Locomotive cu abur fabricate pana in anul 1910

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:shock:

Sunt grozave si exact ce-mi trebuie

Culmea! Sa gasesti la o locomotiva americana ceva ce iti trebuie la una CFR
Nu e rau. Sa vorbim cu Rally sa vedem daca poate aduce

Comparatie.jpg


Cu mici modificari la cutiile de ungere este boghiul de 142.000

Multumesc Endo ro
 
boghiurile sint de tip diamond fara frine, un tip foarte raspindit in acea perioada. inca se mai foloseste acest tip de boghiu, dar cu frina pe disc.
 
boghiu asemanator am vazut la vagonul platforma care insoteste macaraua de la mehano
 
la 30ron era la rally pe site un vagon de transportat lemne. nu m-am uitat la cutiile de unsoare, dar avea boghiuri diamond.
 
gata prieteni s-au consumat toate vechiturile? nu mai e nimc de aratat?
nu mai aveti nici un model fabricat pina in 1910???
 
avem modele epoca I o colectie intreaga Dorin :) urmand link-ul acesta:
http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1180&start=15
 
BR 42-Liliput- locomotiva pt trenuri grele militare si de marfa. A fost impreuna cu BR52 calul de bataie al "wehrmachtului"
DSCF0859.jpg

DSCF0884.jpg

BR 45-Liliput- locomotiva pt trenuri grele de marfa. A fost cea mai mare si mai puternica locomotiva cu aburi pt epoca sa.
DSCF0981.jpg

DSCF0874.jpg
 
DOUA FRUMUSETI.......... Ar fi binevenite mai multe amanunte. poate chiar si despre modelele reale.
dar vezi ca nu cred ca se incadreaza la topicul asta. cred ca au aparut dupa 1910. si nu cred ca sunt nici epoca 1 :D .
 
Vor urma mai multe date atat despre '' originale" cat si despre modelele in miniatura
Cat despre postarea in acest topic, depinde ce se intelege prin "locomtive cu abur din primele generatii" si "locomotive cu abur din celelalte generatii"
Asa ca " primelel generatii" le inteleg a fi epocile I si II, iar "celelalte generatii" cele de dupa al doilea razboi mondial adica dupa 1945.
Locomotivele mai sus prezentate sunt din epoca a II-a , mai precis epoca II-c , adica 1936-1945
 
am scris exact la inceput cind am deschis topicul ce inteleg eu prin locomotive cu abur din primele generatii si chiar am explicat si de ce vad eu lucrurile asa. dar nu-i nimic. important e ca vedem mereu locomotive interesante care ne bucura ochiul si sufletul nostru de pasionati :D
 
DORIN a spus:
am scris exact la inceput cind am deschis topicul ce inteleg eu prin locomotive cu abur din primele generatii si chiar am explicat si de ce vad eu lucrurile asa. dar nu-i nimic. important e ca vedem mereu locomotive interesante care ne bucura ochiul si sufletul nostru de pasionati :D

Ai scris dar nu ai definit exact

Modificam titlul subiectului daca-mi dai niste ani intre care sa ne incadram cu locomotivele

Valabil si pentru celalalt subiect care se aseamana atat de mult la titlu incat este foarte usor sa faci confuzie

Defineste anii si este OK
 
am definit foarte clar la inceputul topicului! la fiecare topic in parte pe care l-am propus..... si am si motivat!
dar asa cum s-a mai scris - lumea nu citeste!
 
sa fie fabricata pina in 1910, chiar daca a circulat pina in zilele noastre!
SUCCES!