Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut!sunt Cristi din bucuresti.Am un set format dintr o locomotiva electrica si 3 vagoane de calatori,mi am achizitionat si o DA-060 si un vagon CFR.Am auzit ca in Brasov se organizeaza o expozitie de diorame,poate cineva imi spune cand este si unde mai exact.Multumesc
 
Da, patinarea inseamna si weathering. Weathering-ul este urma lasata de intemperii (ploi, noroi, in cazul masinilor utilizate in desert avem sablarea, etc). Dar patinarea inseamna si uzura data de utilizarea masinilor de catre om (spre exemplu, la tancuri, vopseaua este luata si apare otelul negru - intr-o prima faza si d-abia dupa aia rugina - in jurul capacelor, trapelor, etc). Cred ca pe aceleasi principii se poate merge si la locomotive ( spre exemplu - si-i rog pe trenulisti sa ma corecteze daca gresesc - la modelul T 12, in lateralele boilerului, la rezervoarele de apa apar doua trape. Am vazut ca pe acolo locomotiva era incarcata cu apa. Pai mie mi se pare firesc ca in jurul acelor trape sa apara ceva uzura. Nu stiu daca neaparat rugina dar vopseaua aia verde merge luata de jur imprejur si lasat sa se vada metalul).
 
Cristy a spus:
Salut!sunt Cristi din bucuresti.Am un set format dintr o locomotiva electrica si 3 vagoane de calatori,mi am achizitionat si o DA-060 si un vagon CFR.Am auzit ca in Brasov se organizeaza o expozitie de diorame,poate cineva imi spune cand este si unde mai exact.Multumesc

Salut,

toate detaliile le gasesti pe forum la rubrica "Expozitii"!
 
Salutari din Lugoj...

Desi sunt inregistrat de ceva vreme,numai acum mi-am facut vreme sa postez o prezentare. Ma numesc Dan Balica, am 25 de ani si locuiesc in Lugoj. Am terminat facultatile de Management al Firmei si Drept, iar momentan sunt avocat stagiar.
Am fost si eu atins de microbul modelismului, mai intai de cel al modelismului static (in special aero si blindate) iar mai de curand si de cel feroviar. Am inceput si eu "modelismul feroviar" la o varsta frageda cu seturile IUPS 9 Mai-Lugoj, facute cadou de catre bunicul meu cu ocazia unei zile de nastere. La momentul actual acestea se mai pastreaza, desi au cutiile ponosite, avand o valoare sentimentala foarte mare pentru mine.
In modelism sunt "specializat" in special pe blindate moderne, avioane germane din cel de-al doilea Razboi Mondial in privinta staticului, si trenuri nord-americane (cu cateva scapari DB epoca III-ce altceva) in special dupa anii '50 si pana in prezent la HO.
In incheierea acestei mici prezentari doresc sa urez tuturor modelistilor cat mai multe mile de diorama si vitrine care sa dea pe dinafara de modele...

Spor la modelit/colectionat tuturor...
 
bine ai venit pe acest forum..."frate in ale durerii"... :lol:
cam toti am inceput de la static si apoi am trecut la altceva!!!
sper sa gasesti ceea ce cauti pe aici si,cel putin pina in prezent si din experienta proprie...este un loc unde te vei simti mai bine ca la tine acasa!
 
Buna seara,
Ma numesc Andrei si sunt pasionat de acest hobby al trenuletelor electrice.Totul a inceput prin 2004 cand am primit un startset PIKO format dintr-o locomotiva BR 98 si 2 vagoane de calatori.Setul are o vechime considerabila ,de mai bine de 20 de ani, el facand parte din gama hobby.
Am descoperit site-urile cu si despre trenulete prin 2007 in urma unei cautari pe google dorind sa gasesc sine pentru setul mentionat mai sunt deoarece sinele pe care le avea se gaseau intr-o stare deplorabila si iremediabila.Asa am descoperit acest forum unde am gasit o multime de lucruri legate de trenuletele electrice care pana atunci imi erau straine drept urmare am inceput sa-mi achizitionez mai intai un set de sine PIKO profil I ceea ce mie mi s-au parut extrem de avansate fata de cele profil U,dupa aceia in urma unei consultari a forumului am ajuns la concluzia ca sistemul digital este ceva deosebit fata de cel analogic si am trecut la achizitionarea unui startset piko format din locomotiva diesel BR 218 si trei vagoane de pasageri si tot asa am continuat sa-mi maresc colectia.
Tot studiind forumul am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa ma axez pe o anumita era si am ales era III DB deoarece mi se pare foarte cuprinzatoare la toate capitolele (locomotive cu abur , diesel si electrice) asta neinsemnand ca nu imi fac cu ochiul locomotivele si vagoanele din epocile I si II.
Asa ca nu pot decat sa urez tuturor posesorilor si pasionatilor de trenulete sa detina cat mai multe modele sau dupa caz cat mai sofisticate si de ce nu si una si alta.
Va salut!
 
