Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
DAN C.F.R. a spus:
Salut!
Cu aceasta diorama puteti merge la orice expozitie internationala...este de vis!!!
Intrebarea mea este, cam ce diorama o sa mai construiti la terminarea acestei diorame!?
Poate ceva mai mare?

Pana la urmatoare diorama mai este muuuult si bine. Lucrarile merg ca in perioada de criza.

Daca ar fi dupa mine as face-o de la zero, aceeasi diorama, dar cu experienta pe care o am (avem) acum. Din pacate trebuie gasit un cumparator, apoi trebuie sa ma fac iarasi stundent ca sa am timp sa lucrez la ea in ritmul in care lucram la asta la inceput :D.
 
Salut,

1. nu stiu care e raza minima, sincer nu am masurat, dar e destul sub r1 piko.
am facut incat tramvaiu sa nu se inscrie la limita ci pe aproape, deci exista o mica marja

2. pentru tramvai avem un "bulevard principal" daca pot sa zic asa, practic o strada principala. Eu am o nebunie, vreau sa vad pe anumite portiuni iarba intre sinele de tramvai, precum in tarile civilizate, si asfalt doar la intersectii.
Suprafata? tot modulul care se vede, poate putin intram si in cel invecinat, plus si modulul basculant va fi foarte putin largit in zona balamalelor.

Inca niste precizari, am bagat tramvaiu in tunel destul de mult din 3 motive:
- dispare putin aspectul de tramvai invartit pe oval
- mai castigam putin spatiu pentru case.
- am vazut tramvai in tunel in budapesta si mi-a placut :)
 
Credeam ca beneficiati de mai mult spatiu - of saptiul asta!!! - si poate mai micsorati din raza curbelor.
Poate ar fi fost mai interesant, cel putin din punctul meu de vedere, ca tramvaiul/tramvaiele sa nu mearga pe un oval si sa fie mai aproape de realitate, doua capete.
Bun, stiu ca in unele orase, a fost si cazul Bucurestiului, exista tramvaie care, asta fac, merg pe oval facand un inconjur al orasului.

Putin cam inghesuit :(
 
Salut,

inteleg ce zici, din pacate nu este spatiu :(. solutia cea mai buna pe care am gasit-o fiind partea cu tunelul. As putea pune o oprire cu timer in tunel, astfel incat sa nu apara imediat in partea opusa :).

O sa fac o poza cu tramvaiul in curba incat sa se vada cat e limita lui, o sa masor si raza de curba. Doua capete ar fi consumat mult prea mult spatiu.

Eu as fi vrut sa treaca si printr-un mic parc, dar nu este spatiu nici pentru o margine de parc. De aceea am optat pentru pus iarba intre sine, daca tot nu putem avea parc, macar sa avem verdeata pe sine.

Modul pentru orasul, asa gol, pare suficient de mare, practic are 1.6 m parca pe nu mai stiu cat :), spatiu pe care altii fac o intreaga diorama, insa cand te apuci sa pui elementele constati ca spatiul nu e deloc suficient, astfel solutia adoptata va fi, stilul de orasel inghesuit, exceptand bineinteles strada principala care va fi putin mai lata.

"Desi va fi doar o banda de circulatie pe sens, primarul e incapatanat si nu vrea sa permita traficul auto pe linia de tramvai, ar insemna sa reduca suprafata de zona verde din oras."

Nenea Sandy, trebuie sa dam un nume orasului :D
 
arata altfel acum...veti vopsi firele si veti pune semnalizarea aferenta pentru catenara,nu?

care EA?AF sau NMJ? :evil:
 
Florinn a spus:
.... cred ca niste negru le-ar face sa para mai subitiri. Vorbesc prostii?

deloc.insa...poate candva,pe aceasi diorama sau poate pe alta,vei vrea fire subtiri,cauta corzi de pian de 0,3 mm. :wink:
 
otelul se poate cositori,iar pentru usurarea procesului se decaleste acolo unde e nevoie...se incinge pana la incandescenta si apoi se lasa sa se racesca la temperatura camerei.

un alt material bun pentru catenara este firul de alama...nu stiu preturile cum sunt in tara,insa se lucreaza bine.
 
Salut,

alama sub 1mm am gasit doar afara si de lungimi mici (30-50 cm), ii drept ca poate daca mai sap posibil sa gasesc ceva, dar stiu ca am cautat destul de mult.

Stiu ca se poate cositorii otelul, am mai facut-o cand am realizat stalpii de catenara CFR insa e destula bataie de cap, si nu iasa intotdeauna.
 
eu am gasit alama de 0,4 mm intamplator,la un magazin de cercei si alte podoabe,pietricele si maruntisuri pentru facut bratari,coliere etc.am luat cu 0,5 euro metrul.din pacate,cand am vrut sa iau a doua oara..magazinul se inchisese.

tot de 0,4 mm am vazut mai demult la un magazin de bricolaje,7 euro o bobina de 10 m...

la sierra.ro nu poti face comanda?