Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Vizitele la Caile Ferate "La Ursu" in vederea digitalizarii (plus mici reparatii si optimizari unde este cazul) continua. Astfel, azi a sosit in acest scop o foarte simpatica locomotiva cu abur BeRe57 Roco analogica, pe care producatorul n-a apucat sa o inzestreze cu celebra interfata digitala. Tinand cont ca absenta acestei piese nu face imposibila digitalizarea, fapt demonstrat (si) de mine de atatea si atatea ori... atelierul specializat din cadrul Cailor Ferate "La Ursu" isi va relua activitatea :D
Pana atunci, uitandu-ma eu mai cu atentie la rotile locomotivei si la cheia tubulara Viha PicoFinish 265P 2.5 x 60, achizitionata acum cateva luni de la HGDan (multumesc mult! 8)), mi-a venit o idee foarte nastrusnica :idea:, pe care am aplicat-o imediat:

BeRea80 Roco din parcul meu a beneficiat si ea de acelasi tratament:

Oare... ce oi fi fost eu in stare sa fac? ;-)
 
Ultima editare de un moderator:
mpursu a spus:
Vizitele la Caile Ferate "La Ursu" in vederea digitalizarii (plus mici reparatii si optimizari unde este cazul) continua. Astfel, azi a sosit in acest scop o foarte simpatica locomotiva cu abur BeRe57 Roco analogica, pe care producatorul n-a apucat sa o inzestreze cu celebra interfata digitala. Tinand cont ca absenta acestei piese nu face imposibila digitalizarea, fapt demonstrat (si) de mine de atatea si atatea ori... atelierul specializat din cadrul Cailor Ferate "La Ursu" isi va relua activitatea :D
Pana atunci, uitandu-ma eu mai cu atentie la rotile locomotivei si la cheia tubulara Viha PicoFinish 265P 2.5 x 60, achizitionata acum cateva luni de la HGDan (multumesc mult! 8)), mi-a venit o idee foarte nastrusnica :idea:, pe care am aplicat-o imediat:

BeRea80 Roco din parcul meu a beneficiat si ea de acelasi tratament:

Oare... ce oi fi fost eu in stare sa fac? ;-)


Oare ce altceva in afara de aranjarea ca la carte a bielelor/manivelelor, o, tu, Mare Stapan al Bielelor?
 
Multumesc pentru aprecieri :D
STIU ca nu toata lumea sesizeaza unele amanunte care pentru mine sunt extrem de evidente, asa cum nici eu nu sesizez alte amanunte care pentru altii sunt extrem de evidente :fluierat: , dar tocmai acesta este farmecul comunitatii de pasionati feroviari! :aplauze:
In paralelism cu celebra zicere "pic cu pic se umple lacul", eu vin si spun "detaliu cu detaliu se face modelul perfect" 8)
 
Se cam aduna nori negri si pe deasupra Cailor Ferate "La Ursu", astfel ca un Cod Rosu de Avertizare de Furtuna este pe cale de a fi anuntat. Insa stiti si voi cum se spune, ca fiecare nor are marginea lui argintie, ca apa (vijelia) trece, dar pietrele (componentele colectiei mele) raman, ca ceea ce nu ne doboara ne face mai puternici etc.
"Vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat", spunea un ilustru tiz de-al meu din alte vremuri, Petru Rares. My point exactly.
 
A ajuns si la tine calamitatea numita guvernul Boc fara numar? Pacat, sper sa nu fie ceva grav, intre timp ateptam o macheta de 142(cu biele corecte deigur), ca ai material de unde te inspira in gara :D
 
Hai sa mai zicem niste bancuri, ca tot cica am ales noi romanii raul cel mai mic (adica pe boc).

Cum bate necazul la usa ?
boc boc boc

:D
Lasand acuma gluma la o parte, pana-i spanzura cineva de chelie, iti urez reintoarcere cat mai rapida in campul muncii ...
 
