Spatiu mic - diorama simpla sau pe module?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
Calin_CBR a spus:
ptr. Rally

Din pacate, ai dreptate in legatura cu spatiul... :cry: .., dar o diorama tot gasesc eu unde sa o mesteresc :) . Sper ca pana in martie-aprilie sa mai aduci "Shonmuhlen". La sfatul sotiei, voi incepe cu una stas, apoi voi incerca sa imi confectionez singur o "lume" feroviara :D .

Poti incepe si cu diorame mai mici daca vrei sa iti faci "mana"

nu sunt functionale 100% sunt modulate si reprezinta un anumit sector al viitoarei diorame
cand le-ai strans pe toate (gasesti tu spatiu) le cuplezi si rezulta diorama mare
poti incepe cu ceva lejer: niste linii de garare la un depozit si o rampa
sa nu crezi ca este simplu
cu exceptia tunelelor si muntilor poti pune toate celelalte: cale ferata, macaz, cap de linie, cladiri, drumuri, bariere, platforme, semnale, vegetatie, terasament etc

pana vine Shonmuhlen te specializezi in executie

Ce zici?
 
!!!

<r><QUOTE><s>
</s>cand le-ai strans pe toate (gasesti tu spatiu) le cuplezi si rezulta diorama mare <e>
</e></QUOTE>
I-mi pare rau Dorele sa te contrazic , dar nici tu nu ai probat acest sistem de montare-demontare module , cu sina , macaze si cladiri montate.<br/>
Total incomod si o groaza de clipsuri sina distruse, mai ales daca mergi pe module de 40x40 cm. Altfel e o idee buna , pana te apuci de demontat <E>:twisted:</E> Din cei ce au diorame in lucru pe aici nimeni nu a scris daca sunt modulare si cum functioneaza aceste montari-demontari...<br/>
Pt mine si asa e bine , imping mai multe cutiute cu clipsuri si ieftine nu sunt... <E>:evil:</E> <br/>
Am auzit insa de unii ce-si rabateaza diorama la perete , sau cel mai tare si-o urca pe tavan (camera de 3 m inaltime)<br/>
rally</r>
 
@ Rally

Eu m-am referit la altceva cand am vorbit de module
Poate nu m-am facut inteles
Calin se vaita de spatiu si spunea ca isi va lua...candva...Shonmuhlen ca sa isi faca mana

Eu i-am propus ca pana isi ia Shonmuhlen sa nu stea si sa isi faca un modul semifunctional la ce dimensiuni vrea el
Am si specificat ca ar merge, pentru probe, ceva simplu: doua linii de garare, un macaz, o rampa si un depozit cu rampa

Cu ocazia asta "isi face mana" cu montajul liniilor, ierbii, terasamentului, pomilor, drumuri, cladiri si ce mai vrea el sa puna pe modul

Daca il cupleaza sau nu cu altele este altceva

Legat de clipsuri la limita modulelor NU SE PUN
Legaturile se fac direct cu fire cu mufe sau prize cu stecher sau reglete deci nu se deterioreaza nimic
Alinierea este foarte simpla - ca la mobila - tiplie (lemnisorul acela scurt si rotund - descrierea este pentru Coobra) care intra intr-o gaura de aceiasi dimensiune, mai general cam cum se cuplau liniile profil U
 
OK!

Uite ca revin cu cateva poze
nu sunt exact ce doream sa iti arat, o sa mai caut
te poti inspira si nu este neaparat obligatoriu sa faci acelasi traseu si sa respecti dimensiunile

de exemplu:

un depozit cu rampa este, in general intr-o gara mica, de lungimea a doua vagoane pe boghiuri
pui o linie pe lanaga depozit, una paralela cu ea, le legi cu unul sau doua macaze si ai o minidiorama de teste pentru peisagistica
nu iti face probleme, da frau liber imaginatiei si o sa fii uimit de cate vei inghesui pe ea

poze

M1.jpg


M2.png


M3.jpg


M4.png


M5.png


(sursa http://www.railnet.sk)

Cele pe care am spus ca le caut si le postez sunt tematice
 
Revin cu noi foto
Tot nu mi-a mers netul aseara asa ca trebuie sa ma "suportati"

Revin cu ideea de baza: nu trebuie respectate dimensiunile "microdioramelor", dimensiunile ti le stabilesti singur in functie de desenul liniilor, viitorul peisaj si "populare" cu cladiri

M6.gif


M7.gif


M8.jpg


Ai aici un exemplu de desen si de realizare practica, adica cam cum arata

M9.gif


M91.jpg


M10.jpg


M11.jpg



Cred ca sunt suficiente

Te asteptam cu desenele si startul dioramei

Vom fi "critici" inversunati :twisted:
 
Machetele mici sunt in general folosite pentru asazisele teste de material rulant si, mai ales, de indemanare in creerea peisajului.
Uite cateva surse de inspiratie:

http://www.thortrains.net/marx/microdex.html

http://members.shaw.ca/sidneymicro/

http://www.arendt.us/scrapbook/page61a/index.html

http://www.gatewaynmra.org/projectmr.htm

In general este o specialitate a americanilor.
 
Spatiu mic...

