Ce mai vedem pe la CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pai a fost 335-ul (Bucuresti -Pitesti- Piatra Olt - Copsa Mica - Cluj) pina acu citiva ani, si te cam saturai de mers. Da-ti seama ca de la Satu Mare ai face aproape o zi pina la Bucuresti. Si mai sunt si vreo 3 rebrusari. 335-ul era bun pentru faptul ca aveai legatura directa cu orase precum Sibiu, Rm. Vilcea, Slatina si Pitesti. Dar daca vrei sa mergi la Bucuresti...
 
A fost pana acum cativa ani ceva de genul: un accelerat pleca din Cluj pe valea Jiului, unul pe valea Oltului si unul de la Satu Mare la Bucuresti, prin Brasov. Toate 3 plecau pe la 9-10, dar cel prin Brasov ajungea cu mult inainte, asa ca a ramas acum doar acela :D
 
323

<t>eu ma refeream numai la trenuriile de noapte pt ca este foarte multa circulatie pe Brasov Bucuresti dimineata <br/>
<br/>
iata o propunere<br/>
<br/>
<br/>
<br/>
acc 1644 parcurs normal siculeni apoi 501+500<br/>
acc 1642 parcurs normal<br/>
acc 1742 parcurs normal copsa mica 208+200+201+900 asfel se elimina trenul acc 1927<br/>
acc 1632 traseu normal teius simeria ramura tren acc 1822 de la arad si impreuna la bucuresti <br/>
r 370 parcurs normal <br/>
<br/>
<br/>
pe timp de zi se circula cu autocarul dar insa pe timp de noapte este foarte bun pt cineva care vrea sa ajunga la bucuresti in plus au si vagoane de dormit</t>
 
Nu ai cum sa deviezi un tren care a circulat atatia ani pe o anumita ruta sa-l bagi pe Valea.Oltului din mai multe motive :

- costul biletelor se mareste datorita numarului de kilometri in plus pe care trenul ai parcurge pe noul traseu sa zicem pe V.oltului.
- Timpi de parcurs vor fi mai mari pentru ca trebuie sa rebruseze , sa schimbe locomotiva.

Solutia cea mai buna pentru Valea.Prahovei pana la finalizarea lucrarilor de pe coridorul IV ar fi sa circule cu 2 trenuri la interval de 10-15 minute cum ar fi :

A 1643 Buc.Nord-Brasov-Siculeni-Sighetul.Marmatiei apoi in spatele lui la 10-13 min sa vina A 1741 Buc.Nord-Brasov-Cluj-Oradea-Satu.Mare.

A 1631 Constanta-Buc.Nord-Brasov-Cluj-Oradea apoi in spatele lui la 10-13 min sa vina A 1641 Buc.Nord-Brasov-Siceuleni-Baia.Mare = astfel un tren serveste zona SF.gheorghe-Siculeni-Deda-Baia.Mare si celalalt zona Sighisoara-Teius-Cluj.Napoca.

Pentru navetisiti Buc.Nord-Pl.Vest-Floresti.Prahova-Campina ar putea circula trenuri mai dese formate din 3-4 etajate la rang de P sau Acc.

Ar mai fi si cu 827 fostul Buc-Sibiu actualmente Buc-Brasov ar putea sa-i bage Rapidului 346 grupa de vagoane Buc.Nord-Brasov ca tot e trenul asta scurt iar pe 827 sa-l bage Buc-Sibiu prin Rosiori-Caracal-R.Vlacea-Podu.Olt. R 346 Buc.Nord-Brasov-Wien ar putea sa plece intre 15:45 - 16:15 o ora numai buna pentru calatori care il folosesc pe R 827.

In perioada iernii si a vacantei sa nu mai bage Trenuri rapide sumplimentare la anumite ore sa bage in fata sau in spatele lui 1746 Satu.Mare-Buc.Nord tren A Brasov-Buc.Nord la fel si cu 12622 Timsioara-Buc.Nord sa bage in fata lui cu 10-12 min un A bRASOV-BUC.nORD ca oricum ala de anul trecut R 11832 era full doar in week-end iar in timpul saptamanii pentru navetisti.

Solutii sunt multe dar nu se vrea. CFR prefera sa aiba trenuri care sa plece la fiecare ora la si 30 min spre Brasov care ajunge chiar si 30-90 min zilnic/tren la Brasov si invers din cauza la unele calculele pe care mai mari CFR-ului (ohoo si cati sunt ) le fac cu gandul la ziua de leafa.
 
