Colectie personala Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,
A sosit in colectia mea inca un EMD F3 SantaFe (freight scheme) .Modelul este un Athearn Genesis.....mai lipsesc acum inca 2 B Units in mijloc.....
 
Bineinteles ca aburoasele imi capteaza totdeauna atentia, fie ele europene sau americane 8)
Asa ca am remarcat cu bucurie ca Light Mikado are bielele corecte :aplauze:, dar si ca pe partea dreapta biela de avans si cea de conducere sunt intoarse spre inapoi :D

Cu putintica atentie se poate rezolva, luand ca model partea stanga.
M-a mirat sistemul de distributie al aburoasei Santa Fe 3934; chiar asa, cum arata locomotiva reala? Poate ca avem de-a face aici cu un alt sistem decat Waschaert-Heusinger.
 
Salut Mircea,
La aceste aburoase 2-10-2 s-au folosit distributii sistem Southern sau Baker Valve Gear ....cel putin asa scrie in hartiile care sunt la locomotiva....
Aceste aburoase Proto2000 Heritage sunt cunoscute ca fiind foarte corect realizate !
am gasit una reala ,dar eu nu prea recunosc nimic.... :D
http://www.rr-fallenflags.org/atsf/atsf-s3911afm.jpg
 
Salut,
Iata ca a intrat in colectia mea si un diesel EMD E8 Burlington Northern de la firma Kato .Modelul este la scara N !!!! :D .Dar la ultimea mea vizita la dealerul meu l-am gasit in oferta (8 euro :confused: ) .Lipseste cupla din fatza si scara laterala este putin rupta .Niste mizilicuri care am sa le remediez....dar pentru 8 euro nu l-am putut lasa acolo.... :D :D :D
 
:confused: :confused: :confused: Ceeee? Minunatia aia la 8 euro???

E o afacere super, Rudi! Felicitari! Mi-as dori si eu asa un dealer aproape de casa mea... :roll:

@ MPU: ia vezi aici cate ceva despre sistemul de distributie Baker, Souhern sau Young, concurenta americana a lui Walschaerts: http://en.wikipedia.org/wiki/Baker_valve_gear

Totusi, judecand dupa poza lui Rudi, acolo este totusi o distributie Walschaerts clasica si nu una Baker! Diferenta esentiala este legata de faptul ca Walschaerts are culisa, in vreme ce Baker are un sistem de parghii. Vezi si:

http://www.steamlocomotive.com/appliances/valvegear.php
 
Dorin,
Nu este singura pieasa cumparata la un pret frumos.....mai sunt inca cateva ,pe care am sa le prezint asa pe rand.... :D
iata pretul :
 
Locomotiva reala are sistem Walschaert sau Baker, iar macheta are sistem Southern :D
Multumesc, Victorian! :aplauze:
Walschaert
walschaerts.gif

Baker
baker.gif

Southern
southern.gif
 
Salut,
Iata ca a intrat si acest "camion" la scara On30 in colectia mea.......si acesta a fost la un pret formidabil ..... :D
 
mpursu a spus:
FOARTE simpatic si spectaculos camionul feroviar! :aplauze::aplauze::aplauze:
Imi place tare mult reproducerea axului cardanic (oare e chiar functional? :D) si decodorul DCC inclus; despre rotile cu spite ce sa mai spun... 8)
Exact asa este Mircea:cardanul este real si functional :D
 
Salut Mircea,
Cu filmuletzele inca nu le prea am :( ......dar si acest "Rail Truck" l-am cumparat in ocazia respectiva(de unde provine si micutza locomotiva E8 Kato) de la dealerul meu (acesta fiind 11 euro ....) are o hiba ceva ,deoarece merge stacadat ....trebuie sa vad care este cauza .Dar am sa-i dau si lui de cap ,cu siguranta .... :D
 
Scuze ca poluez un pic acest topic, dar cunoscand pasiunea pentru locomotive americane as dori sa stiu daca modelul EMD G16, scara H0 se mai fabrica de vreun producator si daca stie cineva daca s-ar putea face rost cumva de un asemena model. Poate pot fi ajutat. Respect
 
Locomotiva GP16( BB ), cred ca te referi, era un reko a locomotivelor GP7, GP9 si GP18 (General Purpose)mai vechi, facut numai de Seabord Coast Line, pentru a economisi costurile de cumparare a unor locomotive noi in anii '70. Ele nu au fost facute de "noi" de catre EMD, ci de catre atelierele acestei firme.
Totodata, Missouri Pacific a modificat locomotivele Alco RS11 punandu-le motoare EMD 567, si le-a redenumit GP16.

Mai pe larg poti vedea aici :

http://en.wikipedia.org/wiki/GP16

Modele de GP16, din cate stiu nu exista de-a gata, dar poti gasi atat de la Walthers Proto2000 cat si Atlas atat GP7, GP9 si GP18, care sunt o baza de plecarepentru un GP16.
 
Salut ,
Iata inca un EMD F7 care a intrat in colectia mea ....este un model Genesis .Dar acest model a fost la dealerul meu in oferta (39 euro ) de aceea va fi baza pentru un "repaint" in culorile mele preferate (Santa Fe ,Union Pacific sau Southern Pacific )
 
Salut,
Iata ca a sosit si locomotiva pe care am asteptat muuuult.... :D .Este un Veranda Gas Turbine ,modelul este produs de Athearn .Este un model foarte reusit ,comparabil cu "brass" dar la preturi mai moderate (cca 250 euro).
 
Salut ,
Erau si locomotive fara acel tender auxiliar.....dar acel tender era nevoie la distante mari .Turbina folosea la start diesel ,dupa aceea trecea automat pe pacura (Bunker C-Oil )
http://en.wikipedia.org/wiki/Union_Pacific_GTELs