Diorama H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,

Ceva noutati pt. noiembrie 2008:

Masinile sunt fabricate de Wiking, sesiunea foto a fost gazduita de Florin Vornicu la Iasi, prin amabilitatea lui prezint fotografiile de mai jos. (autor fotografii Florin Vornicu, diorama apartine fotografului :lol: )

1. Mercedes 260 D







2. Mercedes 540 K









3. Horch 850







Multumesc

Mihai
 
buna,

dupa cum ii spuneam lui Florin, sunt modele Wiking din 1978-80 la 1:82, ceea-ce le face sa para si mai masive ca in realitate, insa nu este suparator ;)

mai ales acel MB 540K cu trei faruri (cine era demnitarul de pe bancheta din spate?) imi atrage atentia... niste masini foarte frumoase! ;)
 
Salut,

Multumesc Horia, :)

Deminitarul :oops: isi va lua locul pe bancheta din spate, in functie de ce gasesc la Preiser :|

Comparand-le cu cele de la Busch am observat intr-adevar ca sunt mai mari.

Mihai
 
Salut,

Doua achizitii de Mos Nicolae:

1. Opel Blitz de la Wiking:








2. Vagon cisterna de la Liliput cod L235960, ep.II






Mihai
 
Salve,

Mos Craciun (Gerila pe vremea mea) ;-) a venit cu ceva daruri:

1. Locomotiva cu aburi G7.1 DRG, de la Piko, prin amabilitatea lui Florin Vornicu, caruia i-am facut o vizita la Iasi pe 21.12.2008 atasez cateva fotografii de pe diorama lui (fotografiile apartin lui Florin):















Mihai
 
Salve,

@ LDH nu cred ca voi indrazni o lucrrare de asa amploare :oops:

poate doar lampile le voi schimba....

I-am pus doar un decodor Lenz Gold si i-am ajustat intensitatea luminoasa la faruri: din cv 55-56 la valoarea 80

Mihai
 
Salve,

Inceputul lui 2009 marcat de:

- tentativa de construire a celui de al 2-lea tunel:



- un vagon de la Roco din setul "Set KĂźhlwagen der DRG" cod:66041





Acest vagon l-am atasat garniturii tractata de Br 55 G7:





- Locomotiva de la Bachmann China ND2:



Cateva aspecte din etapele montajului unui decodor ESU 3.0, farurile centrale xenonice le-am decuplat din mufe:


















Mihai
 
Salve,

Revin cu ceva fotografii:

Roco din setul "Set K�hlwagen der DRG" cod:66041 :



















Un vagon ep. II restaurant, fabricant Roco:







Inca 2 vagoane ep. II: FLM si PIKO:





Mihai
 
Salve,

Profitand de un drum la Iasi, i-am facut o vizita la Florin Vornicu (Gam 3), cateva fotografii cu 060DA seria 0 (de la reduceri ;-) ):















Alaturi de Diesel 060 DA , a mai fost si o masiana de burat de la Liliput:





Multumiri lui Florin pt. fotografierea si gazdurea modelelor! :)

Mihai
 
Salve,

Cu ocazia expozitiei de la Brasov, o achizitie de la Liliput:



Doua locomotive in vizita (060DA CFR albastru-alb-albastru si EC 43 CFR rosu-alb-rosu):











Proprietar 060DA si 43 EC : Dumitru Coman - Braila

O alta locomotiva in sesiunea foto :060DA usor tunata:

1. dungi negre;
2. cos inegrit;
3. boghiuri vopsite gri + murdarite;
4. placute laterale: nr. si fabricant;
5. litere CFR;
6. filtre galbene la leduri;
7. atenuare miscare balans;

Tuningul "suferit" efectuat la: www.minitechnik.ro

















Mihai
 
Frumos lucrat la DA 060! foarte subtil s-a intervenit la murdarie... Poate peste cativa ani vreo firma consacrata o sa produca si aceasta loco CFR, pana atunci trebuie sa admiram interventiile pe esec, din pacate. ma intreb cati au luat plasticul balanganitor de Tillig si cate au ramas intacte. Presupun ca putine au fost ocolite de interventii.
Dar parca era vorba de ceva diorama...?
 
Salutare,
O mica observatie apropo de DA.
Dungile,intr-adevar sint decaluri dar acolo unde ajunge la denivelari ale caroseriei,nu se muleaza pe ele.
Problema se poate rezolva folosind Mr.Surfacer sau Mr Mark Setter de la Gunze,asa cum am facut si eu aici:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4302&start=0
Rezultatul muncii mele nu a fost unul grozav,dar cu mai multa indeminare, poate iesi un lucru bun.
Spor
s
 
buna sandy,

mult mai bun ar fi MicroSol de la Microscale (cel rosu), nici un decal nu-i rezista... produsele Gunze sunt "soft" pe langa! :)
 
Bine,Horia,dar aici nu avem de-a face cu daunatori :D Si totusi un decal e un decal nu o bucata de lemn.Uneori prefer produsele mai soft pentru ca nu conduc la rezultate uluitoare din prima si nici nu cred ca trebuie.Ma rog,e o parere.
Eu o spun din ce am incercat eu si a mers bine.
Poate prea bine pentru rezultatul meu :D
s
 
Michael a spus:
Salve,

Pt. luna Mai achizitia: un turn de la Kibri:


By mblanque


By mblanque

Mihai


Vezi tu, aici macazu nu sta pre bine, pentru ca atunvi cand locomotiva vrea sa schimbe linia, nu poate pentru ca sta cu o parte din osii pe acele macazului si cu cealalta parte pe sina dreapta. Acum nu prea ai cum sa remediezi problema ca ar insemna sa dai totul jos si dupa aia nu o sa mai stii cum sa pui la loc.
 
Poate prelungi segmentul drept . Si se muta capatul de linie mai in fatza. Mai greu cu schimbarea macazului.
 
Salut,

Pe linia deservita de macazul in cauza, BR 52 a ajuns "accidental" :oops: !

Linia ese parcursa doar de un BR 80 ce face manevre de impingere a unui vagon scurt spre capatul liniei, de unde poate fi preluat de alta locomotiva si tras pe liniile alaturate :)

Mihai