

Am mai cumparat Humbrol - 70 - Brick Red Matt Acrylic dar nu am folosit.