Mai era ala ca mama lui Boc zice la maternitate " Am ales raul cel mai mic" :D
Din pacate bancurile nu ne tin de foame, vorba aceea "la tati ni-i greu", ramane sa speram in primul rand ca vom fi tari pe pozitii si nu ne vom decima colectile adunate cu atatea sacrificii.
Totusi la cat de ironic si de enervant a fost ieri Base, nu cred ca are de gand sa ne lase, ba mai mult o sa fie si mai rau :( . Boc e doar cainele papagal al lui, nu putem sa-l bagam ca vinovat :D
 
Trenulismul trece prin momente grele, nefiind singurul domeniu cu dificultati. Tot sectorul economic se duce dracului, salariile vor fi mai mici, mai putine iar in final pentru multi- deloc. Singura sansa a romanilor este o revolta, autoritatile devin formale si o vor lua direct in freza. Chestia e ca nu se vor limpezi lucrurile, va dura mult pana pe coclaul autohton se va observa o fisura in belele, usorul progres mai are de asteptat. Toti cautam o iesire. Fara bani nu mai luam loko, iarba semnale sau bere. fara aceste lucruri trenulismul stagneaza.
Cum dracu' sa te trezesti voios cu fatza la soare , sa-ti sufleci manecile si sa te implici cu spor in ceea ce ti-ai propus? Vremuri apuse...

Pana se aseaza economia pe fundul prapastiei si va incerca sa se urce pe pereti, multi dintre noi vom testa tensiometre, glucometre , furci si topoare.
Apele vor spala tot ce inseamna haleala , arsitza va parjoli tot ce prinde si praful va fi stapanul absolut. Oricine ar guverna in asemenea conditii nu are cale de izbanda. Toti vor sa darame dar nu mai pot construi la loc, ruina e viitorul.
Macleod, presupunem ca pe papagalul ala care bocane in capacele borcanelor de strans taxe il storceste trenul.Scenariu: vine baroniada pesede la putere, de furat nu mai ie, rezulta ESHECE FARA SUCCESURI. Apoi antonescu cel albastru va incerca o ingalbenire brusca. rahat, nu iese nimic. Dictatura populara, aiurea. Militara? Vax cu ''v'' mare. Nu e solutie, romanii trebuie sa se trezeasca odata si sa nu mai mearga la vot sa puna sus idioti care sa conduca electoratul.Nu-mi trebuie presedinte, parlament, guvern, primarie, cred ca avem nevoie de liniste si cumpat. Deciziile vor fi luate de straini, dovedindu-se astfel ca suntem un popor de mana a doua, luat la suturi de cei mari si conservat in lumea a treia. Regalitatea ar fi o solutie, insa politrucii vor darama tot ce ar intreprinde o firma regala.
Asa ca ne ramane de trenulit prin stuf si bariere, zilele senine sunt departe. Semnalul e blocat pe rosu, aprindeti lumina verde!

Toate bune!

Nasol scenariu vad din spatiu, al vostru,

Obi cel kenobi
 
prietene OBI mare dreptate ai ,viitorul e sumbru la noi in tara,cineva iti da suturi in oua 5 ani,si il mai pui sa-ti dea inca 5 ca ne place ,nu ne plac schimbarile de acea santem in nu rahat,nu ca ceilalti facea ceva ,dar pe la democratie asa se intampla,alegi pe alcineva care poate nu-ti mai in oua ci in fund ,sau poate sa se incalte cu ciocate cu varf de fier si sa te ia la suturi la oute.
dupa parerea mea santem un neam de rahat si ne meritam soarta,nu vorbesc de toata lumea de 95%,la noi e simplu cine e smecher si arogant ala e bun are si amanta si mai si bea asta e frate e beton.
 
pt @obi si ceilalti ce cunosc!!!off topic
drept graiesti tu obi...si aici este al fel(athena-grecia).. ce nu au facut nemtii in al doilea razbel fac acum...grecia este condusa de FMI si alte din astea...si este de rahat...miine, poimiine, piine ioc, poate vin turcii in athena si multe altele...cu timpitii adusi la putere de " fratele cel mare de la apus". nimic nu ramine in picioare...
totala distrugere...
dar, asta este ...NOUA ORDINE, impusa de USA & comp. sint multe de spus, dar cine asculta?!..nimeni!!!cei ce stiu sau cunosc cit de cit realitatea, striga "DESTEAPTA-TE ROMANE!!"
sa nu ma injurati ca ma gindesc la timpurile dinainte de '90...cel putin eram linistiti, cu ce aveam sau nu aveam!!!
sa auzim de bine!!!