Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Azi am facut o vizita la "depou" si bineinteles, m-am intors cu cateva achizitii.

Pomii, din care marul e un deliciu ( cele mai delicioase mere numai in Imperiul Lupului se gasesc :p )




Si prima cladire, o cladire pentru suflet, fiindca e bine ca mai intai sa incepem cu o rugaciune; Capela montana.





 
trecui azi intr-o fuga pe la Cocoru. speram sa gasesc lipici rewell pentru plastic.

:cry: nu am gasit.

stiu ca pe undeva, pe un topic s-au mai mentionat adrese de unde se poate achizitiona acest produs, dar a lua fiecare topic si a scotoci pe tot forumul pentru a le redescoperi...... :roll:

so, ... va rog ajutati-ma. retinusem ceva si despre magazinul bucur obor. o sa incerc si acolo.
 
Salut. E un centru Ultra Pro Computers pe Pantelimon, cam la o statie si ceva de tramvai de Bucur Obor. Au acolo si accesorii pentru modelism. Mai e magazinul revell de la intersectia Vatra Luminoasa cu Mihai Bravu.
 
Revin si eu cu o mica achizitie gasita intr-un cos cu reduceri in Cora. Este foarte nerabdator sa inceapa munca pe diorama mea, deocamdata este nevoit sa stea in concediu de odihna, insa sa speram ca nu pentru mult timp.









 
Sa-l stapanesti sanatos ! :wink: Si cum am spus si la altii: La cat mai multe ! :wink:
 
un mic ajutor cer si eu



eu am acest tip de traseu. am decis sa inlocuiesc sinele R2 cu sine R3. as vrea sa stiu daca acest lucru va produce modificari in latimea traseului. stiu ca in lungime se va mari un pic, si nu deranjeaza, dar as vrea sa stiu in latime daca afecteaza cu ceva. sau daca in loc de R3 pun R4, se intampla vreo modificare in latime?
 
mda. multumesc iksxl. cred ca ai dreptate. stau cu catalogul cu sine pe care l-am primit odata cu start-setul si acolo am cateva desene ajutatoare si incerc sa descifrez si sa calculez. daca am sa pun sine R3 va creste in latime cu circa 12 cm, cel putin asa cred ca vrea sa spuna desenele astea. daca aleg R4 creste cu 24 cm, ceea ce nu mai e multumitor pt spatiul meu. raman la R3.

acum problema este: daca am sapte sine R2 intr-o parte si tot atatea in cealalta parte, tot cu cate sapte sine R3 trebuie sa le inlocuiesc? dupa desenele de aici, asa ar parea.
 
rally, poti sa-mi dai un sfat in privinta acestei probleme? cate sine R3 imi trebuiesc ca sa inlocuiesc pe cele 14 R2?
 
!!!

<r>Macazul curb e pe curba R2 , deci acolo ai o problema, pe care ai putea sa o rezolvi cu sina flexibila, adica de la o curba mai stransa la una larga.<br/>
Dar, sina flex trebuie fixata in suruburi sau cuisoare.<br/>
Un cerc are 12 sine curbe, indiferent raza, (cu cat e raza mai mare, sina e mai lunga) la asta te ajuta raza, inmultita cu doi i-ti da latimea ovalului ...se pare, pe exterior.<br/>
Dar stiu ca ai parchetul, dar pana acum ...nimicuta... <E>:oops:</E> <br/>
Iar cu capela ... ne tii in suspans ...si nu-i frumos <E>:roll:</E> <br/>
Adicalea... nu prea e miscare pe acolo, tot proiecte si ... va urma !!!<br/>
rally</r>
 
putina rabdare. in martie se va ridica si capela. deocamdata nu stiu cum sa rezolv cu traseul asta

multumesc pentru sfaturi, rally. m-ai pus pa ganduri, dar voi rezolva. se gasesc solutii pentru toate.