<r>Salut ! Nu stiu daca este locul potrivit....poate era mia bine la sectiunea " Despre Machete" dar am vazut k acolo "moda" este sa arate lumea dotarile <E>:D</E>.....as vrea sa fac o mini diorama pe latime ( adica sa fie cat mai mica pe latime ) imi puteti zice cea mai mica latime posibila ,si o schema ??? tot caut dar nu gasesc <E>:lol:</E> <E>:D</E> <E>:lol:</E></r>
 
Cand e vorba de trenulete , pai cea mai mica diorama ar fi un simplu cerc, asta daca ar fi sa mearga trenul continuu, dar se poate face si simpla diorama de marimea liniilor care le dispune fiecare, si in functie de "inspiratia"fiecaruia
 
Sa ai loc de intoarcere ... restul mai suprapui cu tunel sau poduri ....

Eu spre exemplu caut la Noch sa vad daca exista vreo diorama pe care sa se poata invarti mai mult de doua trenuri simultan .... 3 sau 4.

Din ce am vazut ori sunt doua circuite ovale ori unul oval si altul mai elaborat ....

Eu as vrea o garnitura sau doua garate si 3-4 trenuri care sa mearga fiecare pe ruta lui.
 
pai...nu stiu daca s-a inteles intrebarea mea....eu as vrea sa stiu cea mai mica suprafata in latime ( k in lungime am destul ) in care sa incapa un circuit cu 2 benzi.....banuiesc k exsta si sine cu mai multe grade de indoire.....decat cele standard care au ~ 94 cm in latime
 
Daca nu suferi de sindromul Mittenwald (adica sa tii musai sa ti se invarta trenurile in cerc cu un capat al trenului pe pod si celalalt in gara) poti renunta complet la bucla de intoarcere :evil: . Idei pentru asta se gasesc o gramada. Daca renunti la bucla ti se vor deschide o gramada de noi perspective. Arunca un ochi aici http://carendt.us/scrapbook/linkindex/index.html sa vezi ce fac altii in lipsa de spatiu. Multe din machetele de acolo sunt la scara H0.

Sa nu fiu inteles gresit...nu am minic impotriva buclelor, dar in conditiile pe care le-ai pus tu mai bine fara. Si eu am trecut prin aceeasi dilema si am decis ca e mai bine fara bucla. Plus ca pe R1 vei fi foarte limitat in alegerea materialului rulant.
 
Endo_ro a spus:
Dilema asta cu bucla sau fara bucla o am si eu ... Initial nu-mi placeau cerculetele ... dar parca e frumos si sa se invarta trenurile iar privitorul sa le admire. Mai ales un musafir incantat care nu prea stie sa manevreze... Ii da drumul si priveste. Asta daca il lasati sa butoneze ... :D :D :D

Pai in cazul asta cel mai simplu traseu la care poti adauga chiar si 3 macaze in gara este un traseu "fara sfarsit" adica un fel de opt.

Ceva de genul asta are Radu Sofran la N.

Foto SSi

P1050548.jpg


Poate te ajuta el cu o poza, vedere de sus, a machetei.
Este o idee extraordinara. Pana ajunge trenul iar in gara ai timp de o tuica.
 
:D Poti face un dulap la perete, rabatabil, cu alte corpuri pe langa el sa mai pui una alta, pentru trenuletele tale sau nevasta.Uite cum.Are 1900 cu 990 cm, sau merge pana la 1250 latime.



 
O scurta precizare pentru incepatori: o diorama poate sa fie intr-o singura bucata (ceea ce in titlu se cheama "diorama simpla") atunci cand intreaga suprafata a dioramei este alcatuita pe un singur suport, de exemplu o usa veche dezafectata. Acest mod de abordare al problemei pare avantajos la inceput, insa rezultatul final este un obiect greu, uneori imposibil de manevrat in interiorul unei case fara riscul de a deteriora elemente si detalii fine.

Rezolvarea acestei probleme consta in "desfacerea" dioramei respective in mai multe "blocuri" care se asambleaza cu suruburi sau alte sisteme de asamblare, devenind o singura diorama, dar odata desfacuta, se poate manipula si cara separat. Extrem de util cand e vorba de transportat diorama la o expozitie dar chiar si pentru mutarea dioramei incoace si incolo prin casa pentru curatenie etc.

Aceste blocuri se cheama (1) MODULE atunci cand racordurile dintre ele sunt standardizate in asa fel incat ele se pot cupla in mai multe moduri (cu alte cuvinte, datorita standardizarii jonctiunii se poate schimba ordinea modulelor, obtinandu-se totusi o linie continua).

Aceste blocuri se cheama (2) SEGMENTE atunci cand racordurile dintre ele permit asamblarea segmentelor respective doar intr-un singur mod, obtinandu-se o singura diorama alcatuita din mai multe segmente.

Din acest punct de vedere, intrebarea din titlu ar fi trebuit scrisa corect in felul acesta: "Diorama simpla, pe module sau pe segmente?" ;-)
 
salut. eu sunt nou pe aici si incerc sa citesc articolele introductive despre modelism feroviar pentru ca sunt destul de nou in domeniu. am si eu o intrebare totusi: unde pot gasi standardele pentru modulele de diorame ? (am spus corect ?). multam anticipat
 
Bună’!

Aici gă’seşti începutul...
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=149

Mai departe, dac㒠ră’sfoieşti forumul, vei gă’si tot mai multe ră’spunsuri.

E.