Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Florinn a spus:
Salut

sunt aici manevre cate vrei (vezi clipurile din triaj). Din pacate nu se vede foarte bine faptul ca macazele se schimba (nu manual).

Da, le gasisem si eu pana la urma dupa ce am scris mesajele de mai sus... ca m-am apucat sa caut, si sa iau clipurile la rand.

Toate sunt foarte tari felicitari!

Si mersi ca mi-ai dat link-ul, oricum!
 
Salut,

imagini de la intalnirea de saptamana aceasta,

obiwan'u a venit cu cea mai noua achizitie a lui, o electrica de la piko,



Locomotiva asta exista demult pe lista mea de viitoare achizitii, dupa ce am vazut-o in aceasta schema de vopsire a mai urcat vreo 2 pozitii. Din pacate pretul este destul de piperat, asa ca mai asteapta.

 
sandy a spus:
Salutare,
Aseara am avut o intilnire foarte importanta la Club,dupa ce s-au mai potoloit putin lucrurile cu TrainFest si au ajuns toate exponatele acasa.
In esenta ,am dezbatut expozitia pe sistem "shitburger" adica:ce a fost bine-ce nu a fost bine-ce putem imbunatai pe viitor :D
O sa va expun ideile importante:
Ce a fost bine:
-a fost un eveniment la care ne-am bucurat cu totii,atit exponentii cit si publicul.
-una dintre marile bucurii a fost lansarea modelului 060 EA.Nu este o practica noua sa organizezi lansari alaturi de locomotiva reala.
Asemenea "Roll-out" se fac in strainatate de multi ani si pun si eu un exemplu din 2006 de la Piko pentru ca asta e la indemina:
http://www.piko.de/d/wir_ueber_uns/presse/Pressekonferenzen/Pressekonferenzen_2006/Roll_Out_Niedersachen_Lok_14_02_2006/Roll_Out_14_02_2006.php?navid=150
Sigur ca ar fi fost excelent sa fie prezenta "acea" locomotiva dar am facut ce am putut.
-a fost o buna mobilizare din partea pasionatilor din tara care au facut eforturi deosebite sa vina cu diorame si modele
-a fost o perioada excelenta a anului,motiv pentru care vom incerca sa facem din TrainFest o manifestare traditionala,ca si "COLECTII SI COLECTIONARI"
-a fost o locatie foarte buna si Regionala CFR Cluj s-a implicat exemplar.
-in nici un articol din presa nu s-a vorbit de bani.

Ce nu a fost bine:
-nu a fost suficienta expunerea in presa,mai ales TV
-nu au fost bani
-nu ne-am mobilizat in mod egal,din varii motive
-nu am pus destule vitrine cu exponate.

Ce putem face
-sa standardizam cit mai repede sistemul modular ca sa fim mai flexibili
-sa ne ocupam din timp de atragere de fonduri,mai ales ca acum stim cam cind se fac aceste manifestari.
-sa expunem mai eficient acest hobby in mass-media
-sa incercam sa legam lansarile de modele romanesti mai din timp de expozitii,avind in vedere ca acesta a fost un "roll-out" oarecum spontan.
-sa construim module cu specific romanesc ,care sa atraga atentia si in tara,si in afara ei.

Oricum,imi pare rau ca aseara au lipsit citiva membri care erau raciti dar sper sa ne vedem cu bine si sa ne implicam mai mult in noul an.
Orice sugestie si critica din partea comunitatii e binevenita.
Toate bune,
sandy

Salut,

o poza cu blitzu' slab de la intalnirea de ieri



Sandy a punctat foarte bine ce s-a discutat ieri.

Ne revedem la anul,
Sarbatori fericite tuturor !
 
Zici ca e de la biserica trenulista bicepscostala, ne mai lipseau naframe roz pe cap :D
Florinn, cu setarea asta ai putea face bani frumosi la penticostali :D
 
Salut,

ieri a fost una dintre cele mai importante intalniri de anul aceasta,
si anume ne-am intalnit cu niste EA-uri.

poze:





Una dintre locomotivele mele va avea mult de munca la club de acum inainte, asa ca s-a inghesuit pe raft intre celelalte muncitoare, aici se observa si cat e de impunatoare pe langa restul:



Si o poza de grup de ieri:


(nu suntem in format complet, unii au venit mai tarziu, altii cu o zi inainte)

Revin cu filmari de la probele de rulaj.
 
La atatea locomotive intr-un singur loc era bine venit sub macheta un difuzor de vreo 15 toli cu o cursa generoasa intr-o cutie maricica.. cu un amplificator de vreo 2-300 watt.. si sa da-ti drumul la un singur sunet: compresorul de aer la incarcare. felicitari, cred ca v-ati distrat de minune.
 
Salut,

poze noi de la intalnirea de ieri,

vedeta a fost DA-ul lui Sandy, adus la realitate de Ovidiu:











Felicitari si lui Sandy si lui Ovidiu.

Astazi au venit niste indivizi cu un alt DA adus la realitate de catre Alin, sa-i faca sedinta foto cica, asteptam sa vedem pozele, eu doar atata am:

 
Foarte, foarte frumoase. Cat pe ce sa ma gandesc sa-mi iau una. Dar vad in continuare imbinarea carcasei si-mi trece... Dar cine stie, poate dupa EA vine un DA cum trebuie... Speranta moare ultima.
 
Recunosc ca mi-am prelucrat doua poze cu Microsoft Photo Editor :D, dar am reusit deoarece fundalul era uniform :D :D :D
(poza a 3reia... pentru conformitate :lol:)
In concluzie, parerea mea este ca avem de-a face cu "the real thing", asa ca il felicit pe Eusebiu pentru performanta :aplauze::aplauze::aplauze: si-l intreb diiiscret cum a reusit 8)
 
Raspuns de la cunoscator:
Nu este photoshop, este criza! Este un crizat fericit. Daca stiai ca vine criza Florine nu mai munceai atat la podul ala de la intrare. :D
 
Ramanem cu o singura usa la intrare si Eporteka e fericit, incape intr-o singura poza, de la distanta.

De treci codri de arama

De departe vezi aproape

De aproape nu mai vezi :D

Chiar ma miram ce fuleu avea Eusebiu in sus pe scari, parca la club erau solutii de iesire din criza :D

Felicitari EPO, asa DA! :aplauze: