Seby si jucariile lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
Nu-i bine macazul din partea de sus
Linia care intra in munte nu are "timp" sa coboare si sa se racordeze iar la circuit
Pe desenul meu cele doua linii raman in munte

Pai atunci nu mai este o problema cu panta acelei linii. Nu mai cobor nici o linie si raman deasupra celorlalte. Si bine ai zis ca acolo poate sa fie o exploatare forestiera pentru ca eu chiar pe asta vreau sa merg
 
Multumesc Robert S.! Data viitoare trebuie sa deschid mai bine ochii. Am acctionat si am remediat eroarea. Asa ca planul de sus considerati-l un contraexemplu


plan2.jpg
 
si mai poti face o chestie 8)

asta asa ca sa nu dormi la noapte :twisted:

liniilr de garare care trec prin fata garii sa le pui un macaz curb ca sa le lungesti

idem si la cele doua din munte

ia mai tasteaza pe programel si vezi ce iese

tot un macaz curb poti pune imediat dupa bretea ca sa poti face o panta cat mai lina pentru calea care urca in munte

ce zici?
 
Nu prea imi plac mie macazele curbe dar nu am nimic impotriva. Dar trebuie sa te intreb ce raza are macazul curb?
 
Multumesc pentru informatie. Intr-adevar, de cam asa ceva as avea nevoie. O sa refac planul si o sa fac schimbarile
 
Am inlocuit 2 macaze normale cu macaze curbe (era sa zic "anormale") si iata ce a iesit. Parca s-au mai ordonat liniile.

plan-liniicurbe.jpg
 
am inteles domnule sef. :D
Sau pot sa mai "cracanez" liniile printr-o sina curba r3 sau r4 care sa plece din pratul stang al macazului
 
Iata cele 2 linii care se departeaza multicel una de cealalta. Acolo vor ajunge vagoanele goale si vor pleca pline. Deasemeni macazul drept din dreapta l-am coborat si inlocuit cu macaz in curba pentru a conferi pantei un grad cat mai mic de abordare.

plan-final.jpg
 
Sir yes sir! Lucrarile se vor desfasura incet, cu viteza melcului din lipsa de fonduri, dar important e ca exista vointa.
 
Proiectarile s-au terminat, s-a intocmit si caietul de sarcini dar nu s-au alocat fondurile de la bugetul local decat pentru o centrala digitala roco + lokmaus 2
Trebuie sa mai cumpar niste macaze electrice si ma apuc de treaba, dar la mine toamna = restante, asa ca nu prea am mai avut timp de trenulete :(
 
daca totul se termina repede si fara dureri ;) poate o sa dau o fuga prin Bucuresti ca si eu un pachetel care trebuie sa ajunga la tine