Ce mai vede romanu' la CFR? Ca intr-o zi trenurile au acumulat 3 zile de intarziere :D

P.S. Am auzit-o la un post de stiri in trecere cand am ajuns acasa, apropo ziua inca nu e gata :lol:
 
Laser frate schema aia de vopsire, am mai vazut si prin Timisoara Nord ceva asemanator, insa era mai slaba, poligoanele erau mai mari si prin urmare combinatiile mai putine.
 
Pentru zugravii care pun polistiren pe blocurile din sectorul 1, asta se cheama design modern, ce stiti voi.
Reactia colegilor din birou: hahaha, tetris!
 
Tot al reviziei Braşov:

50_53_20_55_001_3_a12621bucn_bv_bucn_008_525.jpg
 
18.10.2009 Iasi

De la sfarsitul sezonului estival lucrurile au revenit la normal, cat de normale pot fi la CFR :-x

Dupa o perioada buna de timp observ ca au scos iarasi vagoanele 20-59 si au bagat 20-54 pe acceleratul de amiaza Iasi-Timisoara. Vagonul cuseta circula permanent de la terminarea sezonului estival.



Pe personalul Iasi-Marasesti sunt vagoanele 20-54 si 20-55
Cam de pe la inceputul verii am vazut pentru prima data compunerea respectiva.



In aceasta seara, proaspatul vagon 20-68. Am sa urmaresc zilele urmatoare sa vad pe ce tren ajunge.



Sunt pe pasarela si ce vad cand a ajuns R.661 Bucuresti-Iasi



Un vagon seria 20-50 cu calatori :!: Cum este sa platesti bilet de rapid si sa mergi cu asa vagon? De la mecanicul de pe locomotiva am aflat ca a fost aseara atasat la rapidul Iasi-Bucuresti pentru suporterii stelisti. Daca pentru aseara inteleg de ce a fost pus, astazi nu inteleg de ce au fos eliberate bilete la acest vagon.
 
pai..prin 1980 si ceva....erau vagoane de rapid si internationale.....cele mai moderne..tot pe-atunci am mers cu un 11-47 la rapidul constanta-bucuresti....asa ca...obiceiurile ramin... :lol:
 
20-50-ul ala, desi a fost ocupat de suporteri, a fost trecut in compunerea trenului... deci sistemul XSell, care da locurile de la primul vagon spre ultimul, a rezervat inatai 20-50-ul (care apare acolo simplu ca vagon cu 80 de locuri) si apoi restul (21-76, care au 84 de locuri daca nu ma insel).
 
De 20-50 pe accelerat sau pe rapid sa nu credeti ca ati scapat. In perioada sarbatorilor de iarna multe trenuri vor avea vagoane suplimentare plus alte cateva trenuri care vor circula suplimentar. Iar CFR cum are o groaza de vagoane si isi permite sa le tina pe tusa in Grivita veti avea norocul sa vedeti 20-50 , 21-80 sau 26-16 si pe rapide sau accelerate.

Saptamana trecuta am prins si eu P Marasesti-Iasi cu vagon seria 20-54.

Vad ca s-au schimbat si vagoanele lui R 661 care pana acum erau o amestecatura de 20-54 , 20-55 , 20-76 si 22-96 chiar si 20-49 odata cu 21-76. Un lucru bun insa R 827/826 Buc.Nord-Brasov-Buc.Nord continua sa aibe etajate modernizate care circula si pe Persoanale. Nu cred ca in toata Grivita nu sunt 4 vagoane 22-96 , 20-76 , 21-76 , 21-90 sau orice alt tip de vagon si pentru rapidul asta.

Pana ies 21-70-urile de la verificare sa tot mergi cu etajatul pe rapid. Nici nu ma mira de ce are 826 zilnic sub 130 calatori.

OFF-TOPIC :

Iata cate vagoane are CFR-ul din seriile urmatoare :

21-86 = 45
21-76 = 73 ->
21-70 = 11 ->
21-31 = 11 ->
20-76 = 60
20-83 = 18 ->
22-96 = 50 ->
84-96 = 7
26-16 = 109
36-16 = 38 ->
21-90 = ??
21-80 = ??

10-91 = 16 ->
10-70/90 = 13 ->
19-76 = 30
19-70 = 4
11-31 = 1 ->
30-76 = 21 ->

si exemplele pot continua , la fel si numarul vagoanelor , inca se mai modernizeaza vagoane din seriile de mai sus si nu numai.

La cate vagoane are CFR-ul toate trenurile Acc , R si Ic ar fi trebuit sa fie doatate cu vagoane civilizate cum ar fi salon sau compartiment , caldura , aer conditionat , prize , masute etc...