Scania R620 6x4 Highline scara 1:14 - TAMIYA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare,

Am scos TRAXXAS SLASH-ul la rodaj.....


...si sa vedem daca e intr-adevar "WaterProof"....


....si este.... a functionat fara probleme. Pretul si-l merita din plin....
Data viitoare va fi si un filmulet....
 
B74MRV a spus:
Ai fost cu jucaria in IOR si nu ai zis nimic? :-x

Salut Razvan,
Am fost afara din Bucuresti..... aproape de munte....aer curat, macadam....SuperTare a fost. Prin IOR zilele astea....esti invitat la o liniuta :D
 
asalexx a spus:
Dar nu are probleme cu motorul daca arunca mal pe el? Are o protectie?

Salut Alex,
E chiar mal nu am avut curaj inca.... dar putina apa si apoi macadam a mers. Este "WaterProof" zic ei si au dreptate. Motorul este amplasat mai sus si este ferit, intr-un fel, de ce arunca rotile.... in apa nu are nimic. Servo-ul de directie este etansat de o garnitura si nu patrunde apa in interior, deocamdata :D ... la fel si receiver-ul.

Uite aici test, nu gluma....
 
:D
Chiar am vazut-o si in mal. Tare de tot. E ceva ce nu poate sa faca? Pana la urma si viteza are.
 
O noua pista pentru masinute, prima de acest gen din tara. Binenteles, s-au gandit si la modelistii feroviari, plantand o locomotiva in apropierea pistei.
Locatia este in spatele Palatului Copiilor.
Un lilmulet aici cu amenajarea acestei locatii.
 
O imagine de ansamblu a circuitului auto....
Fotografia este prezentata aici cu acordul proprietarului "skycam.ro"
 
In sfarsit am reusit sa inmatriculez remorca....
Fata de cum a sosit in cutie, am vopsit aparatorile rotilor, bara din spate.... :D de parca ar avea si in fata :D ....am montat kit-ul pentru semnale si stop frana.

Cam asa arata dupa revizie, inaintea inmatricularii.



si asa arata dupa inmatriculare....

 
Si cum va spuneam..... lipsa de vopsitori pentru modele. Pe unde am intrebat, pe unde am cautat...... se pare ca "vopsitul" in modelism lipseste cu desavarsire.

Asa m-am hotarat sa debutez in a vopsi modele auto, deocamdata.
Am inceput prin a construi o "camera de vopsire" ca sa zic asa..... dintr-o cutie de carton mai sanatos am decupat in asa fel incat sa pot monta un ventilator care va avea rolul de a scoate vaporii de vopsea afara.... ca deh stau la bloc si balconul e singurul loc de lucru cu vopsea la spray.

Binenteles, am incercat sa vopsesc fara aceasta cutie si am facut in balcon.... de era sa divorteze nevasta-mea de mine....
Cutia arata cam asa


Sper sa nu mai fac murdarie pe jos :D :D :D
 
ventilatorul ala era bine daca se afla in partea superioara a cutiei...si ceva mai puternic...
 
Salut Cosmin,

Vreau sa-ti spun ca este super cutia.... am incercat-o zilele trecute si acel ventilator este mai mult decat potrivit. Trage tot si arunca afara.... si miros si vapori de vopsea.
Era sigurul ventilator bun de folosit, de prin lada cu resturi folositoare vreodata....

Si dupa folosirea de cateva ori, arata cam asa....

 
Salutare tuturor,

In sfarsit, dupa multa munca, ma apropii de final....zic eu...cine stie ce mai intervine...
Am reusit sa termin de vopsit toate piesele. Incep cu cabina care este aproape gata.







Pozele sunt facute la lumina becului si cele din urma cu blitz. ceeace vedeti sclipitor este lacul perlat dat ultimul. Nu am un aparat performant, de aceea se vad asa. Promit sa revin cu poze la lumina zilei.
 
Felicitari shikanne a iesit super pana acum, ai muncit ceva la dungile negre de pe cabina. Ce "masking tape" ai folosit si de unde....as fi interesat.
 
Dupa doua luni, era si cazul sa apari cu noutati!
Dragos, felicitari ptr. calitatea vopsirii, este profi :aplauze: !
Acum poti da lectii !
Succes pe mai departe,

Puiu :lol:
 
gigelm5m3 a spus:
Felicitari shikanne a iesit super pana acum, ai muncit ceva la dungile negre de pe cabina. Ce "masking tape" ai folosit si de unde....as fi interesat.

Salut Paul,
Eheheeee..... munca multa rau si migaloasa.... binenteles sa nu credeti ca am muncit 2 luni in continuu la vopsit.....in total adunate orele, cred ca a durat vreo 2 saptamani.... Si nu a iesit asa cum as fi vrut, deh am mai dat gres prin unele locuri ca incepusem sa ma plictisesc de atata migaleala.
Banda pe care am folosit-o este tot TAMIYA de diverse dimensiuni. Daca vrei mai am ceva.... Dungile negre a fost simplu de vopsit, munca de mascare a durat vreo 3 ore, ca vopsitul a fost gata in 15 min....

Mai pe seara revin cu poze noi, sper....
 
chickengeorge a spus:
Dupa doua luni, era si cazul sa apari cu noutati!
Dragos, felicitari ptr. calitatea vopsirii, este profi :aplauze: !
Acum poti da lectii !
Succes pe mai departe,

Puiu :lol:

Salutare,
Multumesc pentru aprecieri! insa nu pot da lectii inca.... proiectul asta este rodul a multe ore de net si informatii... am ajuns pana in America Centrala cu intrebarile... si am fost indrumat corect, dovada este calitatea vopsirii.
Da, asa cum spuneam am fost prins cu job-ul... delegatii si munca pana tarziu.
Insa saptamana asta am dat gata vopsitul.... ramane sa asamblez camionul si sa trec la joaca :)

Va tin la curent cu evolutia.