Scania R620 6x4 Highline scara 1:14 - TAMIYA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
gigelm5m3 a spus:
Felicitari shikanne a iesit super pana acum, ai muncit ceva la dungile negre de pe cabina. Ce "masking tape" ai folosit si de unde....as fi interesat.

Uite aici adresa precisa de unde am luat si eu!
http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=207

Puiu
 
Florinn a spus:
Salut,

arata foarte bine cabina, vopsire de calitate,
imi place si cutia cu ventilatorul, mi-ai dat o idee :).

Spor la treaba!

Salut Florin,

Multumesc inca o data pentru aprecieri.... ideea am imprumutat-o din cautarile pe net, insa prima data am incercat in balcon cu geamurile deschise larg si aproape ca m-am ametit cu vaporii de la vopsea.... nu mai spun ca vaporii s-au asezat peste tot.... dupa ce am confectionat acea cutie (pe care am schimbat-o de 4 ori in tot procesul de vopsire), a fost mult mai bine.
Pe viitor voi adapta si un burlan (ca cel pentru hotele de bucatarie) care va asigura iesirea vaporilor 100% afara.
Asa ca daca vreti sa vopsiti ceva in interior (in casa) cutia cu ventilator este excelenta.
Din pacate nu am avut o cutie mai mare pentru a putea vopsi mai multe piese odata si consumul de vopsea a fost mult mai mare fate de ceeace ma asteptam.
In ansamblu sunt destul de multumit, binenteles ca s-a mai asezat o scama caruia nu am mai avut cei face, dar a iesit bine.
Sper sa am timp sa fac ceva poze la lumina zilei, pentru ca in realitate arata mult mai bine decat in poze.
 
chickengeorge a spus:
gigelm5m3 a spus:
Felicitari shikanne a iesit super pana acum, ai muncit ceva la dungile negre de pe cabina. Ce "masking tape" ai folosit si de unde....as fi interesat.

Uite aici adresa precisa de unde am luat si eu!
http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=207

Puiu

Intr-adevar, de aici am cumparat tot ce am folosit...., banda de mascare, vopsea, lac, primer (cel care conteaza cel mai mult la aderenta vopselei).... lacul a dat aspectul final fiind in lac perlat care face vopseaua sa arate ca fiind "metalizata".
 
Am inceput asamblarea propriu-zisa.... de cand asteptam clipa asta, hehehe....

Primele probe cu cabina


Sunt destule fire si trebuiesc inghesuite in asa fel incat sa nu se vada. Cei de la TAMIYA nu prea au conceput bine "decodorul" asta, pentru ca daca alegi varianta cu sunet nu mai incape bordul si scaunele in cabina.
Trebuie sa ma gandesc cum le pot aseza....

Si aici aparatorile rotilor vopsite si montate.


Bara din fata..... Aici am avut lipsa un set de proiectoare (leduri) albe sau poate asa este kit-ul, desi pe net am vazut proiectoarele albe si galbene(ceata) montate. Eu am ales pe exterior albe si pe interior galbene.


...si poza cu luminile mai pe seara....
 
shikanne a spus:
Eu am ales pe exterior albe si pe interior galbene.


...si poza cu luminile mai pe seara....

Eu as fi ales varianta cu galben pe exterior, ca sa fie observabil "pe ceata", gabaritul si ptr sofer decorul lateral, iar albele, ca orice proiector, strict ptr fata, parerea mea!
Puiu
 
chickengeorge a spus:
shikanne a spus:
Eu am ales pe exterior albe si pe interior galbene.


...si poza cu luminile mai pe seara....

Eu as fi ales varianta cu galben pe exterior, ca sa fie observabil "pe ceata", gabaritul si ptr sofer decorul lateral, iar albele, ca orice proiector, strict ptr fata, parerea mea!
Puiu

Initial asa am vrut si eu, dar parca nu aratau bine.... acum este deja asamblata bara cu totul. Ma gandesc sa schimb ledurile galbene cu unele albe.... dar va cer parerea dupa ce va voi prezenta deseara un scurt filmulet cu luminile.
 
Si ceva care merita vazut.....ehehe, daca aveam casa, cred ca ma riscam....

http://www.youtube.com/watch?v=bivGPmycTso&feature=related
 
Nu te riscai deloc, merita, doar ca trebuia sa regadesti arcadele ca sa poti plimba copii pe remorca aia de 1(UNU) metru !! :confused:
 
Am reusit sa asamblez de proba cabina si bara. Din pacate un filmulet in interior la lumina becului nu iese bine, asa ca in week-end voi face un filmulet afara la lumina zilei.
Cateva poze cu luminile.









 
Salut Dragos.
Din ce in ce mai frumos. Culoarea se vede super. Ai pus si bordul? Se cam vad firele.
Apropo a iesit mirosul de vopsea din casa? :)
 
Sal ,
ai fi preferat o remorca cu trei osi in locul acesteia cu doua care o ai acum , la asta te referi cand spui ca nu se potriveste tractorul cu remorca ?

remorca care o ai acum se poate incarca , cu ce greutate ?
 
E prea mare distanta, chiar la scara asta intre capul tractor si semiremorca.
Distanta asta iti permite sa pui o semiremorca de transport balastru, care are in fata ei sistemul de basculare.
Si la un cap cu punte dubla pe spate, merge mai bine o semiremorca care transporta greutati mari. Ex. Seniremorca pentru agregate, pentru agabaritice.
 
Mauritius a spus:
Sal ,
ai fi preferat o remorca cu trei osi in locul acesteia cu doua care o ai acum , la asta te referi cand spui ca nu se potriveste tractorul cu remorca ?

remorca care o ai acum se poate incarca , cu ce greutate ?

Intr-adevar, am zis ca se potriveste, insa nu prea merge. Remorca banuiesc ca se poate pune vreo 4-5 kg in ea.... usile din spate sunt functionale si spatiul este folosibil la maxim.
 
Aici cateva remorci , cea pe care scrie " DEEP FREEZE DELIVERY" arata bine chiar daca este trasa de un 470 nici cea cu tevi nu arata rau dar cred ca tu esti mult mai experimentat in alegere 8)

http://www.youtube.com/watch?v=ZWygVVTQzK4&feature=related