Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Atat insasi locomotiva, cat si lucrarile de CFR-izare sunt excelent realizate :aplauze:
P1050350_150_1114.jpg


P1050353_150_1114.jpg


P1050335_150_1114.jpg


Daca n-am la indemana macheta 1:87 a garii din Brasov, buna-i si gara Kirchbach :D
P1050354_150_1114_gara.jpg


P1050358_150_1114_gara.jpg
 
Ultima editare de un moderator:
Deoarece aceasta locomotiva provine, ca si originalul, dintr-o BR50, ea "mosteneste" aceeasi miiiicuta greseala pe care o tot semnalez :fluierat:
P1050360_150_1114_stanga.jpg

P1050359_150_1114_dreapta.jpg


Deoarece m-am gandit ca este posibil sa remediez cu mijloace simple aceasta neatentie, Bogdan mi-a acordat OK-ul sa incerc, fapt pentru care aburoasa se afla in vizita la mine :D
Totusi... butonul metalic cu cap profilat este FOARTE bine inglobat in structura rotii motoare principale de pe stanga, deci n-am putut sa-l scot de la loc pentru a-l roti si re-monta in pozitie corecta. Asa ca, ne-dorind sa periclitez structura fina a rotii respective, am abandonat (deocamdata) aceasta operatiune.
In incheiere, iata aici o poza care incearca sa "imite" pozitia locomotivei reale 150.1114 din gara Brasov:
P1050363_150_1114.jpg

Multumesc mult, Bogdan, pentru vizita superbei aburoase 150.1114 la Caile Ferate "La Ursu"! :aplauze:
 
Ultima editare de un moderator:
Sal Mircea
Super pozele, in depoul tau chiar a fost o mare intalnire. Daca tot esti la week-end-ul de corecti, pote corectezi si pozitia la robinetul din poza P1050335. Si ca sa fiu un pic carcotas, nu crezi ca farul central este prea luminos?
Spor
 
Alta incercare de atasare a pozelor de pe Picasa :D

In stanga am focalizat pe roata motoare apropiata, iar in dreapta pe roata motoare departata, pentru a pune in evidenta piesele de metal inglobate in manivelele de plastic ale acestora, pe care vin montate bielele si buclucasele contramanivele.
Apropo: respectivele componente ale distributiei sunt numite "contramanivele", fiindca sunt montate pe capetele manivelelor de pe rotile motoare principale, de unde merg aproximativ spre centrele rotilor.
 
care desigur, au bielele corecte! :D

gondola Trix are boghiurile lucrate excelent, muuuuuuuuult peste nivelul Roco, l-am avut si eu. Cu ce o sa-l incarci?

Daca ai o sursa de vaci ieftine, da un semn ca trebuiesc si pe la Cluj, referitor la animalier.

Spor la achizitionen!
 
Cele doua boghiuri de vagoane de calatori.... nu au incaput :oops:
Adica ele nu stau asezate frumos, orizontal, dar asta numai din cauza mea fiindca n-am masurat exact latimea interioara necesara. Aveam nevoie de 31mm si nu de 30, asa cum "rotunjisem" eu :fluierat: . Totusi, cele doua boghiuri incap frumos in acest vagon Fleischmann :D