Salutare tuturor!
Desi multi membri ai forumului ma cunosc de doi ani de pe acest forum, de patru ani de pe vechiul forum iar colegii mei de club din Cluj-Napoca ma cunosc in persoana de trei ani, totusi , pana acum nu m-am prezentat explicit la aceasta rubrica. Ma numesc Corneliu, am aproape 32 de ani, locuiesc in Cluj-Napoca si sunt profesor ca meserie. Pasiunea pentru trenuri si trenulete am avut-o de mic copil. Primul trenulet l-am avut la varsta de 9 ani, un start set Berliner TT Bahnen , dupa cum spune si numele la scara TT. Din 2005 am inceput sa achizitionez material rulant pe H0. Sunt axat pe epoca IV si pe material rulant CFR.
Visul meu ar fi sa-mi pot contrui o diorama care sa reprezinte o gara din realitate, o gara cu vreo 9 linii unde sa pot alcatui si garnituri de marfa, sa fie si depozite de marfa, etc (asta in ciuda faptului ca vagonele mele sunt de calatori in proportie de 90%).
 
Salut tuturor
Sunt din Bucuresti, ma numesc Mihai, am 30 de ani si imi plac trenurile la scara 1/87 iar pentru inceput incerc sa imi achizitionez pentru depoul meu gol ceva modele.
Numai bine
 
Buna seara!
In primul rand felicitari tuturor pentru calitatea si cantitatea informatiilor care se gasesc pe acest forum. Urmaresc discutiile de aici de ceva vreme, dar pana acum nu m-am inregistrat.
Unii dintre cei interesati de trenurile "mari" ma cunosc sub numele de "tomi_ms" de pe forumul lui Pisti91.
Daca despre trenurile reale am invatat cate ceva, la capitolul de modelism sunt incepator. Si, fiind student intr-un domeniu foarte diferit, nu ma pricep nici la electronica. Studentia mai are un dezavantaj: nu prea am bani de trenulete.
Dar am decis sa incerc totusi, incetul cu incetul.
In copilarie am avut un start set Piko hobby pe H0, care inainte a mai trecut si prin mainile verisorilor mai mari. Apoi cand ne-am mutat, am pierdut sinele pe undeva, si n-a ramas decat locomotiva cu cele doua vagoane de calatori, si un variator de la un fost set TT al unui fost vecin :p Intre timp si locomotiva incepuse sa dea semne de oboseala (ii ieseau osiile). Si cum nu prea ma vedeam construind o diorama, si nici reparand loco cum trebuie, i-am vandut trenuletul lui Pisti91. (variatorul l-am pastrat pentru ca mai aveam niste motorase de "torturat" cu el).
Acum, cand m-am gandit sa fac totusi ceva, am stat destul de mult pe ganduri cum sa inghesui ceva pe H0 in spatiul disponibil, si cand eram pe punctul de a cumpara primele lucruri (deja l-am si stresat pe Rally cu intrebari despre o locomotiva) am zis ca decat sa am 4 bucati de sina pe care sa mearga trenul "du-te-vino", mai bine imi fac un circuit...pe N! Daca e mic, apoi mic sa fie :p :)
M-am speriat ca nu voi gasi nimic, si o sa stau luni de zile dupa comenzi, dar am gasit niste sine si o locomotiva simpatica pe stoc la hgdan si niste vagoane si alte treburi necesare (pietris, etc) la rally, cred ca luni trimit comanda (repede, sa nu dispara :p ). Ar fi fost mai simplu daca gaseam de toate la un loc, sa nu platesc doua taxe postale, dar e bine si asa, important e ca exista.
 
salut, 62-0815-1
da, exista si N; poate nu asa de variat ca HO, dar cu siguranta mai variat ca TT-ul (aici ma refer in special la oferta din Romania).

