Slot Car

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Exact !!! atunci facem ceva raliuri ( intre timp ma antrenez serios :D ).
Chiar ca ai mai putea trece pe aici.....
 
Dorel,din cate stiu eu raliul este doar cu o masina pe traseu (pleaca una dupa alta in interval de un minut ..??? ) .
Rallye Raid este iarasi altceva ( Paris Dakar ,Pharao Rallye etc ).

Dar de fapt ce este " viteza in coasta " ? am auzit asta demult cand eram in Romania ,dar nu mai stiu exact ce este .... :roll:
 
Dorel ,oricand ai avea drum pe aici esti binevenit !!!!
In orice caz se poate rula cu ambele diorame (slotcar si trenulete americane) .La trenulete doar pe nivelul de jos deocamdata ,dar mai bine decat deloc :D
 
"Viteza in coasta" sau, mai nou, "Viteza pe traseu monta" este o proba contracronometru, individuala, cu plecare din minut in minut ca la probele speciale de raliu.

Diferenta este ca la VTM se alearga exclusiv pe urcare pe cand la raliuri probele se pot desfasura in urcare, pe plat sau in coborare iar lungimea unei probe speciale de VTM este, in general, de maxim 3-4 km.

O alta particularitate este ca masinile de concurs nu trebuie sa aiba autorizatie de circulatie pe drumurile publice, ca in cazul celor de raliu, iar grupele in care se incadreaza, pe langa cele FIA, pot fi si locale, au un singur loc, indiferent de grupa si/sau categorie.
La VTM pot alerga atat prototipuri cat si masini de formula, masini interzise in raliuri.

Clasamentul se intocmeste pe grupe si clase si, evident, castiga cel ce parcurge cel mai repede traseul.
 
Off doamne....pe acesta l-am uitat.... :D

Deja este despachetat pentru proba..
@Dorel ,aceasta bursa este aproape de noi (Garching-München) si este in primavara si toamna....este anume pentru slotcar.
Bineinteles ca mai sunt alte burse pentru trenulete ,sau pentru colectionarii de modele (masini ,avioane etc....) .Luna viitoare este o bursa la noi in Dachau pentru trenulete....
 
Frumoase achizitii.

Mare noroc aveti cu ebay-ula ala.

Off topic

Ti-am trimis o gramada de PM-uri dar cred ca ti-e plin imbox-ul.
 
da, nice, felicitari!

@ICEfan
nu te inteleg la faza cu ebay-ul! si noi putem lua de acolo, doar ca e mai scump transportu' ;)