Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare tuturor!
Am intrat in acest forum pentru a-i ajuta pe modelisti si nu numai.Detin o lucrare cu multe desene,schite si planuri de locomotive din anii 40.Poate este cineva interesat.
 
Bine ai venit!

poti deschide un topic anume si daca ai posibilitatea si amabilitatea de a scana/fotografia si posta,cu siguranta se vor gasi interesati.

spor!
 
Inainte de orice, permiteti sa va urez La Multi Ani, tuturor.
Am 48 de ani si primul trenulet electric l-am primit in dar de Anul Nou, (mos Gerila era la putere, nu?) in anul 1968.
In plus un unchi era sef de manevra in statia Braila, unde ma "dadeam cu trenul"asa ca nu de putine ori am mancat papara de la mama care ma trimitea la joaca boboc si eu ma intorceam negru ca un fochist.
Iata deci, pasiunea.
La ora actuala fac machete din carton, chiar eu le concep, si atras de posibilitatea detaliilor am ales varinata de scara 1:25, preferata de multi modelisti de gen, dupa ce a fost implementata cu succes de Modelik. Vom mai vorbi la anul. Pana tunci sa auzim numai de bine!
 
Salutare si LA MULTI ANI!
Sunt atins de microbul trenuletelor de pe la 9-10 ani de cand am primit in dar un trenulet,dar nu am luat in serios pana acum aceasta pasiune a mea.A mocnit in mine pana acum si ,in sfarsit,am hotarat sa ma apuc de treaba serios.In consecinta mi-am cumparat un startset digital si sper ca in cel mai scurt timp sa ma apuc si de o diorama.
Inca o data va urez LA MULTI ANI si spor la treaba!
 
Salutare tuturor
Cu toate ca sunt inregistrat de ceva vreame si citesc si mai de mult postarile si comentariile de pe acest forum, spre rusinea mea am omis sa ma prezint,dar niciodata nu este prea tarziu :D
Ma numesc Marian Cristea,am 34 de ani,sunt de profesie jandarm, fost sportiv de performanta si ca toti membri acestui forum sunt pasionat de trenulete,diorame si tot ce tine de acestea.
Am contactat acest microb de copil dar spre dezamagirea mea(parintii neavand dispunera materiala necesara s-au ne luand in serios pasiunea mea) nu am avut nici macar un vagon in perioada copilariei.
Cum de cativa ani s-a cam terminat cu sortul de performanta am inceput sa ma ocup cu pasiunea copilariei care nu s-a stins niciodata si acum 3 ani am achizitionat primul set de trenulete si de atunci am reusit sa strang 20 de locomotive si in jur de 80 de vagoane.Tot de atunci sub indrumarea si consilierea lui Rally am costruit 4 diorame iar acum am un proiect compex pentru o diorama cam mare pentru o sufragerie de la bloc :D
Va doresc reusite in prioectele voastre si la multi ani
 
@MARIANRAHOVA bine ai venit printre noi.
Asteptam cu interes prezentarea colectiei personale.
Apropos, locuiesti prin Rahova?
 
sal ,,mmkelemen,, ,da locuiesc in rahova
si un raspuns pt. sograd_2003:cele 4 diorame au fost vandute. cum terminam de construit una o vindeam si faceam alta si mai complexa si mai mare ca dimensiune(in functie si de cum negociam spatiul liber din sufragerie cu sotia :lol: ,practic de la o dioarama la alta reusind sa castig cat mai mult loc). acum am in proiect un de 5m pe 1,20
 
Foarte interesant. Asteptam cu mare interes metode, tehnici si materiale abordate pentru lucrarile tale. Succes si spor la treaba.
 
multumesc sograd_2003, doar ce am terminat zilele acestea de construit cladirile(in jur de 40)si pana in martie cand cred ca ma apuc de diorama propriuzisa ( :D deoarece abia atunci pot scapa de mobila din sufragerie) voi iincerca sa costruiesc o cascada cu moara si apa reala care va face parte din diorama
 
buna seara ma numesc lungu grigore si sint din timisoara.am 40 de ani, si
vam gasit printr-un prieten care are trenulete, sint ceva deosebite nu credeam ca ma va prinde asa tare sper sa nu va stresez cu intrebari despre trenulete :lol: .
 
salut..ma numesc bogdan sunt din bucuresti am 22 ani si mi am redescoperit o pasiune care o aveam in primii ani din viata ---> TRENULETELE !! :D
 
Bine ati venit, Grigore si Bogdan!
Trenuletele constituie o pasiune frumoasa, care nu tine cont de varsta sau de loc.
Intrebarile si raspunsurile sunt binevenite aici, deci... cititi cu incredere paginile acestui forum, povestiti despre colectiile voastre si nu ezitati sa intrebati, fiindca in mod sigur vi se va raspunde.
Mult succes! 8)
 
Bine ati venit printre noi.
Nu ne stresati deloc cu intrebari. Mereu se va gasii cineva sa va ajute.
Si cei avansati au fost odata incepatori si ei au pus intrebari celor mai vechi.
Bafta la trenulit si asteptam prezentarea colectiilor.