Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@ LA

Ce vrei tu sa faci este foarte frumos numai ca nu merge din betisoare pentru frigarui sau carton

Nu stiu pe unde stai dar daca mergi la Mr. Bricolage de pe Mihai Bravu ai sa gasesti intr-un colt, langa sculele electrice, materiale de la Sierra: baghete de lemn de la 4x4 mm, placaj de fag, furnir si lemn de balsa

Daca treci la articolele din lemn o sa gasesti tot felul de baghete cu sectiune rectangulara si rotunda din brad mult mai usor de lucrat decat TPF (Tepuse Pentru Frigarui) sau betele de bambus

Deci...
 
multumesc LDH.

Mr Bricolage e la doua statii de mine. am sa dau o fuga si am sa caut ce mi-ai indicat.
 
Totusi nu mi-a raspuns nimeni daca e bine ceea ce vreau sa fac in privinta traseului, adica inlocuirea de pe o parte a liniilor R2 cu R3. Daca va corespunde bine cu liniile R2 din partea opusa daca in locul celor sapte linii R2 pot pune sapte R3.
:?
 
Ca sa simt si eu cum e sa stai sa improvizezi si sa muncesti pentru propria-ti diorama, iata ce m-a apucai sa fac, ca nu avui rabdare sa mai ajung prin Bricolage, dar voi ajunge.

Aceasta este doar o joaca, o incercare, sa nu stau depomana uitandu-ma cum altii creaza si eu .....




Bisericuta mea de lemn va avea hramul Braul Maicii Domnului, a carei icoana se gaseste in interior.





Din pacate, mi-as fi dorit ca zona altarului sa fie curba, dar cartonul nu mi-a permis aceasta. A ramas dreapta.







Lucrarea nu se opreste aici. Urmeaza tapetarea peretilor exteriori cu lemn, cladirea acoperisului, tapetarea turlei deasemenea cu lemn, si alte poze.
 
Si trebuie sa recunosc ca tanarul Sharky m-a inspirat grozav cu cladirile lui. Desigur, cred ca el le reuseste mai bine. Insa, ca sa-i fac reclama, munca lui va valora foarte mult, caci multa migala cere.
Asadar, cine doreste sa cumpere creatia sa, sa tina seama de asta si sa aprecieze.
 
Daca ai folosi carton mai subtire ar fi mai bine. Nici asa nu e rau dar trebuie neaparat sa acoperi cartonul cu lemnisoare.
 
Parerea mea este alta

ca sa lucrezi mai usor traseaza peretii pe o cola de hartie de desen sau ceva mai groasa
taie golurile de ferestre si usi si monteaza dupa aceea, prin, lipire peretii din lemn

incerca sa aduci la acelasi nivel partea de sus a ferestrelor, ar arata mult mai bine

si ce zice Seby este foarte bine adica poti lucra direct cu un carton mai subtire
 
Lucrarea mea inceputa ieri si terminata azi:



Desigur, acest terasament de carton e doar un antrenament. Pe diorama voi pune terasament de la rally :wink: rally stie de ce :)




 
Ai dreptate LDH. Am facut-o ca sa ma joc un pic. Eram curios sa vad daca este vreo diferenta intre a rula direct pe parchet sau pe un terasament din carton. Diferenta nu am gasit-o inca, sau nu am ascultat eu bine sunetul scos, dar mie mi s-a parut a fi acelasi.

Pe diorama insa voi pune terasament cu pietris luat de la rally, caci imi place mult mai mult.

Astept sa mai pui "invataturi" la rubrica "Pentru incepatori", aseara le-am strans pe toate intr-un document.exe plus ce mi s-a mai parut interesant din sfaturile celorlalti si am facut o carticica de vreo 33 de pagini. Astept, insa, sa o complectez.
 
lupul_alb a spus:
sa nu uit!

ce vrea sa insemne : http://www.morop.org/fr/normes/nem122_f.pdf
ca nu se deschide?

se deschide dar se deschide mai greu uneori

este vorba de profilul transversal al caii de rulare CF

nem122_f.jpg


legat de faptul ca nu ai observat diferenta de sunet intre rulajul cu linia pusa pe parchet si rulajul cu linia pusa pe carton nici nu ai sa remarci vreo diferenta

cartonul este folosit pentru a inlocui terasamentul daca are 5,5 mm grosime sau folosit pe post de suport cale de rulare la liniile in panta (dimensiunea "c" din desen inlocuind placajul, pfl-ul sau materiale lemnoase din categoria PAL si OSB
 
Azi, la intalnirea dintre virusatii machetismului si trenulitului de la Palatul copiilor ( unde noi am fost cei mai mari copii), Monica ( locomotiva mea BR 185 ) a avut o serie de intalniri, intre care mult asteptata intalnire cu Monstrul lui Silviu GG1. Ii multumesc pe aceasta cale pentru bunavointa de a-si aduce alintatul monstru pentru a-l studia mai de aproape. Chiar l-am vazut ruland putin. Tot pe aceasta cale, continui sa-l bat la cap pe Rally, amintindu-i iarasi sa nu ma uite in legatura cu GG1 al meu. Si tin sa-l anunt ca pana joi 15 februarie, ii voi face o vizita, stie el de ce :D





Monstrulache, sa ai mila si sa nu calci sub rotile-ti uriase pe acesti mai mici semeni ai tai





Si, in sfarsit, cine se recunoaste se aduna :p



Astept cu nerabdare urmatoarea intalnire. Sa ne laudam cu jucarioarele noastre si sa mai schimbam cate o idee.
Consider ca a fost o intalnire placuta si am plecat cu o lectie invatata: cu siguranta trebuie sa schimb sinele R2 cu sine R3. Ce sa-i faci?? De virusul asta nu mai scapi! :roll:
 
In locul tau as cumpara mai bine o locomotiva piko, daca nu roco sau daca chiar vrei neaparat mehano mai bine o aburoasa. Eu sunt complet nemultumit de GG1le meu si in general de produsele mehano pe care le am. GG1 tot deraieaza, la macazuri o ia printre linii, nicidecum sa mearga pe calea cea buna, sau intra putin dar sigurat deraiaza, si asta la viteze mic, la viteza mare cred ca ar zbura complet de pe sine. Pe scurt nu pot face o tura completa fara sa deraieze . Rotile de ghidaj mai tot timpul sar de pe linie....ce mai dezamagire totala. Dar in final tu alegi!
 
Poate tu ai alt fel de GG1 .
La mine nu are nici un fel de probleme ,acum depinde pe ce curbe il rulezi ,daca sunt R1 atunci nu este bine ,la R2 - R3 nu apar probleme de nici un fel .
La macaze nu am probleme de nici un fel,depinde cum rulezi tu locomotiva
@tyco