Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si cam asa arata gara cu un tren de calatori format din sase vagoane pe boghiuri :D
La unele dintre poze ca sa nu va suciti gitul salvatile undeva la voi pe P.C. si rotiti-o pina iese cum trebuie sa vedeti :D



 
Iti trebuie gara lunga la 6 vagoane, mai ales ca sunt de pasageri. Si peroane la greu.........
Ultimul vagon nu prea sta in linie dreapta parca.
Eu am tot cu 5, tot ca ale tale si ma tot gandesc cum sa fac pt ca trenul este foarte lung. Dar asta este tot farmecul nu?
Nu imi plac garniturile formate din 2-3 vagoane.
 
Bravo nenea Silviu!

Iti iesi pasenta pana la urma si chiar cotis traseul ca prea era paralel cu caloriferul

Si bag sama ca mai este ceva loc in mijloc
Trebuie sa facem o linie pentru un tren de serviciu ca vazui pe la matale un vagon de clasa cu scarite si tare ar da bine sa fie asezat langa remiza plus ca mai ai si trenul de pompieri

Nu te umfla pre tare in pene ca abia acuma vine greul

Baga repede o hartie sub linii si traseaza schema la scara 1:1 ca poate o uiti pana-i gata blatul (nu de tort) pentru diorama

Te gandisi matale? O faci dintr-o bucata (ca oamenii de la munte) sau din module?

Ha! Ce zici?

@ iksxl

nici nu trebuie sa stea ultimul vagon pe linie dreapta
e chiar mai interesant asa

oricum urmatoarea gara a hotarat s-o faca pe curb
 
Si la capitolul noutati apare si macheta 1:87 Unimog DK "DB" :D
Mentionez ca masinuta nu are montate toate accesoriile din kit






 
iksxl a spus:
Iti trebuie gara lunga la 6 vagoane, mai ales ca sunt de pasageri. Si peroane la greu.........
Ultimul vagon nu prea sta in linie dreapta parca.
Eu am tot cu 5, tot ca ale tale si ma tot gandesc cum sa fac pt ca trenul este foarte lung. Dar asta este tot farmecul nu?
Nu imi plac garniturile formate din 2-3 vagoane.


Pai nici mie nu imi plac garniturile de calatori formate din citeva vagoane ,tocmai de aceeia m-am hotarit sa fac aceasta gara mai mare ,cam cit un modul ce ar cuprinde si traseul propriuzis si gara si tunele etc.
De aici se vor face extensii catre alte circuite ,etc.
Avantajul la aceasta gara mai mare este acela ca voi putea pune cam tot ce are o gara la capitolul constructii (remize,rampe,statii de alimentare pentru diverse tipuri de locomotive diesel sau aburoase ,turnante pentru locomotive si poate vagoane ,etc)
 
LDH a spus:
Bravo nenea Silviu!

Iti iesi pasenta pana la urma si chiar cotis traseul ca prea era paralel cu caloriferul

Si bag sama ca mai este ceva loc in mijloc
Trebuie sa facem o linie pentru un tren de serviciu ca vazui pe la matale un vagon de clasa cu scarite si tare ar da bine sa fie asezat langa remiza plus ca mai ai si trenul de pompieri

Nu te umfla pre tare in pene ca abia acuma vine greul

Baga repede o hartie sub linii si traseaza schema la scara 1:1 ca poate o uiti pana-i gata blatul (nu de tort) pentru diorama

Te gandisi matale? O faci dintr-o bucata (ca oamenii de la munte) sau din module?

Ha! Ce zici?

@ iksxl

nici nu trebuie sa stea ultimul vagon pe linie dreapta
e chiar mai interesant asa

oricum urmatoarea gara a hotarat s-o faca pe curb
S-a marcat traseul ,ne mai gindim cum o facem dintr-o bucata sau din module ,vedem ce facem si cu linia de serviciu ca poate ii gasim si ei un pic de loc dar asta dupa ce pun remiza si turnanta sa vedem ce iese .
Oricum am un proiectant de valoare asa ca nu imi fac griji de ce si cum mai punem pe acolo ,mai vedem ,mai intii sa pun remiza si turnanta ca astea sunt importante
 
Pai nu stiai asta ,deja suntem toti frati de suferinta in ale trenuletelor.
Sa ne facem un triajo-garaj de Unimogi asa ca fratii :D


P.S.Chiar nu a mai vazut numeni nici-o noutate prin pozele mele :?:
Haideti chiar asa :!: Doar pina acum citeva saptamini se batea lumea care sa apuce si pe deasupra mai este si destul de mare :twisted:
 
LDH a spus:
@ Silviu

Suferi ca nu a observat nimeni noutatile?

Am mai spus ca uneori se fac afirmatii de dragul afirmatiilor fara sa fie remarcate detaliile

Asa ca mai ai rabdare poate se gaseste cineva pana la urma

Toate cele bune
Nu am de ce sa sufar ca nu sunt copil si nici sa ma dau mare ca vezi doamne ce achizitie am facut doar stii ce ti-am spus inainte de a pune pozele cu gara ,dar asa ceva trebuie sa fie observat :!: :!: :!: tocmai de aceeia nu am prezentat la capitolul noutati pentru ca este ceva cam pe cale de disparitie de pe piata trenuletelor :(
Asta este ,stiu ca topicul meu are multe pagini dar sunt cu poze si ar trebui sa se uite lumea sa vada ce am vrut sa arat sau ce vreau sa fac ,sa-si spuna parerea ,sa dea cu pietre ,etc. ca nu ma deranjeaza
 
iksxl a spus:
Super !!!!!!! De unde le-ai luat?????
La asa vagoane merge o locomotiva la asorte!
Multumesc,pai locomotiva care le trage este BR 218 deocamdata (este plecata pentru un lifting la fata ,adica farurile vor deveni leduri :D )
Momentan ii tine locul lui BR218 sora mai mare LUDMILA :D