Avantajul la N este faptul ca poti face relativ multe chestii intr-un spatiu mic. Daca ai rabdare, poti sa iti construiesti o colectie frumoasa la N
 
buna, 62-0815-1 si bine ai venit!

da, avem N, si chiar si CFR pe scara N! :) arunca o privire aici:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5870

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3699

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3628

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3627

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3697

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3698

si mai ales:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5490

sper sa-ti placa ;)
 
Buna ziua tuturor,
Ma numesc Cosmin Prelipcean si n-am mai cumparat o locomotiva de ieri... Intrarea mea in lumea trenulistilor a fost deosebit de violenta - a fost nevoie practic de 1 zi pt contaminare si de alte 2 zile pentru primele achizitii consistente facute dupa ureche - la inceput pe N insa in scurt timp am descoperit si HO-ul. Treaba asta se intampla in urma cu 2 saptamani si pana in prezent am reusit sa strang ceva material rulant. Totul a inceput cu delegarea mea in vederea ahizitionarii de material feroviar pt un coleg de birou-mebru forumist activ de altfel. A fost pentru mine ca si cum ai trimite un drogat sa cumpere droguri pentru altcineva (eu sunt de meserie hobby-ist :D multilateral dezvoltat - pe ramuri foto, aero si auto modelistice si multe altele necatalogate gen surubarit - la nivel de amator bineinteles ). Intentionez sa fac ordine in ce-am cumparat pt ca principalul criteriu la achizitie a fost cel estetic si acum trebe sa m-apuc sa le organizez in garnituri care care sa aiba sens cat de cat. Sunt fascinat ca multi altii - cred - de aburoase si incerc sa introduc in momentul in care-mi revin financiar in colectie o aburoasa - BR 65 de la Fleischmann - mi-a facut cu ochiul insa sunt convins ca voi mai gasi si altele la fel de frumoase. Cum spuneam am inceput si pe N si pe Ho - am observat ca piata este destul de saracuta pe segment N, noroc cu cei care "scapa" de colectiile vechi si cu Silviu la care am gasit ceva material. Intentionez de altfel sa achizitionez o diorama preformata atat la N cat si la H0 pe care sa le dezvolt undeva in timp. Mi se pare sincer mai tentanta ideea de a contrui o diorama de la 0 insa nu am momentan timpul necesar. Sunt multe de spus despre aceasta noua pasiune insa pentru inceput cred ca este suficient :p
 
Merci, ma simt coplesit de calitatea si cantitatea informatiilor prezente aici, nu ma asteptam sa descopar atatia oameni pasionati de modelism feroviar insa usor incep sa ma familiarizez cu mediul - pentru unii e o pasiune care arde "mocnit", potoliti fiind de buget, sau "intens" pentru cei norocosi, pentru altii e o afacere, insa pentru toti e o lume de explorat plina de patima si de resurse infinite de placere. Din pacate, media de varsta a celor pasionati sare bine de adolescenta si mi-as dori ca multi sa descopere aceasta lume mai devreme decat am descoperit-o eu... insa niciodata nu va fi prea tarziu sa ne ocupam timpul si sufletul cu ceea ce ne rupe de mizeria cotidiana...am avut placerea sa descopar oameni ca alex_stoicia, silviu, lupul_alb ori rally care m-au convins ca acest hobby este mai mult decat un simplu moft de middle age...in rest, toate bune si spor la "trenulit"
 
simplu. te duci la rubrica unde vrei sa deschizi, apesi butonul New topic si ai o pagina. depinde ce vrei sa prezinti acolo. daca vorbesti despre diorama ta, deschisi la Prezentari diorame, daca vrei sa ne arati colectia, gasesti rubrica respectiva si deschizi acolo.