Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
L-am observat pentru ca imi place si mie mult :D . Si apoi, cand esti pilot de TGV (Honda CBR), trebuie sa ai ochi buni :p :wink: . Dar stai linistit, prima data la vagoane m-am uitat.
 
Doua masinutze achizitionate azi 1:87

Masina de politie Audi A4

IMG_0030.jpg



-------------------------------

Ambulanta FORD

IMG_0026.jpg
 
Fiindca tot e Duminica si dispun de ceva timp liber am pus la nimereala de un circuit si am facut un filmuletz cu BR 55 -ul si cu HLD 77.
De daca nu are omul diorama pune sinele pe unde apuca.... :(
Las' ca poate vine si Shonmuhlen... :lol:

In prima parte este BR 55 - ul cu fum si sunete, urmat de HLD 77 fara sunet deocamdata :twisted: .
In ultima parte BR 55 cu mici detalii la partea de sunet urmat apoi de un rulaj cu cele doua locomotive.

O parere personala legata de HLD 77 -> Mi se pare o locomotiva foarte puternica, adica am observat ca urca fara probleme pantele pe care am incercat sa le fac eu, pe cand BR 55 se pare ca depune un pic mai mult efort pentru a le urca.
(Chiar zicea cineva sa facem un test cu locomotive in panta si cu vagoane dupa ele sa vedem care trage mai mult. Eu vin cu HLD 77 :twisted: )

In fine, pentru cine este interesat si are rabdare sa downloadeze iata filmuletzul (are aproape 300 MB si aprox 6 min): http://www.sendspace.com/file/01mtvv
 
Salutare!
Asta seara m-am apucat de confectionarea unui vagon cu macara.
Acesta este alcatuit dintr-un Vagon marfa Roo61 DR EpIII Piko si o macara modificata putin de la o semiremorca 1:87 cu mici daune, ceva mai veche.
Bine ca semiremorca era cu mult mai mare decat vagonul meu asa ca am luat un cutter, o pila si o surubelnita si m-am apucat de treaba :twisted:
Macaraua este fixata de vagon prin lipire cu pistolul cu batoane de plastic.
Probabil o sa mai dau o vopsea la macara in culoarea vagonului. Mai vedem...

IMG_0062.jpg



IMG_0063.jpg



IMG_0065.jpg



IMG_0064.jpg



IMG_0070.jpg



IMG_0071.jpg
 
Daca incerci sa imiti CFR-ul , iti iese de minune :twisted: , nu e o problema asa de mare , conteaza cum iti place tie , e o chestie de gusturi , vopsita in maroniu/argintiu/verdele acela industrial ,macaraua, va avea un aspect mai bun , acuma aratand ca o jucarie , eventual si la incarcatura ii faci ceva .
 
connectorxp a spus:
... , conteaza cum iti place tie , e o chestie de gusturi , vopsita in maroniu/argintiu/verdele acela industrial ,macaraua, va avea un aspect mai bun , acuma aratand ca o jucarie , eventual si la incarcatura ii faci ceva .

Si da si nu...

@Icsxl

Ai sa vezi ca pe masura ce acumulezi cunostinte despre toate minunile astea ai sa vezi cu alti ochi modelismul feroviar si vor creste pretentiile pe masura
Nu zice nimeni ca nu da bine ce ai facut mai ales daca iti place dar fa totusi un lucru pana te lamuresti exact ce vrei sa faci pe viitor
Tot ce adaugi la materialul rulant (macaraua pe vagon in cazul nostru) sa fie demontabi

Faptul ca ai vazut si astazi vagoane asemanatoare circuland la CFR nu inseamna ca sunt aceleasi
Difera anumite detalii si mai ales inscriptionarea

Ia ca exemplu locomotivele diesel de la noi
Inainte sa para companiile private CF erau toate vopsite gri cu o dunga alba
Astazi sunt vopsite in functie de dorinta operatorului
 
Acum l-am gasit :lol: ....Eram absorbit de macara si incarcaturi, si trecusem de cateva ori "peste" el, fara sa-l observ :oops:
Merci pentru urari, si felicitari tie pentru anul trecut! :wink: